b_300_300_16777215_10_images_01044541.jpg

رئیس جمهور ترکیه اعلام کرد، در پاسخ به اتحاد و همبستگی مردم ترکیه برای مقابله با کودتای نافرجام دو هفته پیش، تصمیم گرفته از پیگیری تمامی پرونده‌هایی که به علت "توهین به رئیس جمهوری" باز شده بود، صرف‌نظر کند.

رجب طیب اردوغان، رئیس جمهور ترکیه، گفته است از رشادت و حضور مردم در مقابله با کودتاگران "شگفت‌زده" شده است.
اما برخی منابع گفته‌اند که اردوغان در پی افزایش موج انتقادات از خودش و نگرانی‌ بین‌المللی از سیاست انتقام‌جویانه‌ او این چشم‌پوشی را انجام داده است.
با وجود این، وی به انتقادهای طرح شده از سوی کشورهای دیگر در ارتباط با "تشدید سرکوب‌های سیاسی" پس از کودتای نافرجام پانزدهم ژوئیه (۲۶ تیر) به تندی پاسخ داده و خطاب به منتقدان خارجی گفته "سرتان به کار خودتان باشد."
رئیس‌جمهوری ترکیه با انتقاد شدید از کشورهای عضو اتحادیه اروپا گفت: آنها حیا را فراموش کرده‌اند چون مقامات یکی از این کشورها بعد از کودتا به ترکیه نیامدند تا به خانواده‌های قربانیان حادثه کودتا تسلیت بگویند.
به نقل از بی بی سی، او روز جمعه (۲۹ ژوئیه- هشتم مرداد) همچنین با انتقاد شدید اللحنی از یک ژنرال آمریکایی، او را متهم به جانب‌داری از عاملان کودتا کرد.
ژنرال جوزف وتل، یکی از فرماندهان بلندپایه آمریکا در منطقه که اردوغان به او اتهام زده، پیشتر گفته بود، سرکوب‌ افسران ارتش ترکیه بعد از کودتای نافرجام ۱۵ ژوئیه می‌تواند به همکاری‌های نظامی میان واشنگتن و آنکارا آسیب بزند.
اردوغان با اشاره به این اظهارات ژنرال وتل گفت: به جای آن که از این کشور (ترکیه) که یک کودتا را دفع کرده، تشکر کنید، از عاملان کودتا طرفداری می‌کنید. کودتاچی همین الان در کشور شما است."
اشاره اردوغان به فتح‌الله گولن شخصیت مذهبی و مخالف سرسخت سیاست‌های دولت ترکیه است که در تبعیدی خودخواسته ساکن آمریکا شده است.
دولت ترکیه گولن و طرفداران او را عامل اصلی کودتای اخیر می‌داند اما فتح‌الله گولن این اتهام را رد می‌کند.

مطالب مرتبط:

چرا دول مسلمان واکنشی به قانون ممنوعیت اذان در قدس

پاکسازی مناطقی از سوریه , از گروههای تروریستی در ع

بزرگترین سازمان اسلامی اندونزی (محمدیه) خواستار نش

استخدام 100 هزار خارجی در بخش‌های دولتی سعودی!

مسلمانان نیویورک در مقابل فرودگاه جان اف کندی نماز

ترامپ صاحب یک گوشی خاص شد

گزارش بیش از ۶ هزار آزار جنسی در سال ۲۰۱۶ در پایگا

تونس نشان داد که همزیستی اسلام و دموکراسی ممکن است

شاخص ترین معاون البغدادی ترور شد

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

آخرین خبرهای اهل سنت

کانال تلگرام اساس نیوز