b_300_300_16777215_10_images_8237328371299565.jpg

اساس نیوز:حزب سوسیال دمکرات رومانی سویل شهیده اقتصاددان زن مسلمان که را قرار بود نامزد این حزب برای مقام نخست وزیری این کشور شود، برای پست معاون نخست وزیر پیشنهاد کرد.

 به گزارش روز سه شنبه آسوشیتدپرس از بخارست، لیویو دراگنیه رئیس حزب سوسیال دمکرات که در انتخابات همگانی 11 دسامبر (21 آذر ماه) پیروز شد، در معرفی هیئت دولت 26 نفری خود، گفت: شهیده که قرار بود نخست وزیر شود، به عنوان معاون نخست وزیر و وزیر توسعه منطقه ای انجام وظیفه خواهد کرد.
کلاوس یوهانیس رئیس جمهوری رومانی از نامزد کردن شهیده به عنوان نخست وزیر به علت نگرانی درباره شوهر سوری الاصل وی که در رسانه های اجتماعی از بشار اسد ریس جمهوری سوریه حمایت کرده بود، خودداری کرد.
قرار است مجلس رومانی، روز چهارشنبه دولت ائتلافی 26 عضوی تازه را بررسی کند که نسبت به دولت فن سالار پیشین چهار وزیر بیشتر دارد.
سورین گریندیانو نخست وزیر منتخب این دولت، گفته است: بر اساس برنامه حکومت، ما باید مسئولیت، فروتنی و احترام را به رومانیایی ها، نشان دهیم.
«لیویو دراگینه» رهبر حزب سوسیال دمکرات رومانی در آوریل سال گذشته (2016) به اتهام تقلب در شمار رای دهندگان و افزودن شمار شرکت کنندگان در همه پرسی ژوئیه 2012 برای استیضاح «ترایان باسسکو » رئیس جمهوری پیشین، به دو سال حبس تعلیقی محکوم شده بود و به این دلیل نمی تواند برای نخست وزیری خود را معرفی کند.
حزب سوسیال دمکرات به همراه متحد خود یعنی اتحاد لیبرال ها و دمکرات ها از حمایت اکثریت قاطع نمایندگان در دو پارلمان این کشور برخوردارند که به راحتی قادر به کسب رای اعتماد و همچنین تصویب قوانین هستند.
این حزب سیاسی که بزرگترین حزب رومانی به شمار می رود در انتخابات پارلمانی که 11 دسامبر امسال ( 21 آذرماه) برگزار شد با کسب 45.5 درصد آرای مردم به پیروزی دست یافت.
«ویکتور پونتا» نخست وزیر پیشین رومانی پس از برگزاری تظاهرات گسترده در اعتراض به آتش سوزی در اکتبر 2015 در باشگاه شبانه که 64 قربانی گرفت، از مقام خود کناره گیری کرد.
در مدت حدود 15 ماه گذشته یعنی از زمان استعفای نخست وزیر پیشین رومانی، این کشور توسط دولت متشکل از فن سالاران به ریاست داچیان سیولوس نخست وزیر اداره می شود که قبلا کمیسیونر کشاورزی اتحادیه اروپا بود.
رومانی در جنوب شرقی اروپا قرار دارد و از غرب با مجارستان و صربستان، از شمال شرقی و شرق با مولداوی و اوکراین و از جنوب با بلغارستان همسایه است.
رومانی با داشتن مساحت 238٬400 کیلومتر مربع، نهمین کشور اتحادیه اروپا از نظر مساحت و همچنین با داشتن 19.94 میلیون جمعیت هفتمین کشور این اتحادیه از نظر جمعیت به شمار می رود.
پایتخت و بزرگ ترین شهر رومانی که عضو اتحادیه اروپا و ناتو است، بخارست است که ششمین شهر بزرگ اتحادیه اروپا به شمار می رود.

مطالب مرتبط:

دست رد بانوی عراقی بر سینه داعشی

روبرت هاوارد از پذیرش پیشنهاد ترامپ خودداری کرد

ترامپ استفاده از عبارت «سوراخ مستراح» را تکذیب کرد

سفیر چین: حاکمیت چین ابزاری برای چانه زنی سیاسی ن

موسسات مالی و پولی “اندونزی"به دنبال بانکداری اسلا

حکمتیار : برخی ازبخش‌های افغانستان باید برای طالبا

ترکیه حمله مسلحانه به مسیحیان نیجریه را محکوم کرد

زنان عربستان از این پس می‌توانند کامیون و موتورسیک

اسرائیل شهرک «ترامپ» را در بلندی‌های جولان برپا می

ا

نوشتن دیدگاه


آخرین خبرهای اهل سنت

نظرات کاربران

کانال تلگرام اساس نیوز

تبلیغات