b_300_300_16777215_10_images_gallery_anvar-fat-517.jpg

علمای نجوم و اندیشمندان جهان اسلام به منظور ایجاد تقویم شرعی واحد و اتفاق نظر در مورد آغاز ماه‌های قمری و اعیاد اسلامی در ترکیه گرد‌هم می‌آیند.

 

محمد گورمز، رئیس سازمان امور دیانت ترکیه اعلام کرد: کنگره‌ای با عنوان ایجاد تقویم شرعی واحد با هدف حصول اتفاق نظر در میان کشورهای اسلامی در خصوص تعیین زمان درست آغاز هر ماه قمری و از میان برداشتن اختلافات در زمان شروع اعیاد اسلامی برگزار خواهد شد.

در این کنگره که زمان برگزاری آن اسفندماه سال 1394 اعلام شده است، علما، اخترشناسان و دانشمندانی از سراسر جهان اسلام و غرب شرکت خواهند کرد.

بر اساس این گزارش، از اواخر بهمن‌ماه سال 1391 سه جلسه مقدماتی علمی به منظور رسیدن به نتیجه‌ای مطلوب در مورد تقویم هجری قمری واحد، دایر شده است. آخرین نشست مقدماتی هفته گذشته در آنکارا برگزار شد.

محمد گورمز طی سخنانی در افتتاحیه این نشست اذعان کرد: رؤیت هلال ماه در جهان اسلام از اهمیت ویژه‌‌ای برخوردار است. اتفاق نظر در تعیین زمان شروع ماه مبارک رمضان و اعیاد اسلامی موجب وحدت در جهان اسلام خواهد شد.

در این نشست بعد از دو روز بحث و تبادل نظر میان کارشناسان، شرکت‌کنندگان بر اجرای این امر به منظور جلوگیری از ایجاد اختلاف در میان مسلمانان تأکید کردند.

در این نشست اشاره شد که مسلمانان در سال 1433 هجری قمری، طی سه روز متفاوت عید سعید قربان را جشن گرفتند. از منظر کارشناسان این گونه اختلافات در تعیین وقت اعیاد اسلامی منجر به ایجاد تفاوت‌های فکری، اجتماعی و سیاسی در میان مسلمانان و توجیه دشوار این مسائل خواهد شد.

بسیاری از کشورهایی که در موقعیت جغرافیایی مشابه با مکه مکرمه قرار دارند، عید قربان را زمانی اعلام می‌کنند که هنوز زائران در صحرای عرفات به‌سر می‌برند. این در حالی است که این مسئله موجب زیر سؤال رفتن علما و مقامات یک کشور می‌شود.

حضار این نشست، ضمن بیان اینکه در کنگره آتی ترکیه، مسئله ایجاد تقویم شرعی واحد و تعیین زمان درست آغاز هر ماه قمری از طرف دانشمندان و مقامات عالی رتبه کشورهای اسلامی مجددا موضوع بحث خواهد بود، افزودند: این کنگره با هدف گرد‌همایی محققان، اخترشناسان و مقامات عالی رتبه کشورهای اسلامی برنامه‌ریزی شده است.

منبع:پایگاه اطلاع رسانیDinihabarlar

 

 

مطالب مرتبط:

کودتای اروپا علیه ترکیه و پایان توهم اروپایی شدن ب

 

سیف الاسلام قذافی اگر بخواهد می تواند مسئولیت سیاس

ترس مسلمانان آمریکایی بعد از حمله به مسجد دارالفار

اولین بانک اسلامی قرقیزستان آغاز به کار کرد

آخوند کمالی :تکفیر برازنده یک مومن نیست

افزایش تعداد قربانیان زلزله غرب کشور

ترکیه ۸ پایگاه نظامی در ادلب سوریه ایجاد می‌کند

فرانسه: حملات مسلحانه تروریستی در جنوب فرانسه با م

ارتحال مولانا غلام احمدعلی بائی، امام جمعه اهل سنت

نوشتن دیدگاه


آخرین خبرهای اهل سنت

نظرات کاربران

کانال تلگرام اساس نیوز

تبلیغات