b_300_300_16777215_10_images_findsir2015041636094911.jpgاساس نیوز: بدنبال پیروزی دونالد ترامپ در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا که به جای نرخهای بهره فوق العاده اندک، موافق اجرای تدابیر محرک مالی است و همچنین در آستانه نشست بانک مرکزی آمریکا که پیش بینی می شود نرخهای بهره را برای دومین بار از زمان بحران مالی افزایش دهد، لیر ترکیه کاهش چشمگیری پیدا کرد.


رجب طیب اردوغان، رئیس جمهور ترکیه وطن پرستی شهروندان این کشور را برای مقابله با تاثیر مخرب صعود دلار بر لیر مطالبه کرد. وی از مردم ترکیه خواست «سلطه دلار» را شکسته و به خرید لیر و طلا بپردازند تا کارشکنی اقتصادی دشمنان این کشور را خنثی کنند.


برخی از کسبه ترکیه درخواست رهبرشان را اجابت کرده و از کسانی که دلارهایشان را فروخته اند کرایه ماشین دریافت نمی کنند یا برای آنها اصلاح مجانی انجام می دهند. مقامات ترکیه اعلام کرده اند برای جلوگیری از ادامه روند ریزش لیر، کنترلهای سرمایه مورد بحث قرار گرفته اما در حال حاضر رد شده اند.


لیر از زمان انتخابات آمریکا بیش از ۱۰ درصد در برابر دلار سقوط کرده است.
یک مقام ترکیه با اشاره به درخواست اردوغان از مردم برای تبدیل دلارهایشان به لیره، اظهار کرد تا زمانی که شهروندان لیر را ترک نکنند، وضعیت ما خوب خواهد بود.


سایر رهبران بازارهای نوظهور در لحن صحبتشان خوددارتر بوده و به راه‌ کارهایی متوسط شده اند که کمتر تخیلی بوده اند اما آنها هم با مشکل مشابه قوی‌تر شدن دلار و افزایش نرخهای بهره آمریکا روبرو هستند که سقوط ارزش ارزهای ملی و خروج سرمایه گذاران خارجی را بدنبال داشته است.
تحرکات بازار منعکس کننده ارتباط میان نرخهای بهره پایین آمریکا و جریانهای ورود و خروج سرمایه از اقتصادهای در حال توسعه بوده است و اهمیت زیادی برای کشورهایی مانند ترکیه دارد که شرکت‌هایشان از سیاستهای پولی فوق تسهیلی کشورهای دیگر برای استقراض میزان متنابهی ارز خارجی بهره برده اند.


طبق جدیدترین آمار هفتگی، سرمایه گذاران خارجی ۲.۶ میلیارد دلار از اوراق قرضه و سهام ترکیه را در نوامبر فروختند. به گفته آتیلا یسیلادا، تحلیلگر شرکت استانبول آنالیتیکس، شهروندان ترکیه درخواست رییس جمهور را نادیده گرفته و در آخرین هفته نوامبر، یک میلیارد دلار ارز خارجی خریدند.

https://telegram.me/joinchat/B2JAQDvRb9_twzneMF-HXQ

مطالب مرتبط:

بهبودی و بازگشت شیخ محمد علی امینی به میان مردم

احتمال برکناری رئیس سازمان اطلاعات ارتش پاکستان

نقض حقوق مسلمانان چین با استفاده از تکنولوژی هوش م

حزب‌ اسلام‌گرای "التحریر" اندونزی ممنوع الفعالیت

واکنش بازیکن «منچستر یونایتد» به ربط دادن داعش به

انتقاد از تلاش ترکمان‌ها برای تبدیل استان کرکوک ب

داعش مسئولیت حمله افغانستان را برعهده گرفت

آخوند محمد نژاد : نباید با بزرگ نمایی دشمن قدرت ا

استفاده غیر انسانی داعش از زنان و کودکان

نوشتن دیدگاه


آخرین خبرهای اهل سنت

نظرات کاربران

کانال تلگرام اساس نیوز