b_300_300_16777215_10_images_1597982274abdmslmangenler.jpg

هزاران نفر پیکر سه دانشجوی مسلمان کشته شده در تیراندازی شهر چپل‌ هیل Chapel Hill کارولینای شمالی آمریکا را تشییع کردند اما در این میان آنچه به خوبی محسوس هست تفاوت عملکرد رسانه های خبری در انتشار اخبار مربوط به کشته شدن سه دانشجوی مسلمان در آمریکا با ماجرای حمله به نشریه شارلی ابدو در پاریس است.

 

دانشجویان و شهروندان شهر چپل ‌هیل با روشن کردن شمع یاد قربانیان را گرامی داشتند. " کریس بلو " رئیس پلیس چپل‌ هیل که در مراسم تشییع جنازه قربانیان حضور یافته بود ، اعلام کرد تحقیقات درباره اینکه آیا این قتل ها با انگیزه مذهبی صورت گرفته است ادامه دارد.

" محمد ابوصالح " پدر دو دانشجوی دختر فلسطینی ، اسلام ستیزی را عامل اصلی به قتل رسیدن ، این سه دانشجوی مسلمان دانست. پدر دو دانشجوی دختر فلسطینی همچنین اظهار نظر اولیه پلیس آمریکا مبنی بر مشاجره قاتل با مقتولین بر سر محل پارک کردن خودرو را رد و تاکید کرد قاتل پیش از این بارها در حالی که اسلحه همراه داشته با دختر و همسر وی مشاجره کرده است.

" مارک دانکوف " کشیش ساکن سان آنتونیو تگزاس در گفت و گو با پرس تی وی گفت:قتل سه دانشجوی مسلمان در کارولینای شمالی پیامد عملکرد مداوم رسانه‌های آمریکا در نمایش تصویری منفی از مسلمانان است.

وی تاکید کرد ، در انتظار روشن شدن حقایق کامل درباره‌ این قاتل مسلح و انگیزه‌ی او است ، اما قطعا براساس اصول اولیه به نظر می‌رسد این قتل اصطلاحا "یک جرم مبتنی بر تنفر" باشد .

شامگاه سه شنبه گذشته ، سه جوان مسلمان توسط فردی به نام " کریگ استفن هیکس " در خانه خودشان در کارولینای شمالی و در شهر " چپل هیل " آمریکا از ناحیه سر مورد اصابت گلوله قرار گرفتند و کشته شدند. قربانیان ، یک فرد سوری فلسطینی تبار به نام "ضیاء شادی برکات " (23 ساله) ، همسر فلسطینی‌اش " یسر ابوصالحه " (21 ساله) و " رزان ابوصالحه " خواهر زن 19 ساله‌اش بودند.

فرد مظنون به قتل این سه جوان مسلمان ، " کریگ هیکس " نام دارد که خود را به پلیس تسلیم کرده و در حال حاضر بازداشت است. در همین حال ، شماری از فعالان مدنی روز گذشته ( پنج شنبه ) با تجمع در برابر ساختمان بی بی سی، به بی تفاوتی و سکوت خبری رسانه های غربی در قبال کشتار سه دانشجوی مسلمان در شهر 'چپل هیل' در کارولینای شمالی آمریکا اعتراض کردند.

سخنرانان در این تجمع اعتراضی که از سوی گروه های مدنی 'قیام علیه نژاد پرستی' ، 'اتحاد علیه فاشیسم ' (یو ای اف) و 'اشتغال و توسعه مسلمانان' ترتیب یافته بود ، رسانه های گروهی غرب را متهم کردند که سیاست های دوگانه ای را علیه جوامع مسلمان در پیش گرفته اند.

با آنکه کشته شدن این سه جوان مسلمان در خانه خودشان در کارولینای شمالی با سکوت معنادار رسانه های خبری غرب و آمریکا مواجه شد اما مراسم دفن پیکر این سه دانشجوی مسلمان و حضور چشمگیر شهروندان آمریکایی و همچنین حجم انتشار پیام ها در شبکه‌های اجتماعی در خصوص این جنایت نشان از فاصله افکار عمومی مردم آمریکا با رسانه‌ها و سران کشورشان دارد. معدود رسانه های غربی به این خبر پرداختند و ایندیپندنت چاپ انگلیس از بی توجهی عمدی رسانه‌های جریان اصلی به این جنایت انتقاد کرد.

در این میان به خوبی تفاوت عملکرد رسانه های خبری در انتشار اخبار مربوط به کشته شدن سه دانشجوی مسلمان در آمریکا با ماجرای حمله به نشریه شارلی ابدو در پاریس دیده می شود .

فاکس نیوز ، در پوشش خبر حادثه " چیل‌هیل " از قاتل این سه مسلمان به عنوان "مردی که متهم به شلیک تا حد مرگ به سه مسلمان بود" یاد کرد اما همین رسانه چندی پیش واکنش "باراک اوباما" رئیس جمهوری آمریکا به حادثه شارلی ابدو را به صورت کامل پوشش داد و نوشت که اوباما همدردی خود با فرانسه به دلیل "حمله تروریستی وحشتناک" ابراز داشت.

سی‌ان‌ان نیز دیگر رسانه آمریکایی از قاتل سه مسلمان به عنوان فرد متهم یاد کرد اما همین رسانه حادثه شارلی ابدو را تروریستی توصیف کرده بود. رسانه‌ها و شخصیت‌های متعددی پس از حادثه شارلی ابدو از مسلمانان خواستند که به دلیل این حادثه عذرخواهی کرده و این رویداد را محکوم کنند اما این چنین درخواستی برای جنایت چپل هیل مطرح نشد. توجه ویژه افکار عمومی به دورویی رسانه‌های غربی در نحوه پوشش دو رویداد شارلی ابدو و چپل‌هیل به خوبی موید آن است که جنایت تروریستی کارولینای شمالی دیده نشده است.

مطالب مرتبط:

سازمان ملل درباره وخامت اوضاع انسانی در لیبی هشدار

75 تن در درگیری درون گروهی "طالبان" کشته شدند

بیش از هزار کودک مسلمان میانماری دچار سوء تغذیه هس

ترکیه بار دیگر وارد خاک سوریه شد

ده هزار کشته و زخمی نتیجه تجاوز عربستان به یمن

 

استقبال گسترده از اکران فیلم سقوط داعش در سوریه

رهبر اخوان‌المسلمین به حبس ابد محکوم شد

ترکیه: از جمهوری آذربایجان حمایت می‌کنیم

چراغ سبز مسکو به پیونگ‌یانگ برای حل بحران شبه‌جزیر

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

آخرین خبرهای اهل سنت

کانال تلگرام اساس نیوز