b_300_300_16777215_10_images_9761c653211e016f8f10a4b7da5cb591_XL.jpgبه گزارش اساس نیوز به نقل از خبرگزاری فرانسه، ربیعه قدیر، رهبر کنگره جهانی اویغور که در آمریکا مستقر است گفت، از میان هزاران اویغوری که در سال های اخیر به جنوب شرق آسیا و مناطق دیگر رفته‌اند، تعداد کمی در سوریه هستند و به گروه‌های شبه نظامی پیوسته اند. برخی از اویغورها پس از بمباران مناطق شبه نظامیان در سوریه توسط جنگنده های روسی کشته شدند.


وی در یک نشست خبری در جریان سفرش به ژاپن گفت که برخی از اویغورها در سوریه و در کنار گروه‌های شبه نظامی از جمله داعش می‌جنگند و کشته می شوند.

دولت پکن اویغورها را عامل اصلی خشونت و بروز درگیری در شمال غرب این کشور می داند و مکررا هشدار داده که این افراد که به سوریه گریخته اند توسط افراط گرایان آموزش دیده و در نهایت به استان سینکیانگ در چین باز می گردند تا برای استقلال این منطقه با دولت مبارزه کنند.

در سال 2015، وزارت امنیت چین اعلام کرد که بیش از 100 اویغور که توسط تایلند به چین بازگشت داده شدند، می خواستند به ترکیه، سوریه یا عراق بروند تا به شبه نظامیان بپیوندند.

ربیعه قدیر که زمانی یک تاجر ثروتمند و فرد مورد احترامی بود حالا در سن 70 سالگی در تبعید و در آمریکا به سر می برد و رئیس کنگره جهانی اویغور است.

وی درباره اویغورهایی که به داعش یا سایر گروه های مخرب و شبه نظامی پیوسته اند، گفت: ما در جامعه خود با این افراد همانند مجرم برخورد می کنیم.

https://telegram.me/joinchat/B2JAQDvRb9_twzneMF-HXQ

مطالب مرتبط:

دانشجوی مسیحی از حضور در مسجد می گوید

 

تهدید داعش برای حمله به تاج محل

بازدید سفیر پرو از مسجد «صحابه» در شرم الشیخ مصر

حمایت مولانا عبدالحمید از توسعه مناسبات ایران و عم

پوتین:کلمات اسلام وتروریسم نباید باهمدیگربکاربرده

کره‌شمالی یک موشک بالستیک آزمایش کرد

مولوی محمد عثمان :صهیونیزم عامل اصلی تفرقه در دنیا

مولوی علی بائی : دوری از قرآن و تعالیم اسلامی عامل

گروگان‌گیری داعش در مدرسه‌ای در فیلیپین

نوشتن دیدگاه


آخرین خبرهای اهل سنت

نظرات کاربران

کانال تلگرام اساس نیوز