b_300_300_16777215_10_images_89456.jpegطبق گزارش‌های رسیده از مسکو، حدود 4000 مهاجر آسیای مرکزی پس از استخدام توسط چچنی‌ها در مسکو عازم سوریه شده‌اند.
 

روزنامه گاردین، گزارشی اخیرا منتشر شده که نشان می‌دهد بین 2000 تا 4000 نفر از تاجیکستان راهی سوریه شده‌اند. این در حالی رخ داده که اغلب آن‌ها در ابتدا در مسکو استخدام شده‌اند.
 
گولرو اویموفا در تاجیکستان و در نزدیکی مرز افغانستان بزرگ شد. در کودکی علاقه داشت که پزشک یا پرستار شود. اما وقتی دختری 16 ساله شده بود با مردی به نام لویک رجبوف آشنا شد و طولی نکشید که با هم ازدواج کردند. این زوج در حومه شهری به نام «کولیاب» زندگی کردند و صاحب سه فرزند شدند. اما رجبوف نیز مانند بسیاری از تاجیکی‌های جوان مجبور بود زیاد کار کند تا بتواند خرج خانواده خود را دربیاورد. او حتی مرتب به مسکو می‌رفت تا در پروژه‌های ساختمانی کار کند.

مادرزن او به من گفت که در زمان برگشت از یکی از همین سفرها بود که پرچم داعش در خانه برافراشته شده بود. رجبوف در پاییز سال 2014 میلادی همسر و سه فرزند خود را به مسکو برد. چند ماه بعد او با یک شماره ناشناس به مادرزن خود «مایرامبی اولیموفا» تماس گرفت و به او اطلاع داد که آن‌ها به سوریه رفته‌اند. اولیموفا این تماس را به مقامات مرتبط تاجیکی اطلاع داد، اما کار خاصی صورت نگرفت.
او می‌گوید: «از ته دل آرزو دارم که او [رجبوف] را به اینجا بیاورند، بنزین روی سرش بریزند و آتشش بزنند.»
اولیموفا زمانی به من این داستان را گفت که من برای بررسی صحت ادعای وزیر خارجه روسیه سرگی لاوروف به آنجا رفته بودم. لاوروف گفته بود که داعش تهدیدی برای روسیه است. وقتی آنجا بودم به من گفتند که اکثر کسانی که از تاجیکستان به داعش پیوسته‌اند، کارگر پروژه‌های ساختمانی در مسکو بوده و توسط «گروه‌های چچنی» به استخدام داعش درآمده‌اند. نتیجه تلاش گروه‌های چچنی این شد که در حال حاضر نزدیک به 4000 مهاجر آسیای مرکزی در سوریه به سر می‌برند.
اولیموفا می‌گوید که تاکنون دخترش چندین بار از سوریه با او تماس گرفته است. در آخرین مکالمه تلفنی دخترش گولرو به او گفته است که داعش برای مسافرت خانوادگی  آن‌ها به «حلب» 30 هزار دلار کمک کرده است. آن‌ها در یک آپارتمان چهار خوابه زندگی کرده‌اند که تلویزیون، یخچال و فرش هم دارد. شوهرش نیز به ندرت وارد درگیری‌های نظامی می‌شود. کار او این است که در ایستگاه‌های بازرسی، خودروهای عبوری را بررسی کند تا ببیند الکل و سیگار دارند یا خیر، زیرا داعش این دو مورد را ممنوع کرده است.
طاعون قرن
«امامعلی رحمان» رئیس جمهوری تاجیکستان در ماه دسامبر لفظ «طاعون قرن و تهدیدی برای کشور» را برای داعش به کار برد. ماه گذشته میلادی نیز لاوروف صحبت‌های او را تایید کرد.
او می‌گوید که داعش در افغانستان نیرو جذب کرده و آن‌ها را روانه تاجیکستان می‌کند. روسیه نیز قول همکاری داده تا 890 میلیون دلار برای خرید سلاح به تاجیکستان کمک کند تا تاجیکستان بتواند مرز این کشور با افغانستان را امن کند. این دو کشور حدود 1350 کیلومتر مرز مشترک دارند. سمت دیگر مرز نیز در اختیار طالبان است و همین مسئله شرایط را دشوارتر می‌کند.
احمد ابراهیم ویراستار روزنامه پیک نیز موافق است. این روزنامه در شهر کولیاب در نزدیکی مرز افغانستان فعالیت می‌کند. او می‌گوید: «در افغانستان گروه‌های داعشی فعالیت دارند. افرادی از تاجیکستان و ازبکستان در این بین هستند که تحت آموزش این گروه‌ها هستند. این افراد آموزش می‌بینند تا بتوانند در کشورهای خودشان مردم را به عضویت در داعش دعوت کنند. آن‌ها می‌توانند در دو روز تاجیکستان را بگیرند.»
داعش در تاجیکستان
«نصرت نظروف» حالا یکی از مبارزان اصلی داعش است. او تلاش دارد تا افراد بیشتری از تاجیکستان را جذب داعش کند. او آماده شده تا از مرز افغانستان به تاجیکستان حمله کند. در یک پیام تصویری که اخیرا ضبط شده، او می‌گوید: «پیام بعدی از تاجیکستان یا کرملین فرستاده خواهد شد. ما جهاد را به تاجیکستان می‌آوریم تا قوانین خدا را در آنجا پیاده کنیم.»

مطالب مرتبط:

حکم اعدام 9 متجاوز گروهی به زنان در فارس تایید شد

ماموستا قادری در واکنش به حاشیه های جشن انارانه:بن

به زودی مرزهای هوایی و زمینی با اقلیم کردستان را م

مراسم تقدیر از قاریان قرآن برگزار شد

عربستان، سردمدار افراطی‌گرایی در بریتانیا شد

ریشه های بی احترامی و توهین به مقدسات اهل سنت در ج

اذعان یک روزنامه اسرائیلی به همکاری عربستان با اسر

ماموستا بابایی:کنفرانس ظرفیت های راهبردی جهان اسلا

27 ایرانی از زندان های ترکمنستان منتقل شدند

نوشتن دیدگاه


آخرین خبرهای اهل سنت

نظرات کاربران

کانال تلگرام اساس نیوز

تبلیغات