b_300_300_16777215_10_images_gallery_index18.jpeg

مولوی جواد عصار - مدرس حوزه علمیه احناف خواف - در نماز جمعه (24 بهمن ماه93) اهل سنت خواف در زمینه « دعا و تضرع » خطاب به نمازگزاران گفت: یکی از مواردی که متأسفانه به آن کم توجهی می شود، زاری و تضرع در بارگاه پروردگار متعال است.

 

مولوی جواد عصار - مدرس حوزه علمیه احناف خواف - در نماز جمعه (24 بهمن ماه93) اهل سنت خواف، با تلاوت آیه «يَا أَيُّهَا الَّذِينَ آمَنُوا اذْكُرُ‌وا اللَّـهَ ذِكْرً‌ا كَثِيرً‌ا ﴿٤١﴾ وَسَبِّحُوهُ بُكْرَ‌ةً وَأَصِيلًا ﴿٤٢﴾ »(احزاب) پیرامون رابطه بنده با پروردگار سخنرانی نمود.

وی در مقدمه سخنانش گفت: امروزه مشکلات مختلفی جوامع اسلامی را دربرگرفته است. بین مسلمانان در اقصی نقاط جهان اختلافات و کشتار زیادی رخ داده، به طوری که این اختلافات باعث شده تا دین اسلام را دین خشونت و خونریزی معرفی نمایند.

وی افزود: اگر نگاهی گذرا به دوران جاهلیت قبل از اسلام و تلاش پیامبر اکرم(ص) و یارانش داشته باشیم، پی می بریم که در آن زمان در شبه جزیره عربستان، یک حکومت مرکزی بر مردم وجود نداشت و همواره آنان مستعمره امپراطوری های دنیا بودند. تا اینکه خداوند متعال، پیامبر را به رسالت مبعوث کرد و شاگردان مکتب رسالت، به اندازه ای تلاش کردند که امپراطورهای بزرگ زمان، قدرت و سیطره مسلمانان را پذیرفتند. علت اینکه مردم جاهل عرب به افرادی با شرافت، جان نثار و مخلص در راه خدا تبدیل شدند، این بود که رسول خدا(ص) رابطه انسانیت را با پروردگار متعال صاف و درست کردند که متأسفانه این رابطه در طول قرن ها کم کم، رنگ باخته است.

مولوی عصار تأکید کرد: در هر برهه از زمان، هر گاه رابطه مسلمانان با خدا ضعیف شده، سیطره دشمنان اسلام بر آنها بیشتر شده و اختلافات زیاد گشته است.

وی با بیان اهمیت «ذکر و یاد خداوند» گفت: ذکر و یاد پروردگار و دعا خواستن از الله، یکی از امور مهمی است که بر ذمه شخص مسلمان قرار دارد که آیات قرآن و احادیث نبوی به آن اشاره دارد؛ خداوند متعال می فرماید:«يَا أَيُّهَا الَّذِينَ آمَنُوا اذْكُرُ‌وا اللَّـهَ ذِكْرً‌ا كَثِيرً‌ا ﴿٤١﴾ وَسَبِّحُوهُ بُكْرَ‌ةً وَأَصِيلًا ﴿٤٢﴾ »(احزاب) ای مؤمنان! بسیار خدای را یاد کنید (و هرگز او را فراموش ننمائید). و بامدادان و شامگاهان (و در همه وقت و آن) به تسبیح و تقدیس او بپردازید.

وی ادامه داد: ذکر می تواند هم به صورت قول و زبانی باشد، هم به صورت قلب و هم به وسیله اعضا و جوارح صورت گیرد.

این مدرس حوزه علمیه احناف خواف در زمینه « دعا و تضرع » خطاب به نمازگزاران گفت: یکی از مواردی که متأسفانه به آن کم توجهی می شود، زاری و تضرع در بارگاه پروردگار متعال است. در فضیلت دعا آیات زیادی در قرآن وجود دارد؛ خداوند متعال می فرماید:«وَاسْأَلُوا اللَّـهَ مِن فَضْلِهِ ۗ إِنَّ اللَّـهَ كَانَ بِكُلِّ شَيْءٍ عَلِيمًا ﴿٣٢:نساء) در جایی دیگر می فرماید:« وَإِذَا سَأَلَكَ عِبَادِي عَنِّي فَإِنِّي قَرِ‌يبٌ أُجِيبُ دَعْوَةَ الدَّاعِ إِذَا دَعَانِ»(بقره/186) و هنگامی که بندگانم از تو درباره‌ی من بپرسند (که من نزدیکم یا دور. بگو:) من نزدیکم و دعای دعاکننده را هنگامی که مرا بخواند، پاسخ می‌گویم (و نیاز او را برآورده می‌سازم). رسول اکرم (ص) می فرمایند: خداوند متعال می فرماید که من در گمان بنده خود هستم؛ هر گاه مرا بخواند او را اجابت می کنم. خداوند متعال در آیات 79 و 80 سوره اسراء، اول نماز شب پیامبر را بیان می کند و بعد از آن می فرماید:«رَّ‌بِّ أَدْخِلْنِي مُدْخَلَ صِدْقٍ وَ أَخْرِ‌جْنِي مُخْرَ‌جَ صِدْقٍ وَ اجْعَل لِّي مِن لَّدُنكَ سُلْطَانًا نَّصِیرً‌ا ﴿٨٠﴾» پروردگارا! مرا صادقانه (به هر کاری) وارد کن، و صادقانه (از آن) بیرون آور، و از جانب خود قدرتی به من عطاء فرما که برایم یار و مددکار باشد.

