b_300_300_16777215_10_images_325665.jpg

روزنامه آمریکایی کریستین ساینس مانیتور در یکی از شما ره های اخیر خود نوشت طالبان این روزها تلاش می کند سیطره خود را بر بخش های بیشتری از افغانسات مسجل کند و شاید حضور اخیر داعش در این کشور و اعلام موجودیت آن به این روند دامن زده است.

خبرگزاری های غربی روز سه شنبه اعلام کردند که طالبان اخیرا بر مناطقی در شمال افغانستان؛ جایی که اساسا حوزه نفوذ سنتی این جریان به شمار نمی رود، مسلط شده است. حتی طالبان تهدید کرده است که به زودی شهر قندوز را که یکی از شهرهای مهم شمال افغانستان است به تصرف درخواهد آورد.

تحرکات طالبان بعد از آن شدت گرفته است که در ماه های اخیر خبرهایی در خصوص تلاش داعش برای باز کردن جای پایی برای خود در افغانستان و جذب نیرو منتشر و گفته شد که شماری افراد مسلح طالبان و داعش، در درگیری میان دو طرف کشته شده اند.

کمتر از یک هفته پیش، گروه طالبان در پیامی به ابوبکر بغدادی، سرکرده گروه تروریستی، داعش خواستار خودداری از تشکیل گروه های تروریستی وابسته به داعش در خاک افغانستان شد.

«اختر محمد منصور» از رهبران جنبش طالبان افغانستان در این پیام تشکیل گروه های تروریستی جدید را در خاک افغانستان برای اسلام و مسلمانان و داعش زیانبار خواند و مغایر با اصول اسلامی و مسبب تفرقه در جنبش طالبان دانست.

طالبان در این پیام می افزاید :" تعهدات دینی ما را ملزم به این کرده است که خیر و صلاح شما را بخواهیم ، ما تمایلی به دخالت در امور داخلی شما نداریم و همین انتظار را نیز از شما داریم."

این پیام تاکید کرده است: طالبان هرگز اجازه هیچ گونه فعالیت جهادی تحت لوای دیگر گروه ها را در خاک افغانستان نخواهد داد و در صورتی که افراد مرتبط با داعش مشکلاتی را برای طالبان در افغانستان ایجاد کنند، طالبان نیز ناچار به واکنش خواهد شد.

اکنون طالبان تلاش می کند برای تنگ کردن عرصه فعالیت بر گروه تروریستی داعش از خلا امنیتی ناشی از ضعف نیروهای امنیتی افغان استفاده کند و حوزه نفوذ و سیطره خود را گسترش دهد.

«فواز جرجس» کارشناس گروه های اسلامی در دانشکده اقتصاد و علوم سیاسی لندن در این باره می گوید: صدای داعش از افغانستان به گوش می رسد و این باعث تغییر در محاسبات دیگران مانند طالبان شده است؛ صحبت از رویارویی ایدئولوژیک و زورآزمایی دو رهبر این جنبش های رقیب یعنی «ملامحمد عمر» طالبانی و «ابوبکر البغدادی» داعشی است.

اساس :در روزهای اخیر با انعکاس خبر هشدارهای طالبان به داعش برخی از هواداران طالبان در افغانستان در صفحه فیس بوک سایت با انتشار نظراتی اعلام کردند که این گروه با داعش نخواهد جنگید .برخلاف این نظرها ارزیابی کارشناسان از درگیری قریب الوقوع این دو گروه در آنده نزدیک خبر می دهد .سایت اساس در هفته گذشته در یادداشتی به برسی این مساله پرداخته است :http://asas2015.com/%D9%85%D9%82%D8%A7%D9%84%D8%A7%D8%AA/610-%D8%B2%D9%86%DA%AF-%D8%AE%D8%B7%D8%B1-%D8%A8%D8%B1%D8%A7%DB%8C-%D8%A7%D9%81%D8%BA%D8%A7%D9%86%D8%B3%D8%AA%D8%A7%D9%86.html

 

 

مطالب مرتبط:

اعتراض نمایندۀ HDP به دستگیری اعضای این حزب در ترک

ا

برگزاری رفراندوم استقلال در کرکوک عراق

آخوند قدیری : مومن واقعی باید خود را آماده مرگ نما

هشدار سازمان ملل در مورد اوضاع اخیر در لیبی

افزایش اسلام هراسی در انگلیس

افتتاح خانه ویژه زنان مسلمان بی‌سرپرست در «بوستون»

آمریکا:هیچ نقطه‌ای از سوریه تحت تسلط داعش نیست

مجازات مرد کانادایی به خاطر ازدواج با 24 زن

مولانا عبدالحمید در مراسم نماز جمعه زاهدان: آمریک

نوشتن دیدگاه


آخرین خبرهای اهل سنت

نظرات کاربران

کانال تلگرام اساس نیوز

تبلیغات