b_300_300_16777215_10_images_d83e1580b2c0ccdd903a.jpg

اساس نیوز: جَرابُلُس مرکز شهرستان جرابلس از توابع استان حلب در کشور سوریه است. ساکنان این شهر را کردها ،اعراب و ترکمن ها تشکیل می‌دهند.

از ۱۸ ژانویه ۲۰۱۴ این شهر تحت تصرف داعش در آمد و از 24 آگوست 2016 طی آغاز عملیات "سپر فرات" توسط ارتش ترکیه , این شهرستان از داعش پاکسازی شد.

در زمان اشغال داعش جمعیت این شهر کمتر از سه هزار نفر بود اما اکنون که از لوث داعش پاکسازی شده ساکنان آن در حال بازگشت هستند و هر روز بر تعداد ساکنان منطقه افزوده می شود. اکنون تعداد ساکنان شهر جرابلس بیش از 25 هزار نفر می باشد.

در دوران تسلط داعش بر این منطقه , مردم نمی توانستند از خانه هایشان به راحتی بیرون بیایند و یا در محل کار خود و یا در مزارع مشغول کار شوند و اکنون که اثری از داعش در آن نیست مردم آزادانه به هرجایی که می خواهند می روند و آزادانه رفت و آمد می کنند.

" فاطمه ابراهیم" پیرزن 65 ساله اهل جرابلس , در مصاحبه با خبرگزاری آناتولی , وضعیت دوران تسلط داعش بر این منطقه را چنین توصیف کرده است: " سیاه پوش شده بودیم . صورتمان را می پوشاندیم بطوریکه حتی مقابل پایمان را به زور می دیدیم. ساکنان این منطقه در اصل, خودشان با حجاب هستند اما عادت دارند نحوه پوشش  را خودشان انتخاب کنند و به هر جایی که دلشان بخواهد بروند. اما تروریستها وضعی ایجاد کرده بودند که ما حتی از صحبت کردن با پسرانمان ترس داشتیم. "

فاطمه ابراهیم در ادامه افزود: اگر کسی دو راس گوسفند داشت یک از آن را و یا اگر کسی 100 کیلو آرد داشت نیمی از آن را به عنوان زکات می گرفتند اما خودشان در کناره فرات کباب می خوردند. دار و ندار مردم را گرفتند و فقط به فکر سیر کردن خودشان بودند. من از همان کودکی ,به رنگ قرمز علاقه داشتم و اکنون بسیار خوشحال هستم که دوباره می توانم لباسی با رنگ قرمز بپوشم. اهالی این منطقه , همیشه لباسهای رنگارنگ می پوشیدند اما در دوران داعش , همه سیاه پوش شده بودیم.

این پیرزن جرابلسی همچنین گفت که در دوران داعش هر روز  برای دفع شدن آنان از این منطقه ,  به درگاه خدا دعا می کرده و هنگامیکه شنیده نیروهای ترکیه به جرابلس می آیند از خوشحالی تا صبح نخوابیده است.

اکنون که جرابلس از داعش پاکسازی شده , فاطمه ابراهیم به مزرعه کنجد خود می رود و می گوید که با درآمد حاصل از آن , از نوه هایش نگهداری می کند.

وی در پاسخ به این سئوال که آیا درآمدش از مزرعه کفایت زندگی شان را می کند گفت: همین که داعش رفت جای بسی شکر است.

25/285

مترجم: احمد هلاکویی

منبع خبر: خبرگزاری آناتولی

 

Save

Save

Save

Save

Save

Save

Save

Save

Save

Save

Save

Save

Save

Save

مطالب مرتبط:

گشایش دفتر حفاظت منافع حجاج ایران درعربستان

مرگ 239 حاجی در حج تمتع امسال

 

هشدار طالبان به ابوبکر البغدادی

ط

ممانعت اسرائیل از عبادت مسیحیان غزه به مناسبت عید

بازتاب گسترده سلفی یک دختر سوری با داعشی های مسلح

خطیب جمعه پاوه : دولت‌های جنگ‌افروز می‌خواهند بعد

توافق میانمار و بنگلادش برای بازگرداندن مسلمانان آ

مولانا سادات : اعمال و اقدامات داعش با روح اسلام ن

دستگیری 3 تن در جریان عملیات ضدتروریستی در بروکسل

نوشتن دیدگاه


آخرین خبرهای اهل سنت

نظرات کاربران

کانال تلگرام اساس نیوز

تبلیغات