b_300_300_16777215_10_images_JamNewsImage19.jpgاساس نیوز: محمد فوزی، هنرمند مصری در اقدامی هنری و منحصر به فرد، آیات قرآن را روی حصیر می‌بافد.


به گزارش اساس نیوز به نقل از پایگاه اطلاع‌رسانی المصراوی، محمد فوزی، هنرمند مصری در روستای «ابعادیه» در استان «بحیره» مصر زندگی می‌کند.

وی در این باره گفت: من این هنر را از پدر مرحومم یاد گرفتم و از سال ۱۹۹۹ میلادی شروع به بافت حصیر کردم، مدت زمان بافت حصیر به اندازه آن بستگی دارد، مثلا یک حصیر بزرگ، بیشترین وقتی که لازم دارد، حدود یک هفته است.

فوزی در رابطه با ایده حصیربافی آیات قرآن گفت: از سال ۲۰۰۲، تولید حصیر برای من مانند سال‌های قبل نبود؛ بنابراین ایده و طرح جدید و منحصر به فرد کتابت متن‌ را به آن افزودم. با وجود اینکه این امر  بسیار زمان‌بر و خسته‌کننده است؛ ولی ایده‌ای نو برای احیای سنت‌ها و میراث و هنر گذشته مصر است که نه فقط به عنوان زیرانداز از آن استفاده می‌شود، بلکه حاصل آن طراحی تابلوهایی کوچک برای تزئین دیوار خانه‌ها بوده است.

این هنرمند مصری در ادامه گفت: پس از گذشت چند سال از حصیربافی متن‌ها و مطالب مختلف، تصمیم گرفتم آیات قرآن را روی حصیر کتابت کنم تا کار خیری در دنیا و آخرت باشد، از جمله آیاتی که تا به حال حصیربافی کرده‌ام، سوره حمد(فاتحه الکتاب)، آیات نخست سوره بقره و سه سوره از سوره‌های کوتاه قرآن است. آرزو دارم که کل قرآن را حصیربافی کنم.

وی در نمایشگاه‌های متعددی شرکت کرده است و در نخستین نمایشگاه صنایع دستی که اخیرا که در محل برگزاری نمایشگاه‌های مصر برگزار شد، شرکت کرد.

محمد فوزی در پایان گفت: اگر یک میلیون پوند مصری(جنیه) داشتم، خانه‌ای تأسیس می‌کردم و نامش را خانه صنایع دستی می‌گذاشتم و تمام تولیدات حصیری‌ام را در آن به نمایش می‌گذاشتم؛ چرا که این میراث و هنر سرزمینم است.

 

https://telegram.me/joinchat/B2JAQDvRb9_twzneMF-HXQ

مطالب مرتبط:

وضعیت موصل و رقه پس از داعش چگونه خواهد بود؟

گزارش خبرنگار اساس نیوز از حضور پررنگ انتشارات اهل

آتش جنگ در دنیای اسلام, خاموش نمی شود

ماهاتیر محمد : جنگ میان ایران و آمریکا به جنگ جهان

 

خانواده باشقیری کتاب آئین کیفری را با قرآن اشتباه

معامله ای برای تضمین آینده اسرائیل

دستگیری چندین داعشی در ترکیه

مسئول مذهبی بلژیک ، خواستار تعطیلی کامل مسجد بزرگ

ازدواج روزانه ۲۰ هزار کودک در جهان

نوشتن دیدگاه


آخرین خبرهای اهل سنت

نظرات کاربران

کانال تلگرام اساس نیوز

تبلیغات