b_300_300_16777215_10_images_daesh14.jpg

روزنامه آمریکایی وال استریت ژورنال در مطلبی به تغییر تاکتیک داعش اشاره کرده و بر این باور است، این گروه تروریستی تاکتیک خود در خاورمیانه را تغییر داده و در حال حاضر از کنترل و تصرف سرزمینی به سمت بمب گذاری و حملات انتحاری پیش رفته است.

در سه عملیات متوالی این گروه در سه روز در بغداد بیش از صد تن کشته شدند. این در حالی است که پیش از این و بعد از حملات تروریستی به پاریس و بروکسل، پیش بینی‌ها حاکی از آن بود که داعش در حال تغییر استراتژی خود از تصرف سرزمینی و حملات چریکی به بمب گذاری‌ها و حملات انتحاری است.

 سعد معن سخنگوی وزارت کشور عراق در همین زمینه گفت: «حملات تروریستی اخیر در عراق متأثر از نیاز داعش برای تحت تاثیر قرار دادن تحولات میدانی و جنگی است».

داعش گستره وسیعی از خاک سوریه و عراق را با استفاده از جنگجویان آموزش دیده، حمله به اهداف دور و نزدیک و کسب درآمد به ویژه از طریق فروش نفت تصرف کرده است.

این گروه تروریستی ثابت کرده که همچنان یک تهدید قوی و ارتجاعی است که قادر به انجام عملیات‌های مختلف در مناطق تحت تصرف خود و مناطق دیگر است. حملات انتحاری این هفته داعش به بغداد، مرگبار‌ترین حملات امسال بوده است. آن‌ها هفته گذشته نیز یکی از نیروهای آمریکایی در شمال عراق را به قتل رساندند.

با این حال، داعش مجموعه شکست‌هایی را در رمادی در عراق در ماه دسامبر و پالمیرا در سوریه در ماه مارس متحمل شده است.

بر پایه برآوردهای اخیر، قلمرو داعش در عراق و سوریه نسبت به سال گذشته حدود یک سوم کاهش یافته است. مهم‌تر از همه اینکه قلمرو داعش در مرزهای با ترکیه ـ که محل اصلی قاچاق نفت و تجهیزات بود ـ نیز از کنترل‌اش خارج شد.

همچنین تضعیف داعش باعث ایجاد مشکل در صفوف نیروهای جنگجوی این گروه نیز شده است. طبق گزارش پنتاگون، تعداد تروریست‌های خارجی ملحق شده به این گروه از ۲۰۰۰ تن در سال گذشته به ۲۰۰ تن در ابتدای امسال رسیده است. در همین حال، برخی از جنگجویان خارجی آن نیز در حال بازگشت به اروپا برای راه اندازی حملات تروریستی در این قاره هستند؛ بنابراین، داعش در حال حاضر با مشکلات فزاینده‌ای در زمینه بسیج و جذب نیرو روبه روست.

مطالب مرتبط:

اعتراض جیم کری بازیگر و کمدین امریکایی از رفتارهای

پاپ فرانسیس :گریه نوزاد زبان عشق است، مادران از شی

مسجد جایی است که در آن همه با هم برابر هستند

انتقاد دیده بان حقوق بشر از نقض حقوق بشر در یمن

س

همکاری اتحادیه جهان اسلام با واتیکان برای تحکیم پی

مولوی سامانی : اختلاف عامل تضعیف امت اسلامی

آخوند میرابی: دشمنان می خواهند با ایجاد تفرقه ما ر

اردوغان: گروه بوکوحرام فرقی با فتو و داعش ندارد

کارشناس آمریکایی: حق با رهبر ایران است تمدید تحریم

نوشتن دیدگاه


آخرین خبرهای اهل سنت

نظرات کاربران

کانال تلگرام اساس نیوز