b_300_300_16777215_10_images_8246915571492362.jpg

رانندگی زنان در عربستان یکی از مسائل مهم اجتماعی بحث برانگیز دراین کشور است که همواره دارای مخالفان و موافقانی بوده است.

مرکز مطالعات عربستان امروز یکشنبه اعلام کرد:« بسیاری بعد از مرگ عبدالله بن عبد العزیز و به قدرت رسیدن ملک سلمان، گمان می کردند که پادشاه قانون جدیدی وضع می کند و اجازه رانندگی را به زنان عربستانی خواهد داد اما بعد از مدتی آرزوهای آنان به یاس مبدل گردید و هیچ تغییری در این باره صورت نگرفت.
موضوع رانندگی زنان، هر چند مدت یک بار در مجلس شورا مورد بررسی قرار می گیرد اما از آنجا که هیات عالی رتبه علمای سعودی با این امر به شدت مخالف است و از قدرت و نفوذ بسیاری برخوردار می باشد، مورد تصویب قرار نمی گیرد.
بحث رانندگی زنان عربستان در بین مفتی ها و مبلغین دینی این کشور همواره مورد توجه قرار گرفته و دارای مخالفان و موافقانی بوده است.
در ماه های اخیر برخی از مبلغان دینی حمایت خود را صراحتا از این امر اعلام کرده اند که از جمله آنها می توان به شیخ سعد الدریهم و شیخ عائض القرنی اشاره کرد که گفته اند منع رانندگی زنان دلیل شرعی ندارد و مجلس شورا باید در این امر تجدید نظر کند.
این اظهار نظر مبلغان دینی با واکنش شدید برخی از اعضای هیات عالی رتبه علمای سعودی از جمله شیخ صالح بن فوزان الفوزان که از مخالفان سرسخت رانندگی زنان است، مواجه شده و در توییتر خود خطاب به شیخ عائض قرنی اعلام کرده است که حمایت از این امر از متاثر شدن از افکار و فرهنگ غربی نشات گرفته است و مخالفت با شرع تلقی می شود لذا من وی را به توبه و استغفار دعوت می کنم.
شایان ذکر است که این فتواها هیچ پایه و اساسی در دین اسلام و سنت پیامبر (صلی الله علیه وسلم) ندارند و این سخت گیری هایی که حکومت سعودی در رابطه با رانندگی زنان از خود نشان می دهد، با دیگر موضع گیری های آنها راجع به حقوق زنان در تعارض است از جمله این که آنها سوارکاری زنان را جایز شمرده و ورزش سوارکاری یکی از پر استقبال ترین ورزش هایی است که زنان سعودی برای شرکت در انواع مختلف مسابقات اسب سواری همچون پرش از مانع و مسابقات استقامت به آن روی آورده اند.
ولید بن طلال شاهزاده سعودی و یکی از بزرگترین حامیان این ورزش برای زنان است، امری که باعث شد موضع گیری های حکومت سعودی در رابطه با رانندگی زنان و حقوق آنان با هم تعارض داشته باشند، چرا که آنان رانندگی زنان محجبه را به بهانه‌های دینی منع می کنند اما اسب سواری زنان بی حجاب که با ظاهری زننده و تحریک آمیز در مقابل مردان نامحرم ظاهر می شوند را مشروع می دانند.»

 

مطالب مرتبط:

شکایت اسرائیل به فیفا: مسی تهدید به ترور شده بود

پسر 'محمدعلی کِلِی' هنگام ترک واشنگتن هم در فرودگا

زبیر ابن عوام رضی الله عنه،یار بهشتی رسول الله

 

دی میستورا: روی کار آمدن ترامپ شاید فرصت تازه ای ب

ا

کشف تونل 11کیلومتری داعش

حل مشکل مسلمانان میانمار غیرممکن نیست

قدرت بمب اخیر کره شمالی 160 کیلوتن و ده برابر بمب

عبدالرحیم ملازاده و پشتوانه های فکری او

ع

دیگر داعش را دولت اسلامی ننامید

نوشتن دیدگاه


آخرین خبرهای اهل سنت

نظرات کاربران

کانال تلگرام اساس نیوز