b_300_300_16777215_10_images_3703.jpg

شماری از علما و سران و ریش سفیدان طوایف و اقوام اهل سنت سیستان و بلوچستان از توجه و نگاه بی طرفانه و یکسان دولت به اهل سنت و تشیع تقدیر کرده و گفتند: دولت در حد توان به مطالبات اهل سنت پاسخ مثبت داده است.

روحانی برجسته اهل سنت سیستان و بلوچستان و امام جمعه اهل سنت ایرانشهر گفت: نظام جمهوری اسلامی ایران انصافا با نگاه بی طرفانه مطالبات بحق اهل سنت را تا حدی که در توان دارد برآورده کرده است.
مولوی عبدالصمد کریم زایی روز پنجشنبه افزود: دولت جمهوری اسلامی نگاهی بی طرفانه به تمام ادیان از جمله اهل سنت دارد و با تمام هموطنان چه شیعه، چه سنی، یهودی و مسیحی ساکن در این سرزمین با ملاطفت برخورد می کند.
وی اظهار داشت: هر فردی تبعه هر کشوری باشد با هر عقبه مذهبی حق دارد مطالبات اجتماعی، سیاسی و خانوادگی خود از دولت را مطرح کند.
وی ادامه داد: افراد جامعه باید خواسته هایشان را بر اساس عقل، منطق و گفتمان نه با خشونت که نتیجه آن ضایع شدن حقی باشد، از دولت طلب کنند که این روحیه در اهل سنت وجود دارد.
این روحانی اهل سنت گفت: در هر گروه افراد افراطی وجود دارند که کارهایی خلاف شرع و قانون انجام می دهند که جامعه اهل سنت این افراد را نه از خود و نه از نظام می داند.
مولوی کریم زایی افزود: بهبود وضعیت معیشتی و اقتصادی مردم و بکارگیری جوانان اهل سنت بدون تبعیض در ادارات و شرکت ها از مهمترین خواسته ما است که مسوولان تراز اول در حال پیگیری این موضوعات هستند و در جاهایی هم که کوتاهی شده به زودی مشکلات رفع می شود و این به آن معنا نیست که دولت به اهل سنت توجه نمی کند.
وی گفت: اهل سنت دوستدار نظام جمهوری اسلامی هستند و همواره در انتخابات مختلف بیش از 80 درصد اهل سنت پای صندوق های اخذ رای حاضر می شوند.
ریش سفید و بزرگ طایفه قنبرزهی یکی از طوایف بزرگ اهل سنت سیستان و بلوچستان نیز با تاکید بر نگاه عدالت محور و پدرگونه نظام و دولت جمهوری اسلامی به تمام مذاهب در کشور گفت: نظام جمهوری اسلامی بهترین کارها را همتراز تشیع برای اهل سنت انجام می دهد.
شیرمحمد قنبرزهی افزود: نظام جمهوری اسلامی ایران نه برای تشیع و نه برای اهل سنت است بلکه به تمام مسلمانان تعلق دارد و دولتمردان با نگاهی جهانی برای حمایت از مظلومان کشورهای مختلف فعالیت می کنند.
وی گفت: ما هیچ خواسته ای از دولت نداریم زیرا هر چه نیاز بوده در حد توان به ما داده است.
سردار طایفه گمشادزهی نیز اظهار داشت: اشتغالزایی برای جوانان و بهبود وضعیت معیشت آنان با توجه به تداوم خشکسالی در منطقه، اعطای تسهیلات کم بهره و کمک به تشکیل تعاونی ها در حوزه معادن و کشاورزی از مهمترین خواسته های مردم شیعه و سنی سیستان و بلوچستان به حساب می آید.
محمدحسین گمشادزهی افزود: خواسته های ما منوط به اهل سنت نیست زیرا مردم شیعه و سنی با اتحاد و همدلی در این استان زندگی می کنند و مشکلات عمومی شان یکسان است و دولت نیز اگر اقدامی انجام می دهد مختص یک مذهب و قوم و طایفه نیست بلکه برای عموم مردم است.
وی تاکید کرد: تا کنون نگاه دولت به اهل سنت با احترام و عزت همراه بوده و توجه خوبی به خواسته های ما شده است.
یکی از ریش سفیدان طایفه گرگیچ نیز گفت: هر ملتی در هر جایی که زندگی می کند یک سری انتظاراتی از دولت خود دارد که اهل سنت ایران نیز از آن جمله است و هیچ تفاوتی با سایر مذاهب و ادیان ساکن در کشور ندارد.
مهدی گرگیچ افزود: نظام جمهوری اسلامی و مملکت ایران اولویت مهم ما است و به هیچکس اجازه نخواهیم داد با سو استفاده از مسائل مذهبی و قومی خدشه ای به نظام و وحدت و کشور ما وارد کند.
وی ادامه داد: متاسفانه برخی افراد تندرو بعضا از حد خود تجاوز می کنند و احساس ما بر این است که رهبری، دولت، علما و بزرگان مذهبی و کشوری در جریان برخی مسائل قرار نمی گیرند به عنوان مثال تخریب بخش هایی از نماز خانه پونک تهران از جمله این مسائل است.

مطالب مرتبط:

دادستان زاهدان:یک مداح افراطی دستگیر و یک فعال افر

 

ترامپ قدس را به عنوان پایتخت یکپارچه "اسرائیل" به

اختلافات شدید بین دبی و ابوظبی / استقلال دبی از ام

جیمز بیکر :بحران سوریه با مشارکت ایران و سوریه حل

ترامپ بهترین گزینه داعش برای ریاست جمهوری آمریکا

معرفی اسلام در کلیسای کانادایی

 

ابتکار علمای هندی برای ترویج آموزه‌های قرآن کریم

۵۰ میلیون یورو جریمه در انتظار شبکه‌های اجتماعی مت

حمایت دونالد ترامپ از بازداشت شاهزادگان عربستانی

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

آخرین خبرهای اهل سنت

کانال تلگرام اساس نیوز