b_300_300_16777215_10_images_enba07jzksruwgk0eyf.jpg

اساس نیوز: مقامات محلی روز پنجشنبه (امروز) اعلام کردند که ترکیه پخش برنامه 10 شبکه تلویزیونی را که اغلب کرد زبان هستند، متوقف کرده است.


مقامات ترکیه پخش برنامه 10 شبکه تلویزیونی را که اغلب کُردزبان هستند، طبق قانون وضعیت اضطرار که به دنبال کودتای نافرجام 15 ژوئیه وضع شده است، متوقف کردند.

مقامات محلی روز پنجشنبه (امروز) با اعلام این خبر گفتند که این کانال‌ها شامل، «زاروک تی وی» (اولین کانال تلویزیونی کودکان به زبان کردی) می‌شود که پخش برنامه این شبکه چهارشنبه شب متوقف شد و از ماهواره «ترک ست» حذف شد.

چهار کانال تلویزیونی به طور کامل به زبان کردی بود و سه کانال دیگر نیز تا حدودی برنامه‌هایی به زبان کردی پخش می‌کرد و سه کانال دیگر گرچه به زبان ترکی برنامه پخش می‌کرد اما بعنوان شبکه‌های طرفدار کرد تلقی شده بودند.

یکی از مقامات محلی که خواست نامش فاش نشود در این خصوص گفت که مقامات ترکیه دو استودیوی رادیویی که به زبان کردی و ترکی برنامه پخش می‌کردند را نیز تعطیل کردند.

دولت ترکیه بعد از کودتای نافرجام این کشور برای خلع «رجب طیب اردوغان» رئیس‌جمهور ترکیه از قدرت، وضعیت اضطرار برای مدت سه ماه وضع کرد و حامیان «فتح الله گولن» را عامل این کودتا اعلام کرد.

هیأت امنیت ملی ترکیه به ریاست اردوغان اواخر چهارشنبه اعلام کرد که وضعیت اضطرار بعد از منقضی شدن در اکتبر مجدداً باید تمدید شود.

این وضعیت، زمینه را برای سرکوب مخالفان دولت ترکیه فراهم می‌آورد. وزیر دادگستری ترکیه نیز روز گذشته اعلام کرد که تاکنون 32 هزار نفر مظنون به دلیل ارتباط با گولن بازداشت شده‌اند.

مطالب مرتبط:

هشدار نهادهای اطلاعاتی آمریکا به داماد دونالد ترام

تلاش مسلمانان مریلند برای به رسمیت شناخته شدن اعیا

رهبر طالبان درخواست مذاکرات مستقیم با آمریکا را مط

درخواست مسلمانان هند برای احقاق حقوق شهروندی

ا

دستور البغدادی به گردان ویژه داعش برای حفاظت از مو

ا

حکم حبس برای 3 دانش آموز در فرانسه به جرم ارتباط ب

رئیس برکنار شده دولت خودمختار کاتالونیا بازداشت شد

پایان گروگان گیری در مالی با 27 کشته

مولوی غریب:اسلام به بشریت عزت داده است

نوشتن دیدگاه


آخرین خبرهای اهل سنت

نظرات کاربران

کانال تلگرام اساس نیوز