b_300_300_16777215_10_images_gallery_anvar-fat-517.jpg

علمای نجوم و اندیشمندان جهان اسلام به منظور ایجاد تقویم شرعی واحد و اتفاق نظر در مورد آغاز ماه‌های قمری و اعیاد اسلامی در ترکیه گرد‌هم می‌آیند.

 

محمد گورمز، رئیس سازمان امور دیانت ترکیه اعلام کرد: کنگره‌ای با عنوان ایجاد تقویم شرعی واحد با هدف حصول اتفاق نظر در میان کشورهای اسلامی در خصوص تعیین زمان درست آغاز هر ماه قمری و از میان برداشتن اختلافات در زمان شروع اعیاد اسلامی برگزار خواهد شد.

در این کنگره که زمان برگزاری آن اسفندماه سال 1394 اعلام شده است، علما، اخترشناسان و دانشمندانی از سراسر جهان اسلام و غرب شرکت خواهند کرد.

بر اساس این گزارش، از اواخر بهمن‌ماه سال 1391 سه جلسه مقدماتی علمی به منظور رسیدن به نتیجه‌ای مطلوب در مورد تقویم هجری قمری واحد، دایر شده است. آخرین نشست مقدماتی هفته گذشته در آنکارا برگزار شد.

محمد گورمز طی سخنانی در افتتاحیه این نشست اذعان کرد: رؤیت هلال ماه در جهان اسلام از اهمیت ویژه‌‌ای برخوردار است. اتفاق نظر در تعیین زمان شروع ماه مبارک رمضان و اعیاد اسلامی موجب وحدت در جهان اسلام خواهد شد.

در این نشست بعد از دو روز بحث و تبادل نظر میان کارشناسان، شرکت‌کنندگان بر اجرای این امر به منظور جلوگیری از ایجاد اختلاف در میان مسلمانان تأکید کردند.

در این نشست اشاره شد که مسلمانان در سال 1433 هجری قمری، طی سه روز متفاوت عید سعید قربان را جشن گرفتند. از منظر کارشناسان این گونه اختلافات در تعیین وقت اعیاد اسلامی منجر به ایجاد تفاوت‌های فکری، اجتماعی و سیاسی در میان مسلمانان و توجیه دشوار این مسائل خواهد شد.

بسیاری از کشورهایی که در موقعیت جغرافیایی مشابه با مکه مکرمه قرار دارند، عید قربان را زمانی اعلام می‌کنند که هنوز زائران در صحرای عرفات به‌سر می‌برند. این در حالی است که این مسئله موجب زیر سؤال رفتن علما و مقامات یک کشور می‌شود.

حضار این نشست، ضمن بیان اینکه در کنگره آتی ترکیه، مسئله ایجاد تقویم شرعی واحد و تعیین زمان درست آغاز هر ماه قمری از طرف دانشمندان و مقامات عالی رتبه کشورهای اسلامی مجددا موضوع بحث خواهد بود، افزودند: این کنگره با هدف گرد‌همایی محققان، اخترشناسان و مقامات عالی رتبه کشورهای اسلامی برنامه‌ریزی شده است.

منبع:پایگاه اطلاع رسانیDinihabarlar

 

 

مطالب مرتبط:

مدرسه اسلامی جامعه نظامیه هند ، خوردن میگو را برای

گارد حفاظتی پاپ فرانسیس : حمله داعشی ها به رم نزدی

جنگ بین مذاهب ؛ پروژه ای آمریکایی

آغاز عملیات نیروهای عراقی علیه داعش در غرب موصل+تص

ا

آغازبکارمرکزتلفنی پاسخ به سوالات دینی ومذهبی درقرق

گریه یکی از خطیبان نماز جمعه داعش برای ابوبکر البغ

تصاویر سقوط مرگبار هواپیمای ترکیه‌ای بر فراز منطقه

کشتار مسلمانان راه حل مناسبی برای پایان دادن به بح

تهدید تروریسم در انگلیس در بالاترین سطح در 40 سال

 

نوشتن دیدگاه


آخرین خبرهای اهل سنت

نظرات کاربران

کانال تلگرام اساس نیوز

تبلیغات