b_300_300_16777215_10_images_dsds21.jpg

اساس نیوز : خطیب نماز جمعه بندر ترکمن گفت :امروزهمه شاهدیم کارهایی دردنیا اتفاق می افتد که نه تنها مسلمانان بلکه انسان ها آن را نمی پسندند وآن کشتار مردان وزنان بی دفاع وکودکان بی گناه درکشورهای منطقه است وما این اعمال را محکوم می کنیم.

به گزارش خبرنگاراساس نیوزعبدالرحمان آخوند کر درخطبه های نماز جمعه مسجد جامع قبای بندرترکمن با بیان مطلب فوق گفت:جامعه بشریت کشتارمردم بی دفاع ازسوی متجاوزان را نمی پذیرد ومخالفان اسلام این کارها را با هدف ایجاد فتنه واختلاف درمیان مسلمانان انجام می دهند.همه باید به درگاه خداونددعا کنیم  که آرامش را به سرزمین های اسلامی برگرداند.
پس از آخوند کر عبدالرشید آخوند بشاورد به عنوان خطیب دوم  این هفته نمازجمعه بندرترکمن پشت تربیون قرارگرفت وبیان داشت:خداوند متعال انسان را اشرف مخلوقات خلق کرده وما را نسبت به سایرجانداران برترقرارداده است.زمانی که خداوند آدم وحوا را ازگل به وجود آورد ازفرشتگان خواست دربرابرانسان سجده کنند که ابلیس ازاین دستورتمرد کرده وبرای همیشه مورد لعن ونفرین قرارگرفت.
خطیب نمازجمعه بندرترکمن افزود:خداوند به انسان روح وجسم راعطا که روح برخلاف جسم فنا ناپذیر وجاویدان است.روح هم مانند دیگرآفریده شده ها ازقبل نبوده بلکه توسط خداوند به جهت طاعت,بندگی وعبادت خلق شده است.درمقابل روح,نفس قرارگرفته که خصلتی سرکش,متمرد وطغیانگر دارد. آنچنان که خداوند فرموده نفس را دشمن بشمارید ،چون اودشمن من نیزهست.روح و نفس خواسته های مجزا ازهم دارند.
وی گفت:اگرانسان بتواند با تقویت روح دربرابرنفس مقابله کرده وبا آن جهاد نماید پیروزخواهد شد.پیامبر(ص)جنگ های میدانی را کوچک شمرده وجهاد اکبر را انجام مقابله دربرابرنفس می دانست.
آخوند بشاورد افزود :جلال الدین رومی می فرماید،ما توانستیم دشمن بیرونی را ازبین ببریم، اما دشمن درونی یعنی نفس باقی است وازبین بردن آن با عقل وهوش امکان پذیرنیست.آگاه باشید که درجه انسان ازفرشتگان هم بالاتراست چون درآن ها چیزی به نام نفس وجود ندارد وکارشان تنها وتنها عبادت است.
آخوند بشاورد خطالب به جوانان گفت:شما که کارها وهواهای نفسانی خود را کنارگذاشته وبرای ادای نمازو پرورش وتربیت روح به مسجد می آیید، بدانید فرشتگان نسبت به مقامی ومشهوریتی که شامل حال شما می شود رشک می ورزند.اما کسانی که تن به هواهای نفسانی می دهند مقام وارزش آنها ازحیوانات هم پایین ترخواهد بود.
این سخنران اهل سنت ازابوذرغفاری به عنوان صحابی مشهورصدر اسلام یاد کرد اظهارداشت:مقام والای این  صحابی رسول الله آن قد زیاد بود که حتی حضرت جبرئیل هم او را می شناخت وفرشتگان به مقامش حسادت می کردند.ابوذرنسبت به چه چیز تابع بود؟آیا وی پول وسرمایه زیاد داشت؟آیا اهل سیاست بود ویا حمکرانی می کرد؟اوازروح متعالی برخورداربود.
عبدالرشید آخوند بشاورد هدف ازخلقت انسان را فرمانبرداری وعبادت از ذات احدیت برشمرد وتاکید کرد:انسان بیهوده به دنیا نیامده است وبی شک روزحسابی هم درکارخواهد بود.ما باید به وجود خودمان و داشته هایمان ارزش بگذاریم.
