b_300_300_16777215_10_images_3509.jpg

شیخ‌الاسلام مولانا عبدالحمید با اشاره به تخریب نمازخانه پونک تهران، ضمن تشکر از ابراز همدردی شخصیت‌ها، نهادها، انجمن‌ها و تشکل‌ها با جامعه اهل‌سنت در خصوص این حادثه، اظهار امیدواری نمودند که مشکل این نمازخانه با تدبیر صحیح و درست حل شود.

خطیب جمعه اهل‌سنت زاهدان در بخشی از خطبه‌های نماز جمعه ۱۶ مرداد ۱۳۹۴ (۲۱ شوال ۱۴۳۶) «تفرقه، اختلاف و افراط» را بزرگترین چالش‌های عصر حاضر عنوان کردند و گفتند: در عصر حاضر تفرقه، اختلاف، افراط‌گرایی و تندروی بزرگترین چالش‌هایی هستند که مسلمانان در خاورمیانه و دیگر بلاد با آنها گرفتار هستند.
ایشان در ادامه اظهار داشتند: در اثر همین چالش‌ها متاسفانه در بسیاری از کشورهای اسلامی به مساجد، حسینیه‌ها و اماکن دینی و مذهبی و اماکنی که در نزد مسلمانان دارای حرمت هستند تعرض و حمله صورت می‌گیرد. درحالی‌که اماکن دینی و مذهبی باید در امنیت قرار داشته باشند و مورد تعرض قرار نگیرند.
امام جمعه اهل‌سنت زاهدان در ادامه به تخریب نمازخانه پونک تهران اشاره کردند و ضمن «غیرمنتظره» خواندن این اتفاق، خاطرنشان نمودند: تخریب نمازخانه پونک حادثه غیرمنتظره‌ای بود و جامعه اهل‌سنت هرگز انتظار چنین حادثه‌‌ای را نداشتند.
مولانا عبدالحمید به واکنش‌ها و موضع‌گیری‌های متعدد پیرامون تخریب نمازخانه پونک اشاره کردند و اظهار داشتند: در هفته گذشته ما شاهد موضع‌گیری‌هایی در خصوص نمازخانه پونک بودیم. چنان‌که از بین برادران شیعۀ ما و برخی نهادها، انجمن‌ها و تشکل‌ها با جامعه اهل‌سنت ابراز همدردی کردند، که ما از همدردی این عزیزان سپاسگزاریم. خصوصا از مجمع تقریب مذاهب که وظیفه‌اش را تشخیص داده و بدان عمل کرد و بیانیه‌ای در خصوص نمازخانه پونک صادر کرد، تشکر می‌کنیم و درخواست داریم که آنها نیز برای حل این قضیه تلاش نمایند.
خطیب جمعه اهل‌سنت زاهدان در ادامه خواستار پیگیری و حل موضوع نمازخانه پونک شدند و گفتند: انتظار ملت آزادۀ ایران، اعم از شیعه و سنی، از مسئولین دلسوز نظام جمهوری اسلامی و از دولت تدبیر و امید آن است که موضوع نمازخانه پونک تهران را پیگیری و حل کنند تا این نگرانی برطرف شود.
ایشان در ادامه تاکید کردند: اگر چه ممکن است کسانی که دست به تخریب نمازخانه پونک زده‌اند برای این کار خود توجیهاتی بیاورند، اما خدا می‌داند که در نمازخانه پونک و در تمام مساجد و نمازخانه‌های اهل‌سنت ایران چیزی جز عبادت پروردگار انجام نمی‌شود و در آنها هیچ چیزی که به ضرر نظام و شیعه باشد وجود ندارد.
مدیریت دارالعلوم زاهدان شایعه وجود ۹ مسجد اهل‌سنت در تهران را به شدت تکذیب کردند و گفتند: برخی‌های شایعه کرده‌اند که اهل‌سنت در تهران ۹ مسجد دارند، درحالی‌که این‌ها مسجد نیستند، بلکه فقط نمازخانه‌های استیجاری هستند که در آنها بین ۳۰ تا ۱۰۰ نفر نماز اقامه می‌کنند. این‌ها نمازخانه‌های اجاره‌ای و متعلق به مردم هستند که امکان تغییر مکان آنها از یک جا به جایی دیگر وجود دارد.
مولانا عبدالحمید تاکید کردند: امیدواریم مشکل نمازخانه پونک با تدبیر صحیح و درست حل شود و مسلمانان اهل‌سنت تهران، خصوصا کسانی که در محله پونک و اطراف سکونت دارند، بتوانند پروردگار را بندگی و عبادت کنند. بنده تاکید می‌کنم که نمازخانه‌های اهل‌سنت در هیچ جایی با کسی وابستگی ندارند و به ضرر نظام نیستند. بزرگان دولت می‌توانند نظارت داشته باشند و جلوی مواردی که به ضرر نظام باشند را بگیرند.
مولانا عبدالحمید در ادامۀ سخنان‌شان بر لزوم برادری و اخوت تاکید کردند و اظهار داشتند: اخوت و برادری بسیار مهم و حیاتی است. الحمدلله تمام جامعه اهل‌سنت معتقد به تقریب هستند و خواهان برادری و اخوت بین مسلمانان داخل و خارج از کشور هستند. ما معتقدیم که مسلمانان باید با یکدیگر متحد باشند. حرکت اهل‌سنت در مساجد و در تمام صحنه‌ها در مسیر همراهی با نظام و در جهت وحدت و امنیت ملی است. ما به وحدت ایران و تمام کشورهای اسلامی فکر می‌کنیم.
ایشان در ادامه سخنان‌شان خاطرنشان کردند: نمازخانه پونک باید به حالت اولش برگردد و نماز در آنجا برگزار شود. ما مطمئنیم که بزرگان نظام بر این موضوع راضی نبوده و از آن اطلاعی نداشته‌اند. لذا انتظار داریم که بزرگان و مسئولین نظام این را جبران کنند تا پس از انتقاد، زمینه و موقعیت تشکر و دعای خیر هم فراهم شود.
مولانا عبدالحمید در پایان به نمازگزاران توصیه کردند که برای حل مسأله نمازخانه پونک و رفع نگرانی‌ها به نماز، اعمال و دعا متوسل شوند.

مطالب مرتبط:

مظلوم نمایی داعش با کشتار مرغ ها

مسجد الاقصی و درد تنهایی

خشم اسرائیل از لایحه‌ای درباره هولوکاست

استقرار سامانه موشکی اس 300 در سوریه

مراسم مولودخوانی در مسجد قیاسی بندرترکمن برگزار شد

پنتاگون: داعش در پالمیرا غنیمت زیادی از ارتش سوریه

وقوع انفجاری شدید در بازار تل‌آویو

۲۹ غیرنظامی در حمله ائتلاف آمریکا در سوریه کشته شد

سرقت اطلاعات محرمانه آمریکا با استفاده از نرم‌افزا

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

نظرسنجی

آیا با راه اندازی شبکه ماهواره ای اهل سنت ایران در داخل کشور موافق هستید؟
  • رای: 0%
  • رای: 0%
جمع رای:
اولین رای:
آخرین رای:

آخرین خبرهای اهل سنت

کانال تلگرام اساس نیوز