b_300_300_16777215_10_images_9761c653211e016f8f10a4b7da5cb591_XL.jpgبه گزارش اساس نیوز به نقل از خبرگزاری فرانسه، ربیعه قدیر، رهبر کنگره جهانی اویغور که در آمریکا مستقر است گفت، از میان هزاران اویغوری که در سال های اخیر به جنوب شرق آسیا و مناطق دیگر رفته‌اند، تعداد کمی در سوریه هستند و به گروه‌های شبه نظامی پیوسته اند. برخی از اویغورها پس از بمباران مناطق شبه نظامیان در سوریه توسط جنگنده های روسی کشته شدند.


وی در یک نشست خبری در جریان سفرش به ژاپن گفت که برخی از اویغورها در سوریه و در کنار گروه‌های شبه نظامی از جمله داعش می‌جنگند و کشته می شوند.

دولت پکن اویغورها را عامل اصلی خشونت و بروز درگیری در شمال غرب این کشور می داند و مکررا هشدار داده که این افراد که به سوریه گریخته اند توسط افراط گرایان آموزش دیده و در نهایت به استان سینکیانگ در چین باز می گردند تا برای استقلال این منطقه با دولت مبارزه کنند.

در سال 2015، وزارت امنیت چین اعلام کرد که بیش از 100 اویغور که توسط تایلند به چین بازگشت داده شدند، می خواستند به ترکیه، سوریه یا عراق بروند تا به شبه نظامیان بپیوندند.

ربیعه قدیر که زمانی یک تاجر ثروتمند و فرد مورد احترامی بود حالا در سن 70 سالگی در تبعید و در آمریکا به سر می برد و رئیس کنگره جهانی اویغور است.

وی درباره اویغورهایی که به داعش یا سایر گروه های مخرب و شبه نظامی پیوسته اند، گفت: ما در جامعه خود با این افراد همانند مجرم برخورد می کنیم.

https://telegram.me/joinchat/B2JAQDvRb9_twzneMF-HXQ

مطالب مرتبط:

استقبال چشمگیر مردم ایران از انتخابات

هدف و مقصد از حج خشنودی و رضامندی الله متعال باشد.

حافظ عبدالرحمان سرکوهی: کلاه شرعی، انسان را از عذا

فتو خطرناک‌تر از داعش است

ا

آئین فارغ التحصیلی 14 نفر از طلاب حوزه علمیه عرقان

حملات طالبان در دو ولایت افغانستان 42 کشته برجای گ

تنش سیاسی بین ژاپن و کره جنوبی بالا گرفت

ا

سرکرده طالبان: حمله به مراکز آموزشی ادامه می‌یابد

کار عربستان و قطر به کتک‌کاری کشید!

نوشتن دیدگاه


آخرین خبرهای اهل سنت

نظرات کاربران

کانال تلگرام اساس نیوز