b_300_300_16777215_10_images_018254.jpg

 رییس جماعت علمای دین اهل سنت عراق تاکید کرد که عربستان سعودی نمی خواهد گروه تروریستی داعش در عراق از بین برود و تمام تلاش خود را برای حفاظت و سرپا نگه داشتن این کیان تروریستی در موصل انجام می دهد که از جمله آن برپایی کنفرانس 'ریاض' است.

به گزارش ذاکرنیوز، شیخ 'خالد الملا' به خبرگزاری 'عین العراق نیوز' گفته است که حامی و تمهیدکننده برای برگزاری این کنفرانس 'ثامر السبهان' سفیر عربستان در بغداد و تعدادی از سفیران کشورهای عربی حوزه خلیج فارس هستند و هدف اصلی آن حفاظت از کیان گروه تروریستی داعش در موصل است.
وی این کنفرانس را در دشمنی آشکار با مردم عراق خواند و اضافه کرد که تمامی دعوت شدگان از افراد تحت تعقیب دستگاه قضایی عراق و متهمان به تروریسم هستند و قرار است برخی چهره های پارلمانی و دولتی تحت فشار سفیر سعودی در این کنفرانس شرکت کنند.
شیخ خالد الملا زمان برگزاری این کنفرانس را همزمان با شروع عملیات آزاد سازی موصل ذکر کرد و گفت هدف اساسی حفظ کیان داعش در موصل و کارشکنی در عملیات آزادی سازی این شهر است.
به گزارش خبرگزاری عین العراق نیوز، عربستان سعودی بنا دارد این کنفرانس را در اواخر ماه ژولای جاری (هفته آینده) به بهانه بررسی آینده مناطق آزاد شده سنی مذهب از تصرف داعش برگزار کند.
براساس این گزارش، 'اسامه النجیفی' معاون سابق رییس جمهور و 'ظافر العانی' رییس فراکسیون 'المتحدون' و 'اثیل النجیفی' استاندار سابق نینوا و برادر اسامه النجیفی و متهم به خیانت در قضیه سقوط موصل در ژولای 2014 به دست گروه تروریستی داعش جزو چهره های دعوت شده به این کنفرانس هستند.
'رافع العیساوی' وزیر سابق دارایی و متهم به تروریسم و 'طارق الهاشمی' معاون سابق رییس جمهور و متهم به تروریسم که هر دوی آنها تحت تعقیب دستگاه قضایی عراق هستند نیز در این کنفرانس به نوشته 'عین العراق نیوز' حضور دارند.
براساس گزارش ها، مقرر بود که این کنفرانس در ادامه کنفرانس های اردن و دوحه با ادعای حمایت از اهل سنت عراق در اواخر 2015 برگزار شود اما رسانه های عراقی پیشتر فاش ساختند که تحت فشار مسکو، ریاض با تاخیر کنفرانس به وقت دیگری موافقت کرد.
دولت عراق و عموم سیاسیون این کشور نسبت به تحرکات عربستان سعودی وبرخی کشورهای عربی به ویژه شیخ نشین های حوزه خلیج فارس نسبت به تحولات عراق نگران هستند.
وزیر خارجه عراق در حاشیه کنفرانس بین المللی مبارزه با تروریسم در واشنگتن در جمعه گذشته (22 ژولای) در دیدار با همتای سعودی اش نسبت به دخالت های وزارت خارجه عربستان و سفیر این کشور در بغداد در امور داخلی عراق به شدت اعتراض کرد.
با وجود اعتراض های مکرر عراقی ها و فراخوان چندباره سفیر سعودی به وزارت خارجه عراق و تقدیم یادداشت های اعتراض آمیز به وی، اما سعودی ها همچنان به دخالت های خود در امور داخلی عراق ادامه می دهند.
در آخرین نمونه دخالت سعودی ها در امور داخلی عراق، 'عادل الجبیر' گفته بود که باید قانون ریشه کنی حزب بعث و ماده مربوط به محکومیت به جنایت تروریستی در قانون عراق حذف شوند.
نخست وزیر عراق با وجود فشار سعودی ها همچنان تاکید دارد که عملیات آزاد سازی موصل در سال جاری به عنوان آخرین ضربه به کیان از هم پاشیده تروریسم داعشی، اجرا می شود و هیچ چیز نمی تواند مانع شروع این عملیات شود.

مطالب مرتبط:

یک شهروند هلندی با شنیدن صدای اذان به دین اسلام م

مشروبات الکلی در جام جهانی باشگاه‌ها در قطر آزاد ا

دستگیری تبلیغ کنندگان گروهک داعش در ایرانشهر

ا

امام‌جمعه اهل‌سنت بستک حوادث تروریستی در تهران را

امام جمعه خنج:بزرگترین مشکل دنیای اسلام در عدم ش

35 زخمی در انفجار تروریستی صنعا

حال ملکه انگلیس خراب است

ا

شهرداری استانبول ترکیه تابلوی مغازه‌ها به زبان عرب

مولانا سادات: باید از بیان مباحث تفرقه انگیز پرهیز

نوشتن دیدگاه


آخرین خبرهای اهل سنت

نظرات کاربران

کانال تلگرام اساس نیوز

تبلیغات