مولوی عصار در بیان اوقات استجابت دعا یادآور شد: علما در مورد دعا کردن می فرمایند: اوقات خاصی که نصیب انسان می شود، باید قدر آن را بداند و به طور ویژه دعا کند. نزدیک ترین حالت بنده با پروردگار در حالت سجده است که باید شخص مسلمان قدر آن را بداند. لحظه بین اذان و اقامه، بعد از نمازهای فرض و به خصوص در نیمه شب، بهترین موقعیت استجابت دعاست.

وی تصریح کرد: علما می فرمایند قبل از دعا کردن، اعمال صالح انجام دهید؛ وضو بگیرید، نماز بخوانید و سپس دعا کنید. پیامبر اکرم(ص) به سیدنا علی(رض) فرمودند: وضو بگیر و چهار رکعت نماز بخوان و پروردگار را حمد و ثنا بگو و بر پیامبر و تمامی انبیا درود بفرست و برای تمام مومنین طلب آمرزش کن و آنگاه برای خود دعا کن که حتما قبول می شود. علما می نویسند: انسان باید سعی کند با کمال خضوع و خشوع پروردگار را بخواند و شروع و پایان دعا را با حمد و ثنای پروردگار و درود بر پیامبر و دیگر انبیا قرار دهد. خداوند را با تمام اعتقاد و درخواست قطعی بخواند و در آن ضعف نداشته باشد. پیامبر اکرم(ص) می فرمایند: خدا را در حالی بخوانید که یقین دارید، خداوند دعای شما را قبول می کند. بدانید که خداوند دعای کسی که از روی غفلت و بی خیالی باشد، اجابت نمی کند. علما می نویسند: مسلمان باید از حرام ها اجتناب کند و از آن دوری نماید؛ آنحضرت(ص) می فرمایند: ای مردم؛ خدا پاک است و به جز پاکی، چیزی را بر نمی گزیند. مسلمان در دعای خود  پدر و مادر ، برادر و خواهر و تمام مومنین فراموش را نباید نکند. حضرت ابراهیم(ع) دعا می کند:«رَ‌بَّنَا اغْفِرْ‌ لِي وَ لوَالِدَيَّ وَ لِلْمُؤْمِنِينَ يَوْمَ يَقُومُ الْحِسَابُ ﴿٤١:ابراهیم) مسلمان همیشه استفغار را مدنظر داشته باشد و در همه حال توبه کند. خداوند متعال می فرماید:«اسْتَغْفِرُ‌وا رَ‌بَّكُمْ إِنَّهُ كَانَ غَفَّارً‌ا ﴿١٠﴾يُرْ‌سِلِ السَّمَاءَ عَلَيْكُم مِّدْرَ‌ارً‌ا ﴿١١﴾ وَيُمْدِدْكُم بِأَمْوَالٍ وَبَنِينَ وَيَجْعَل لَّكُمْ جَنَّاتٍ وَيَجْعَل لَّكُمْ أَنْهَارً‌ا ﴿١٢:نوح) از پروردگار خویش طلب آمرزش کنید که او بسیار آمرزنده است (و شما را می‌بخشاید).(اگر چنین کنید) خدا از آسمان بارانهای پر خیر و برکت را پیاپی می‌باراند. و با اعطاء دارائی و فرزندان، شما را کمک می‌کند و یاری می‌دهد، و باغهای سرسبز و فراوان بهره‌ی شما می‌سازد، و رودبارهای پر آب در اختیارتان می‌گذارد.

سخنران این هفته نماز جمعه اهل سنت خواف با اشاره به سالروز پیروزی انقلاب اسلامی ایران گفت: هفته ای که گذشت، هفته پیروزی نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران بود که مردم دین خود را به نظام اسلامی ادا کردند و حضور پرشوری در راهپیمایی داشتند که جا دارد از حضور مردم در راهپیامیی 22 بهمن تشکر شود.

وی در پایان سخنانش گفت:حضور پرشور مردم، قطعا وظیفه مسئولین را در خدمات هر چه بیشتر به این ملت سنگین تر می کند. ان شاءالله تلاش های مفید مسئولین نظام در خدمت رسانی به ملت، آرزوی تمام مردم را برآورده سازد.

مطالب مرتبط:

ترامپ : دستور دادم افرادی که وارد خاک آمریکا می‌شو

یک میلیون امضا برای بر کناری ترامپ

نمایشگاه بین المللی تسلیحات و تجهیزات نظامی در کوی

تیراندازی، پایگاه نظامی اندروز آمریکا را به تعطیلی

ادامه حملات به یمن

حمله مسلحانه به کاروان شاهزادگان قطری در پاکستان

هاآرتص : تل‌آویو تهدیدات ایران درباره پاسخ دادن ب

مشخص شدن علت سقوط بالگرد حامل شاهزاده سعودی

مولانا عیدالحمید : اصلاح حکم اعدام در داخل و در سط

نوشتن دیدگاه


آخرین خبرهای اهل سنت

نظرات کاربران

کانال تلگرام اساس نیوز

تبلیغات