b_300_300_16777215_10_images_uohadi.jpg

رییس سازمان حج و زیارت گفت: به رغم برگزاری چند نشست تخصصی با مسوولان و کارشناسان حج عربستان، اختلاف بر سر پنج بند قید شده در تفاهم نامه که مغایر با حفظ عزت و کرامت زائران ایرانی است، همچنان به دلیل پافشاری سعودی ها ادامه دارد.

سعید اوحدی جمعه شب در گفت وگوی اختصاصی با خبرنگار ایرنا با بیان این که از 11 بند قید شده در تفاهم نامه که تماما مغایر با حفظ حرمت و کرامت زائران ایرانی است، 6 مورد حل شده افزود: به طرف های سعودی اعلام کردیم که پایان یکشنبه هفته جاری آخرین فرصت برای نشان دادن اراده جدی عربستان برای اعزام زائران ایرانی به حج 95 است.
وی با بیان این که تلاش های جدی و پیگیری 'عیاد مدنی' دبیرکل سازمان همکاری کشورهای اسلامی در مذاکره با مسوولان سعودی برای حل اختلافات یاد شده نیز به نتیجه نرسید، گفت: با توجه به این که هیات مذاکره کننده سعودی برای حل اختلافات باقی مانده خود را فاقد اختیار و تصمیم گیری در این موارد می داند، مشخص است دیگر دستگاه های عربستان نیز در تنظیم تفاهم نامه حج دخالت مستقیم داشته اند.
رییس سازمان حج و زیارت خاطر نشان کرد: علت اصلی کندی روند مذاکرات دو کشور دخالت دیگر دستگاه های عربستان در تنظیم تفاهم نامه به شمار می رود و هیات مذاکره کننده سعودی برای هر اقدامی آن را منوط به کسب اجازه از دیگر دستگاه ها عنوان می کند.
اوحدی با بیان این که عدم هماهنگی و انسجام بین وزتخانه های خارجه و حج عربستان علت اصلی کندی مذاکرات است، عنوان کرد: چنانچه رفتار سعودی ها در حذف 5 بند یاد شده تغییر پیدا نکند مسوولان عربستان باید پاسخگوی عدم اعزام زائران ایرانی به حج 95 باشند.
وی با تاکید بر این که تمامی خواسته های به حق و منطقی جمهوری اسلامی باید در متن تفاهم نامه قید شود، افزود: پیش از اعزام تیم مذاکره کننده کشورمان، تمامی خواسته های ما بخصوص مسائل کنسولی به صورت مکتوب از سوی وزارت امور خارجه کشورمان به وزارت امور خارجه عربستان اعلام شد، گفت: وزیر جدید حج عربستان تاکنون در این خصوص طی چند بار تماس تلفنی قول هایی به ما داد اما به وی تاکید کردیم تمامی خواسته های ایران باید در متن تفاهم نامه حج قید شود.
رییس سازمان حج و زیارت ادامه داد: به رغم تلاش های تیم مذاکره کننده کشورمان اراده جدی در مسوولان عربستان برای اعزام زائران به حج 95 دیده نمی شود و وزیر حج سعودی در آخرین تماس تلفنی خود اعلام کرد که از طرف خودم متنی برای حل مسائل باقی مانده آماده کردم که در صورت موافقت دیگر دستگاه ها، امیدوارم موضوع مشکلات باقی مانده حل شود.

مطالب مرتبط:

تظاهرات علیه داعش در اتیوپی به درگیری انجامید

وزیر دفاع مالزی، برای دفاع مسلحانه از قدس اعلام آ

اسیدپاشی به مسلمانان در لندن

بان کی مون: سرنوشت اسد باید به دست مردم سوریه مشخص

 

رد پای یک زن در ترور سفیر روسیه در ترکیه

 

محاصره فلوجه کامل شد/یک گام تا ورود به شهر

افزایش صادرات تسلیحات سوئیس به کشورهای دنیا

نیرویی خطرناک‌تر از داعش/ تلاش برای براندازی جمهور

روسیه: داعش کمتر از 10 درصد سوریه را در اشغال دارد

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

آخرین خبرهای اهل سنت

کانال تلگرام اساس نیوز