b_300_300_16777215_10_images_741.jpgجنگ عربستان علیه یمن در حالی وارد دهمین روز خود می‌شود که از یک سو، شورای امنیت سازمان ملل متحد برای توقف این جنگ تلاش می‌کند و از سوی دیگر سعودی‌ها خود را آماده حمله زمینی به همسایه خود می‌کنند. این در حالی است که القاعده هم از شرایط نابسامان یمن سو استفاده کرده و در حال پیشروی در این کشور است.

پنجم فروردین ماه بود که عادل الجبیر، سفیر عربستان سعودی در آمریکا، در یک نشست خبری خبر داد که عملیات هوایی این کشور در یمن، برای بازگرداندن قدرت به دولت برکنار شده به دست انقلابیون انصارالله، آغاز شده است.

انقلابیون انصارالله را که اعراب و کشورهای غربی آن‌ها را شورشیان حوثی‌ها می‌خوانند از سپتامبر ۲۰۱۴ نخست صنعا، پایتخت یمن را به کنترل خود درآورده، سپس به سوی مناطق جنوبی یمن پیش‌روی کردند.

با آغاز پیش‌روی آن‌ها به جنوب یمن عبد ربه منصور هادی در نامه‌ای به شورای امنیت خواستار تصویب قطعنامه‌ای الزام‌آور در مورد یمن شد.

پس از تصرف شهر تعز از سوی حوثی‌ها و آغاز پیش‌روی به سوی عدن، منصور هادی از کشورهای عرب همسایه برای مقابله با نیروهای انصارالله درخواست کمک نظامی کرد.

بر همین اساس پنجم فروردین در بیانیه مشترکی که همزمان با آغاز حملات هوایی از سوی عربستان، کویت، امارات متحده، قطر و بحرین انتشار یافت گفته ‌شد که آن‌ها به حمله نظامی متوسل شده‌اند تا «از یمن در برابر تهاجم حوثی‌ها حفاظت کنند».

از آن روز تاکنون حملات هوایی جنگنده‌های سعودی علیه مواضع انصارالله و همچنین مناطق مختلف این کشور را که مردم عادی در آن ساکن هستند را ادامه داده‌اند.

بر پایه اعلام مقام‌های سازمان ملل درگیری‌های دو هفته گذشته یمن باعث کشته شدن ۵۱۹ نفر و زخمی شدن نزدیک به ۱۷۰۰ نفر شده‌ است. امروز یحیی علی القحوم از رهبران انصارالله شمار قربانیان تجاوز عربستان به ۵۲۸ کشته و بالغ بر ۱۷۰۰ زخمی دانست.

در همین حال خبر می‌رسد که شورای امنیت سازمان ملل قرار است امروز تشکیل جلسه دهد و پیشنهاد روسیه مبنی بر توقف انسان‌دوستانه حملات هوایی سعودی را بررسی کند.

روسیه خواستار آن شده‌ است که ۱۵ کشور عضو شورای امنیت برای بررسی احتمال ایجاد وقفه‌های انسان‌دوستانه در حملات هوایی عربستان تشکیل جلسه دهند تا از این طریق از مقداری از تلفات فزاینده غیرنظامیان جلوگیری شود.

به نوشته خبرگزاری فرانسه، زید رعد الحسین، کمیسر عالی حقوق بشر در سازمان ملل متحد، گفته‌ است که یمن «در آستانه فروپاشی کامل قرار گرفته‌ است».
 
روسیه، چین و ایران مخالف حملات هوایی سعودی‌ها به یمن هستند در حالی که آمریکا، کشورهای عرب خلیج‌فارس (به جز عمان)، پاکستان، افغانستان و سودان از این حملات حمایت می‌کنند.

آلکسی زایتسف، سخنگوی نمایندگی دائم روسیه در سازمان ملل می‌گوید این کشور از شورای امنیت خواسته است برای بررسی امکان توقف حملات هوایی با هدف رساندن کمک انسان‌دوستانه به یمن جلسه ‌تشکیل دهد.

حملات هوایی عربستان و متحدانش علیه مواضع انصارالله در حالی ادامه دارد که از توان آن‌ها در کنترل مناطق بیشتر یمن کاسته نشده است.

در همین حال انصارالله روز پنجشنبه ۱۳ فروردین ماه، کاخ عبدربه منصور هادی، رئیس جمهور مستعفی این کشور را در شهر جنوبی عدن به تصرف خود درآوردند.

این کاخ آخرین پناهگاه منصور هادی بود که هفته گذشته به دنبال نزدیک شدن انصارالله به شهر عدن، آن را ترک کرد و به عربستان سعودی گریخت. هر چند تصرف این کاخ زمان زیادی طول نکشید حملات هوایی عربستان و متحدانش دیروز نیروهای انصارالله را بر اساس اعلام منابع خبری به عقب راند.

با این حال سعودی‌ها برای مهار کامل انصارالله، در حال بررسی ورود نیروهای زمینی خود به خاک یمن هستند.

در همین حال پایگاه خبری یمنی «الحیاد» نوشت که در صورت انجام حمله زمینی به یمن، نزدیک به ۲۰ هزار نیروی ائتلاف، ۶۰ هزار نیرو از قبائل یمن و ۳۰ هزار نظامی از ارتش یمن در این عملیات شرکت خواهند کرد.

بر اساس این گزارش، پیشروی زمینی در یمن از دو جبهه، صعده در شمال و عدن در جنوب یمن صورت خواهد گرفت و از ۹۰ بالگرد آپاچی کمک گرفته خواهد شد و علاوه بر آن، بمباران هوایی مواضع مختلف در یمن ادامه خواهد یافت.

از سوی دیگر خبر می‌رسد که نیروهای القاعده با استفاده از وضعیت ناآرام یمن موفق به پیشروی در جنوب شرق این کشور شده و روز جمعه نه تنها پایگاه اصلی ارتش در شهر مُکَلّا، مرکز استان حضرموت، را تسخیر کرده‌اند، بلکه کنترل بیشتر مناطق این شهر را نیز در دست گرفته‌اند.

افراد وابسته به القاعده توانسته‌اند با حمله به زندان مرکزی المُکلا، شماری از اعضای عالی‌رتبه این گروه را آزاد کنند. به گفته ساکنان محلی، افراد مسلح القاعده با غارت بانک‌ها و ساختمان‌های اداری در المکلا، ساختمان رادیوی این شهر را به آتش کشیدند.

بندر المکلا مرکز حضرموت، وسیع‌ترین استان یمن، و یکی از مهم‌ترین بنادر این کشور در حاشیه دریای عرب محسوب می‌شود.

مطالب مرتبط:

یک فرمانده «قطعه سرخ» طالبان افغانستان کشته شد

کمپین یهوديان آمریکا برای اهدای قرآن به مسجد

اوباما اسلام ارتباطی با تروریسم ندارد

داعش اعضای بدن ۴۵ نفر را در موصل به سرقت برد/ کشته

اسرائیل باید به ۸ کشور اروپایی غرامت بدهد

پژوهشگر اسرائیلی برائت و بیزاری خویش را از یهودیت

انتفاضه سوم؛ فلسطین برای صهیونیستها نا امن شد

عروس های داعش با تنگ تر شدن حلقه محاصره از خلافت ف

ضعف نظامی تاجیکستان وتقویت طالبان

 

نوشتن دیدگاه


آخرین خبرهای اهل سنت

نظرات کاربران

کانال تلگرام اساس نیوز

تبلیغات