می افزود دستی که ما داریم واعضایی که به ما عطا شده چنانچه درراه های بد و ناشایست منصرف شوند جای ما جهنم خواهد بود ولی اگرازاین داشته ها درراه خدا وامورخیربهره بگیریم انشالله به بهشت خواهیم رفت. حال شما مقایسه کنید کدام یک از این راه ها با ارزش تراست؟جعفر طیار برای چه لقب طیاررا به خود گرفت؟زیرا وی درجنگ برای نگه داشتن پرچم اسلام هردودستش را فدای اسلام کرد و دوبال فرشته نصیب اوشد.
آخوند بشاورد یاد آورشد:کسانی که ازاعضای بدن خود برای اعمال شیطانی استفاده می کنند جزلعن خدا نصیب شان نخواهد شد وکسانی که ازترس الله اوقات خویش را درشب ها و روزها به عبادت بگذرانند زیرآفتاب سوزان روزقیامت سایه عرش را بالای سرخود می بینند.پس خودمان باید به خودمان ارزش بگذاریم وبدانیم که درچه راهی قدم می گذاریم.
خطیب دوم نماز جمعه بندر ترکمن تصریح کرد:همه ما انسان ها در زندگی روزمره خواسته هایی داریم وبا مشکلاتی دست به گریبان هستیم .حال آن که مشکل واقعی انسان کامل دور بودن وی ازخداوند است.قضای روح عبادت است.بنگریم وببینیم درمقابل غفلت هایی که مرتکب می شویم به چه میزان درصدد جبران آن ها تلاش انجام می دهیم.
خطیب نمازجمعه بندرترکمن گفت:متاسفانه برخی ازما بخاطرمال اندوزی وفکرمعیشت روزانه حلال و حرام را قاطی کرده و زن و فرزند دراولویت اصلی قرارمی دهیم. حال آنکه خداوند ازبدو تولد رزق ما را مشخص کرده وچیزی جزآن به دست نخواهد آمد.
آخوند بشاورد ادامه داد:رسول اکرم(ص) پیش ازآنکه دنیا را با دین بسازد صحابه ها را ساخت ودرجهت هدایت آنها کوشش نمود.ما هم می بایست پیش ازساختن دنیای اطراف ،به خودمان نگاه کرده وبه رفع نواقصی که داریم بپردازیم.اصل ما به دین اسلام وابسته است.همچنان که قطره آب دریا را دوست دارد وهمچمان که ماهی به آب نیازمند است ما هم به داشتن دین وحفظ آن نیازمندیم.
آخوند بشاورد توصیه کرد:فرد مسلمان به جای رقابت درچشم وهم چشمی ومحبت می بایست درمسیر انجام کارهای خیررقابت کند وپا درمسابقات و رقابت هایی بگذارد که خداوند ازما خواسته است.درامور دنیایی باید به پایین دست واقشارضعیف بنگریم. اما درامورمعنوی سعی کنیم با اولیا واقعی خداوند نشست وبرخواست کنیم وپیشرفت واقعی را ازآن طریق جستجو نماییم تا سرانجام همه ما ختم به خیر بشود.
خبرنگار:طاهرجانی

مطالب مرتبط:

20 مسجد در فرانسه تعطیل شد

گرایش روزافزون زنان به اسلام در کوبا

تلاش جدی عربستان برای بهبود مناسبات با ایران

نور سلطان نظربایف، از انتقال عناصر داعش از سایر من

قرآن و تمر هندی، تنها خواسته کوچکترین اسیر فلسطینی

ترامپ اسرار نظامی آمریکا را افشا کرده است

مصائب بانوان محجبه در جامعه آمریکا بررسی شد

ا

ماجرای دختری که از همکلاسی معتادش یک میلیونر ساخت

پلیس فرانسه پتوی پناه‌جویان آواره را می‌دزدد و زنا

نوشتن دیدگاه


آخرین خبرهای اهل سنت

نظرات کاربران

کانال تلگرام اساس نیوز

تبلیغات