b_300_300_16777215_10_images_photo_20170203_143458.jpg

اساس نیوز: مولانا فیض محمد سادات در خطبه های نماز جمعه این هفته مسجد جامع حضرت امام ابوداود سجستانی ولایت نیمروز افغانستان به تبیین رعایت حقوق همسران به طور برابر در صورت تعدد زوجات پرداختند و نسبت به عواقب عدم رعایت حقوق یکسان در بین همسران به مسلمانان هشدار دادند.

به گزارش اساس نیوز به نقل از پایگاه اطلاع رسانی مسجد جامع حضرت امام ابوداود سجستانی ولایت نیمروز افغانستان , شیخ القران مولانا سادات  پس از تلاوت آیه 228 سوره بقره در بیان جایگاه حقوق بشر در اسلام تصریح کردند: خداوند متعال در این آیه حقوق زوجین نسبت به یکدیگر را تشریح می نمایند، امروز انسان های مدعی حقوق بشر و مخالف دین اسلام اظهار می دارند که حقوق زنان در اسلام پایمال شده است، این در حالیست که در قرآن دو سوره (نساء و طلاق) به نام زنان وجود دارد، این افراد یا از آیات الهی ناآگاهند و یا اینکه آیات را به سلیقه خود تفسیر می کنند.

مدیر مدرسه ومسجدجامع حضرت امام ابوداود سجستانی. تأکید کردند: اسلام مدافع کامل حقوق بشر به ویژه قشر ضعیف جامعه هست، در دوران پیش از ظهور اسلام هیچ ارثی به زنان تعلق نمی گرفت بلکه خودشان نیز جزو میراث بودند تا اینکه با پیدایش دین اسلام این اعتقادات برچیده شد.
مولانا سادات با اشاره به حقوق و وظایف همسران نسبت به یکدیگر گفتند: همانگونه که شوهر بر همسر حقی دارد خانوم هم بر شوهرش حقوقی دارد که باید رعایت گردد.
عضو شخصیت علمی اهلسنت خاطر نشان ساختند: در اسلام تعدد زوجات برای مرد امر جایزی است اما تأکید شده که حقوق همه باید به طور مساوی رعایت شود و بیان شده اگر ترسیدید که نمی توانید عدالت را اقامه کنید تنها یک همسر را اختیار کنید،مسکن، نفقه، پوشاک و معاشرت شرعی چهار وظیفه ای هستند که مرد باید به طور برابر دراختیار همسرانش قرار دهد.
ایشان همچنین افزودند: مردان در صورت چند همسری موظفند که حقوق همه همسران را یکسان بپردازند، تقسیم بندی در بینشان باید عادلانه باشد، اگر سه شبانه روز در کنار همسر جدیدش بود باید به همین نسبت نزد همسر اولش باشد.
امام جمعه اهل سنت شهرک سیستان ولایت نیمروز در ادامه به حدیثی از حضرت ابوهریره (رض) در باب تعدد زوجات و عدم برقراری مساوات در بینشان اشاره کردند و بیان داشتند: شخصی که تعدد زوجات داشت و حقوق آنان را به طور برابر رعایت نکرد در روز قیامت با نصف جسمش ظاهر می گردد و جزو افرادی هست که از دور نمایان هستند.
مولانا سادات سپس روایتی دیگر از حضرت عایشه (رض) مبنی بر مدیریت و برنامه ریزی پیامبر (ص) در برخورد با همسرانشان را مورد اشاره قرار دادند و گفتند: رسول الله (ص) در پایان عمر گرانقدرشان 9 همسر در نکاح داشتند و با وجود مشغله های فراوان پس از اقامه نماز عصر به همه سر میزدند و احوالشان را جویا می شدند و هر شب به منزل یکی می رفتند و همواره اعتدال و عدالت را در بینشان حاکم می کردند.
ایشان ادامه دادند: پیامبر (ص) هنگام سرزدن نزد همسرانشان دعا می کردند و می فرمودند که خدایا این تقسیم بندی من بین همسرانم هست در آن چیزی که در اختیار بنده هست و خدایا من را به سبب محبت قلبی ام که مالکش تو هستی و در اختیارم نیست مواخذه نکن که محبت یکی در دلم بیشتر است.
خطیب جمعه اهل سنت شهرک سیستان ولایت نیمروز افغانستان اظهار داشتند: دل و محبت قلبی در اختیار انسان نیست اگر شخصی یکی از فرزندان و یا بستگانش را از سایرین بیشتر دوست داشت تبعیض به حساب نمی آید بلکه این امر ناشی از وجود محبت قلبی است، دلدادگی یک امر غیر ارادی هست که انسان یک شخص را بیشتر از شخص دیگری دوست داشته باشد.
استاد سادات در پایان این بخش از سخنانشان خطاب به مسلمانان هشدار دادند: عزیزانی که تعدد همسر دارند حقوقشان را رعایت کنند، همانگونه که ما از خانوم های خود انتظار داریم و بر وی حقی داریم آنان نیز بر ما حقی دارند، رعایت حقوق همسران از ادای نماز نفل برتر است پس نسبت به این موضوع توجه ویژه داشته باشیم.

 

منبع: پایگاه اطلاع رسانی
مسجد جامع حضرت امام ابوداود سجستانی
ولایت نیمروز افغانستان

مطالب مرتبط:

بازداشت یک گروه وابسته به داعش در روسیه

ا

تداوم تلاش های اتحادیه اروپا برای حفظ برجام

 

توسعه مجموعه دفاعی برای مقابله با هواپیماهای بدون

اسلام ستیزی به شیوۀ خاخام افراطی بارسلون

انهدام گروهک وابسته به داعش درمصر

آزادیهای جدید زنان در عربستان: از رانندگی تا غواصی

شرط کنگره آمریکا برای ادامه کمک به تشکیلات خودگردا

هشدار داعش به حامیان خود درباره نسخه جعلی مجله روم

ب

دعوت به ایجاد الگویی جدید در زمینه روابط در دنیای

ا

نوشتن دیدگاه


آخرین خبرهای اهل سنت

نظرات کاربران

کانال تلگرام اساس نیوز

تبلیغات