b_300_300_16777215_10_images_Ekran_Aeewewcvbb.jpg

اساس نیوز: شیخ‌الاسلام مولانا عبدالحمید در فرازی از سخنان‌شان در مراسم امروز نماز جمعه زاهدان، با اشاره به برگزاری کنفرانس “طرح توسعه سواحل مکران” که اوایل هفته‌ی جاری در چابهار برگزار شد، بر لزوم استفاده از «نیروهای بومی» در مراحل مختلف این طرح تاکید کردند.

به گزارش اساس نیوز به نقل از پایگاه اطلاع‌رسانی دفتر امام‌جمعه زاهدان، مولانا عبدالحمید در این مراسم، در تشریح طرح توسعه سواحل مکران اظهار داشتند: طرح توسعه سواحل مکران، طرحی‌ است که از منطقه جاسک تا چابهار را شامل می‌شود. این مناطق نسبت به سایر مناطق ساحلی کشور به‌خاطر نزدیکی با اقیانوس از مزیت ویژه‌ای برخوردار هستند که قابلیت اجرای طرح‌های توسعه‌ای را دارند. طرح مذکور اگر به‌طور کامل اجرایی شود نه‌تنها استان سیستان‌وبلوچستان و کشور، بلکه تمام کشورهای آسیای میانه و منطقه را متحول می‌کند.
مدیریت دارالعلوم زاهدان در ادامه ضمن تشکر از «توجه ویژه» دولتمردان جمهوری اسلامی به این سواحل، به بیان برخی دغدغه‌های مردم در این خصوص اشاره کردند و گفتند: توجه رهبر معظم انقلاب، نظام جمهوری اسلامی و دولت تدبیر و امید به سواحل مکران جای خوشحالی و تقدیر و تشکر دارد. اما دغدغه‌ای که مردم استان، به‌ویژه ساکنین این سواحل دارند این است که مبادا به حاشیه رانده شوند و نتوانند نقشی در این طرح داشته باشند. البته معاون اول محترم رئیس‌جمهور در این کنفرانس تصریح کردند که بومی‌ها در طرح توسعه سواحل مکران در اولویت قرار خواهند داشت.
ایشان در ادامه تاکید کردند: توصیه ما نیز به همه مسئولین آن است که این دغدغه‌ی مردم استان را مدنظر قرار دهند. البته پیش از تکمیل این طرح، باید زمینه‌ی مشارکت مردم استان فراهم شود. مردم منطقه باید با سرمایه‌گذاری و همچنین کسب مهارت و تخصص در زمینه‌های مورد نیاز، آمادگی خودشان را برای همکاری با این طرح توسعه نشان کنند، زیرا این توسعه در این استان انجام می‌گیرد و مردم استان برای استفاده از آن در اولویت قرار دارند؛ نکته‌ای که رهبر معظم انقلاب نیز همواره بر آن تاکید دارند.
مولانا عبدالحمید تصریح کردند: استانداری محترم سیستان‌وبلوچستان و دولت تدبیر و امید نیز باید برای آموزش و مهارت مردم استان برنامه‌ریزی کنند تا قبل از همه، ابتدا افراد بیکار در این منطقه مشغول کار شوند، سپس از متخصصان و افراد توانمند سایر استان‌های کشور در این زمینه کار گرفته شود. نادیده‌گرفتن مردم منطقه اقدام خوشایند و مناسبی نیست.

?دیدار نماینده کشورهای حاشیه خلیج فارس با مسئولین کشوری “امیدوارکننده” است

شیخ‌الاسلام مولانا عبدالحمید در بخش دیگری از سخنان خویش، با اشاره به دیدار اخیر نماینده کشورهای حاشیه خلیج فارس با مسئولین بلندپایه‌ی کشور، ضمن ابراز خرسندی از این دیدار، اظهار داشتند: دیدار نماینده کشورهای حاشیه خلیج فارس، که حامل پیام این کشورها بود، با جناب دکتر روحانی و وزیر امور خارجه‌ی کشورمان امیدوارکننده است. امیدواریم کشورهای اسلامی بتوانند باب گفتمان را بین خودشان باز کنند و مسائل خودشان را با دوراندیشی و سعه‌صدر و دلسوزی حل و فصل نمایند.
ایشان در ادامه با اشاره به اوضاع بحرانی جهان اسلام، خاطرنشان کردند: امروز جهان اسلام با جنگ‌های ویران‌گری مواجه است؛ جنگ‌هایی که دنیا و آخرت ملت‌ها را ویران کرده‌اند. جنگ و درگیری در هر منطقه‌ای که بیاید سبب نابودی فرهنگ، امنیت و عزت آن منطقه می‌شود و مردم را با ضررهای دینی و دنیوی مواجه می‌گرداند. در جنگ برای کسی که در جانب حق هم قرار داشته باشد، چیزی نمی‌ماند. کشته‌شدن انسان‌های بی‌گناه سبب نفرین و لعنت در جامعه می‌شود.
خطیب جمعه زاهدان تاکید کردند: امید است مسلمانان و کشورهای اسلامی با مذاکره و گفتمان و ایجاد صلح و آشتی بین اقوام و مذاهب و ملت‌های کشورهای بحران‌زده به این جنگ‌های ویرانگر پایان دهند. روزنه‌های امیدی باز شده‌اند که امیدواریم سبب خیر و صلاح در جامعه اسلامی باشد.

?مردم به سیل‌زدگان استان کمک کنند

خطیب جمعه زاهدان در بخش پایانی سخنان‌شان با اشاره به بارش‌های گسترده‌ی اخیر در استان سیستان‌وبلوچستان، ضمن بیان حمد و ثنای پروردگار متعال به‌خاطر نزول این رحمت‌ها، به سیل‌زدگی بعضی روستاها در شهرستان‌های جنوبی این استان اشاره کردند.
ایشان به اقدامات سازمان هلال احمر استان و استانداری در زمینه اسکان خانواده‌های سیل‌زده اشاره کردند و از عموم مردم نیز خواستند کمک‌های نقدی و غیرنقدی خودشان را به «مؤسسه خیریه محسنین» و سایر نهادهای کمک‌رسان برسانند.

مدیریت دارالعلوم زاهدان، در مراسم نماز جمعه زاهدان، به درگذشت والده‌ی مکرمه‌ی شیخ محمدعلی امینی، مديریت مجتمع آموزشی فرهنگی سلطان‌العلماء بندر لنگه و از علمای برجسته‌ اهل‌سنت کشور، نیز اشاره کردند و ضمن عرض تسلیت درگذشت ایشان به شیخ‌ امینی، برای آن مرحومه علو درجات و مغفرت الهی را مسئلت کردند.

//.2

 

مطالب مرتبط:

بیشترین میزان اسلام هراسی کانادا در کبک

بوکوحرام «ابوجا» را تهدید به بمبگذاری کرد

فرانسه: کار خاورمیانه تمام است!

آمریکا با قطر قرارداد ۱۲ میلیارد دلاری فروش جنگنده

روسیه صادرات سلاح و تجهیزات نظامی را افزایش می دهد

فرانسه به دنبال تصاحب جایگاه انگلیس در ناتو است

ا

مساجد سرتاسر مصر ۲ واعظ زن ثابت استخدام می کند

دشمنان وحدت شیعه و سنی

کره شمالی از تشکیل کشور مستقل فلسطین حمایت کرد

نوشتن دیدگاه


آخرین خبرهای اهل سنت

نظرات کاربران

کانال تلگرام اساس نیوز

تبلیغات