b_300_300_16777215_10_images_fdssa.jpg

اساس نیوز :هشام الهاشمی از برجسته‌ترین پژوهشگران عراقی در زمینه‌ی امور امنیتی و سازمان‌های تروریستی  و مشخصا سازمان داعش محسوب می‌شود.

الهاشمی که تاکنون سه کتاب درباره‌ی داعش و القاعده منتشر کرده، از سوی سازمان به «ارتداد» محکوم شده است، چون او از اولین کسانی بود که توانست اسامی واقعی فرماندهان داعش و ساختار داخلی و روش کارش را رسانه‌ای کند.

روزنامه الاخبار لبنان مصاحبه ای را با این کارشناس عراقی انجام داده و در این مصاحبه مباحث جالبی در رابطه با ساختار درونی داعش بیان شده است :

* با اطلاعاتی که در اختیار دارید، جریان قضایا در نبرد موصل چطور پیش می‌رود؟

-هشام الهاشمی: در این نبرد سه اتاق عملیات وجود دارد: اتاق عملیات اول در اربیل که کردها در رأس آن هستند و عملیات‌هایش با بغداد و ائتلاف بین‌المللی هماهنگ است. اتاق عملیات دوم که در القیارة است و متعلق [به حکومت مرکزی] بغداد است و در هماهنگی با ائتلاف بین‌المللی است. اتاق عملیات سوم، اتاق عملیات الحشد الشعبی است که در تلول الباج قرار دارد.

اتاق عملیات اربیل و القیاره در هماهنگی با ائتلاف بین‌المللی طرحی سه مرحله‌ای برای سیطره بر شهر تهیه کردند: مرحله‌ی اول محاصره‌ی شهر است و نزدیک شدن به ساحل راست و چپ دجله در موصل (به نحوی که فاصله‌ی نیروها به هر دو ساحل، یکی باشد).

[گفتنی است که رودخانه‌ی دجله از داخل شهر موصل رد شده و به این ترتیب در داخل شهر، دو ساحل، ساحل چپ و ساحل راست، ایجاد کرده است.] محاصره قرار است از 5 جهت باشد: شمال شرقی، شرق، جنوب شرقی، جنوب و جنوب غربی. ولی با وجود رسیدن نیروهای عراقی به محلات شرقی شهر (از مسیر جنوب شرق) تروریست‌های داعش به شدت و با قدرت در جبهه‌ی جنوبی می‌جنگند و مقاومت می‌کنند (مشخصا در منطقه‌ی حمام العیل).
*از چگونگی تقسیم نیروهای داعش در شهر اطلاعی دارید؟

-طبق اطلاعات ما، تعداد نیروهای داعش در موصل 6000 نفر است که به این ترتیب تقسیم شده‌اند: در ساحل سمت چپ 3 گردان تاخیری حضور دارند (گردان‌هایی که هدفشان مانع ایجاد کردن در پیشروی طرف مقابل است) به همراه یک گردان انتحاری. در ساحل سمت راست 5 گردان رزمی حضور دارند به همراه یک گردان انتحاری. تعداد اعضای هر گردان رزمی بین 350 تا 500 نفر است و از گردان های تاخیری مهم‌تر محسوب می‌شوند.

b_400_400_16777215_10_images_fgfg0.jpg

موصل 65 محله دارد و فکر می‌کنم داعش در ساحل سمت چپ، در 5 محله خواهد جنگید اما در ساحل سمت راست نمی‌دانیم در کجا خواهند جنگید چون آنجا مناطق سختی است و تراکم جمعیتی اهالی، بسیار شدید است. ولی مطابق با پیش‌بینی‌های بغداد، داعشی‌هایی که در ساحل سمت چپ می‌جنگند شکست خواهند خورد اما در ساحل سمت راست (در جانب غربی‌آن)، حفره‌ای برای آنها باقی گذاشته‌اند تا بتوانند فرار کنند. البته الحشد الشعبی این حفره را مسدود خواهد کرد.
*شخصا مایلید این حفره مسدود شود یا نه؟
-ترجیح می‌دهم بگذاریم به سوریه بروند و در آنجا نابودشان کنیم.
*برآوردی از تلفات انسانی داعش تا این لحظه دارید؟ و منابعتان چیست؟
-تا این لحظه بیش از 1400 نفر از تروریست‌های داعش در نبردهای جاری کشته شده‌اند. منابعمان از داخل موصل است.
*داعش کشته‌هایش را کجا دفن می‌کند؟

-هرجا که در صحنه‌ی میدانی کشته شوند، در قبرهای دسته‌جمعیِ از پیش آماده شده. یک گردان ویژه در داعش وجود دارد به اسم «گردان اموات». این، مهم‌ترین گردان امنیتی در داعش است. اعضای آن لباس سیاه می‌پوشند و احکام اعدام کسانی که فرار کنند و خائنین و جاسوس‌ها [طبق تعریف خودشان] را اجرا می‌کنند.

 

مطالب مرتبط:

کشف و ضبط مواد منفجره داعش در ترکیه

قطر: لازم بدانیم در سوریه دخالت نظامی می کنیم!

اسماعیل آخوند قدیری:برجای آوردن نماز و صبر در براب

ثمرات و برکات سفر اخیر مولانا عبدالحمید به خراسان

10 منبع درآمد عجیب در کره شمالی

مصادره ده‌ها هزار نسخه قرآن بدون مجوز در یکی از چا

 

امام جمعه اهل سنت سقز : امنیت پایدار کشور در گرو ح

لندن به پایتخت اسیدپاشی جهان تبدیل شده است

ناپدید شدن ۱۰ هزار کودک پناهجو در اروپا

نوشتن دیدگاه


آخرین خبرهای اهل سنت

نظرات کاربران

کانال تلگرام اساس نیوز

تبلیغات