b_300_300_16777215_10_images_0125.jpg

مولانا عبدالحمید در خطبه‌های نماز جمعه ۱۸ اردیبهشت ۱۳۹۴ پس از تلاوت آیه «و کذلک جعلناکم أمه وسطا لتکونوا شهداء علی الناس و یکون الرسول علیکم شهیدا» اظهار داشتند: دین اسلام دین اعتدال و میانه‌روی است که در تمام شئونات و مسائل زندگی راه میانه و اعتدال را اختیار کرده است.

در ادیان سماوی گذشته بر اثر گناه و معصیت مردم، الله تعالی به‌منظور تربیت آنها برخی احکام سخت‌ و دشوار را بر آنها فرض گردانید. چنان‌که در قرآن عظیم‌الشأن آمده است: «فَبِظُلْمٍ مِّنَ الَّذِینَ هَادُواْ حَرَّمْنَا عَلَیْهِمْ طَیِّبَاتٍ أُحِلَّتْ لَهُمْ وَبِصَدِّهِمْ عَن سَبِیلِ اللّهِ کَثِیرًا» [نساء:۱۶۰] یهودی‌ها ظلم کردند و خداوند متعال در اثر ظلم‌ها، گناهان و شرارت‌های آنان بسیاری از روزی‌های پاکیزه را برای‌شان حرام کرد. البته بعضی از قوانین سخت‌گیرانه با توجه به شرایط ملت‌ها و برای اصلاح و تربیت آنها وضع شده‌اند، زیرا الله تعالی خیر بندگانش را می‌خواهد.
ایشان شریعت اسلام را «به‌دور از افراط و تفریط» دانستند و خاطرنشان کردند: در شریعت اسلام نه افراط است و نه تفریط. دین اسلام از اول تا آخر دین اعتدال و میانه‌روی است. الله تعالی دین اسلام را آسان گردانیده است. آن‌حضرت صلی‌الله‌علیه‌وسلم می‌فرمایند: «بعثتُ بالحنفیه السمحاء لیلها و نهارها سواء»
خطیب جمعه اهل‌سنت زاهدان افزودند: دین اسلام دینی است که در آن تسامح موجود بوده و از تمام زیاده‌روی‌ها، کجی‌هاو کوتاهی‌ها به‌دور است. الله تعالی به ما دینی عنایت کرده که روزش درخشان و شب‌اش نیز مثل روزش درخشان است. یعنی همه احکامی که الله تعالی در این دین قرار داده در مسیر میانه و اعتدال قرار داشته و از افراط و تفریط به‌دوراند. لذا احکام دین بسیار سهل و آسان هستند و نباید در عمل به دین افراط و زیاده‌روی نمود. رسول اکرم صلی‌الله‌علیه‌وسلم از اقدام چند تن از صحابه که تصمیم گرفتند تمام وقت خود را به نماز و روزه و عبادت و شب‌زنده‌داری سپری نموده، ازدواج نکنند و به کارهایی دنیایی مشغول نشوند، به شدت انتقاد کردند.
مدیر دارالعلوم زاهدان گفتند: راه و روش آن‌حضرت صلی‌الله‌علیه‌وسلم در عمل به دین بر مسیر اعتدال و میانه قرار داشت؛ نه آن‌چنان سخت بود که سختی را بر خود و صحابه اعمال کنند، و نه چنان سهل‌انگاری بود که در اعمال کوتاهی انجام گیرد. راه و روش آن‌حضرت صلی‌الله‌علیه‌وسلم، سنت‌های ایشان است و اتباع از سنت برای این است که ما راه میانه را اختیار کنیم و بندگی الله تعالی را به همان روشی که آن‌حضرت صلی‌الله‌علیه‌وسلم انجام داده است، انجام دهیم.

مطالب مرتبط:

آزادی، حجاب و بی حجاب زنان در ترکیه

نخست وزیر کره جنوبی به ارتش دستور آماده باش داد

انتخاب ایران به عنوان بهترین کشور توسط جهانگرد جوا

بنی اسرائیل و ترور پیامبران الهی

بان کی مون: سرنوشت اسد باید به دست مردم سوریه مشخص

 

درخواست هزاران زن اسرائیلی از نتانیاهو برای صلح با

ا

مقام افغان: افراد داعش از طريق شهرستان های نا امن

زلیخا قمرالدین ، رئیس دانشگاه اسلامی مالزی: تصمیم

برای مسجد الاقصی باید گریست

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

آخرین خبرهای اهل سنت

کانال تلگرام اساس نیوز