b_300_300_16777215_10_images_8898888.jpgشمار مسلمانان اروپا در حال حاضر به بیش از 30 ميليون نفر رسيده است. اگر چه آمار مربوط به تعداد مسلمانان کشورهاي اروپايي معمولاً بصورت دقيق اعلام نمي‌شود اما آمار نسبي نيز که در اين زمينه وجود دارد مي‌تواند در تخمين شمار آنان سودمند باشد.

بر اين اساس جمعيت مسلمانان در آلمان، فرانسه، اتريش، هلند و انگليس بيش از ساير کشورهاي اروپاست. بيشترين شمار مسلمانان نسبت به مسيحيان در کشورهای آلمان و اتريش است. 4 درصد جمعيت آلمان و 4.1 درصد جمعيت اتريش را مسلمانان تشكيل مى‌دهند و لذا دين اسلام پس از مسيحيت دومين دين بزرگ در اين كشورها محسوب مى‌شود.

این آمار و ارقام در حالی است که هجمه تبعیض علیه مسلمانان مقیم اروپا باعث شده آن‌ها موقعیت‌های تحصیلی، فرصت‌های شغلی و زندگی بهتر را تنها به خاطر داشتن مذهبشان از دست بدهند. در این گزارش تنها به اختصار به ذکر نمونه‌هایی از نابرابری در تنها یک کشور اروپایی (آلمان) اشاره می‌کنیم. حداقل نیمی از 4 میلیون مسلمان ساکن این کشور، زنان دارای پوشش اسلامی هستند. ***

چند نمونه از تبعیض‌ها علیه زنان باحجاب

• فرشته خانم

"فرشته لودین" (Fereshta Ludin) معلم افغان‌تبار اهل اشتوتگارت در سال 2003 به دلیل داشتن حجاب از تدریس منع، و برای ستاندن حق‌اش راهی دادگاه قانون اساسي شد. دادگاه قانون اساسي که مقرّ اصلی آن، در شهر کارلز روهه ايالت بادن ورتمبرگ واقع است، مهم‌ترين دادگاه در دستگاه قضايي کشور آلمان است. اين دادگاه، يک محکمۀ معمولی جهت رسیدگی به خلاف يا جنايات نیست و حتي براي حل و فصل اختلافات حقوقي بين شاکي و متهم هم تشکيل نمي‌شود. بلکه دادگاه قانون اساسي و قضات آن، یک وظيفه ويژه دارند و آن، نگهباني و پاسداري از اجراي اصول قانون اساسي آلمان است؛ به اين معنا که اين دادگاه بر اجرای احکام قضایی، مطابق با اصول قوانین مصوب درقانون اساسي نظارت دارد.

• بتول

"بتول السوی" (Betül Ulusoy) نویسنده و فعال اجتماعی است. او که اصالتاً ترک‌تبار است، به عنوان دانشجوی رشته حقوق، موظف به گذراندن یک دورۀ کارآموزی در برلین بود. تا روز چهارشنبه 3 ژوئن 2015 همه چیز به خوبی طبق برنامه پیش می‌رفت و این دختر جوان مسلمان توانسته بود از طریق مکاتبات پستی، ایمیلی و تلفنی، از دفتر منطقه‌ای محلۀ نویکلن شهر برلین تأییدیه شغلی بگیرد. اما هنگامی که حضوراً مراجعه کرد و می‌خواست برگۀ قرارداد را امضاء کند، به خاطر اینکه حجاب داشت، تأییدیه از وی پس گرفته شد! این دختر جوان بعد از گذشت چندین روز هنوز هیچ پاسخی از اداره دریافت نکرده و دفتر منطقه‌ای نیوکلن، تنها کاری که کرده این بوده که تحت فشار رسانه‌ها اینطور جواب داده: "لازم است این مورد خاص هنوز بررسی شود."

• زلیخا

به گزارش "رادیو نورددویچ"، خانم زلیخا ک. (Züleyha K.) 28 ساله مقیم شهر هامبورگ آلمان، مثال خوبی است از این واقعیت تلخ که همیشه کیفیت و استعدادِ فرد در پذیرفته شدنش برای یک شغل، ملاک تعیین کننده نیست و این مسئله زمانی پیش می‌آید که شما یک دختر محجبه در غرب باشید. موقعیت شغلی‌ای که زلیخا سال 2014 برای آن درخواست داده و رزومه‌اش را ارسال کرده بود، تنها با دیدن حجاب او از دست رفت! این زن جوان، مسلط به کامپیوتر و سیستم‌های هوشمند است که از طریق ایمیل، برای آغاز به کار در این شغل پذیرش گرفته بود. زلیخا می‌گوید:"آن‌ها علناً به من گفتند که روسری‌ام، دلیل عدم پذیرشم بود... من کاملاً متحیر و سرخورده‌ام."

b_400_400_16777215_10_images_9998887.jpg

b_400_400_16777215_10_images_101242454.jpg

مطالب مرتبط:

ابراز همدردی مولانا گرگیج با حادثه دیدگان معدن زغا

آخوند آرخی :منزلت شب های قدر فراتر از همه ایام است

هشدار مالکی دربارۀ خطر قانون عفو عمومی عراق

فضاسازی مضحک رسانه ای برای اهل سنت ایران!

جسد تیرانداز مرکز اسلامی سوئیس کشف شده شناسایی شد

ب

داعش در زندان شکل گرفت

سریال برکناری‌ دولتمردان ترامپ به وزیر دادگستری هم

ورود پنجمین گروه از نظامیان ترکیه به قطر

خطیب نماز جمعه بندر ترکمن فضای کنونی دنیای اسلام ر

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

نظرسنجی

آیا با راه اندازی شبکه ماهواره ای اهل سنت ایران در داخل کشور موافق هستید؟
  • رای: 0%
  • رای: 0%
جمع رای:
اولین رای:
آخرین رای:

آخرین خبرهای اهل سنت

کانال تلگرام اساس نیوز