b_300_300_16777215_10_images_35265456.jpg

 رییس سازمان حج و زیارت اعلام کرد: عربستان تا پایان هفته نظر مُتقن خود را درباره صدور ویزای زائران ایرانی و همچنین زمان دور دوم مذاکرات حج اعلام می‌کند.

به گزارش خبرنگار حج و زیارت ایسنا، سعید اوحدی در نشست خبری که امروز دوشنبه (۶ اردیبهشت) با اصحاب رسانه برگزار کرد، گفت: امیدوارم ظرف روزهای آینده تکلیف ویزای هیات مذاکره‌کننده مشخص شود تا برای نهایی کردن تفاهمنامه حج امسال، سفر مجدد به عربستان داشته باشیم.
هیچ متقاضی از حج انصراف نداده
وی با اشاره به اینکه عربستان سهمیه حج امسال را برای ایران ۶۴ هزار نَفَر تعیین کرده است، افزود: با توجه به دو فراخوانی که برای ثبت‌نام حج ۹۶ داده شد، از ۶۴ هزار نفر سهمیه تعیین شده تا امروز ۱۷ هزار نَفَر ثبت‌نام کرده‌اند.
او در پاسخ به سوال ایسنا درباره میزان انصرافی‌های حج، اظهار کرد: تاکنون هیچ متقاضی از حج انصراف نداده است.
رییس سازمان حج و زیارت در ادامه با بیان اینکه اعمال محدودیت عربستان بر سهمیه‌های حج هنوز حذف نشده است، افزود: در یکی از ملحقات پیش‌نویس تفاهمنامه دو طرف ذکر شده سهمیه ایران با توجه به جمعیت این کشور ۷۸ هزار نفر است، اما طبق سنوات گذشته ۲۰ درصد از این سهم کم می‌شود.
وی اضافه کرد: پس از انتشار فراخوان اول پیش‌بینی می‌کردیم ۴۰ هزار نفر از افرادِ در اولویت برای ثبت‌نام در کاروان‌های حج تمتع اقدام کنند که ۱۰ هزار نفر ثبت‌نام کردند.
نشست خبری رییس سازمان حج و زیارت
معاون وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی ادامه داد: اگر دولت عربستان مکانیزم صدور ویزا و خدمات کنسولی را مشخص کند و سفر حج اعلام قطعی شود، پیش‌بینی می‌کنیم با توجه به یک و نیم میلیون نفری که در نوبت حج هستند، مشکلی در جذب زائر پیش نیاید.
متناسب با پاسخ عربستان تصمیم می‌گیریم
«اوحدی» در حالی از انتظار ایران برای پاسخ عربستان خبر داد که این کشور به خواسته‌های به‌حق زائران ایرانی یعنی صدور ویزا در کشور خودشان و دریافت خدمات کنسولی تاکنون پاسخ شفافی نداده و سرنوشت حج تمتع همچنان در هاله‌ای از ابهام قرار دارد، اگرچه رییس سازمان حج و زیارت امیدوار به اقامه حج توسط زائران ایرانی است.
وی در پاسخ به این سوال که اگر عربستان جواب قطعی و نزدیک به پیشنهادهای ایران نداشته باشد برخورد چه خواهد بود؟ گفت: ما یک وظیفه شرعی داریم که طبق آن تا زمانیکه به مشکلی برنخوریم، تمام تلاش خود را به کار می‌بریم، یا جواب مثبت خواهد بود یا منفی که متناسب با آن تصمیم می‌گیریم.
به اقامه حج کاملا امیدواریم
اوحدی بیان کرد: ما به اقامه حج کاملا امیدواریم و عربستان باید نسبت به این خواسته ایران پاسخگو باشد. دولت سعودی به عنوان ضویف الرحمان همیشه تاکید کرده درهای حج بدون تبیعض به روی جهان اسلام باز است، برای همین ما توقع داریم دولت و مخصوصا وزارت خارجه عربستان در اعلام نظر درباره صدور ویزا تاخیری نداشته باشد.
او همچنین درباره دریافت نظر مراجع عظام نسبت به انجام حج در چنین شرایطی، اظهار کرد: همه مراجع عظام تاکید بر اقامه واجب شرعی مردم دارند.
رییس سازمان حج و زیارت درباره آمادگی ایران برای اجرای حج با توجه به تاخیرهای اعمال شده در انجام تفاهم‌ها گفت: حتی اگر عربستان تا هفته آینده نظر قطعی خود را اعلام کند، ایران با چالش جدی در اجرای حج مواجه نمی‌شود، البته بخش آموزش زائران دچار مشکل خواهد شد، چرا که هر سال پنج ماه صرف آموزش می‌شد، اما الان زمان محدودتری در اختیار است.
پرداخت دیه جان‌باختگان سقوط جرثقیل تا قبل از تمتع
اوحدی درباره پرداخت دیه شهدای حادثه سقوط جرثقیل در مسجدالحرام گفت: براساس آخرین رایزنی‌ها که همزمان با مذاکرات حج ۹۵ بود، عربستان اعلام کرد؛ قبل از موسم حج تمتمع دیه جان‌باختگان حادثه سقوط جرثقیل را پرداخت می‌کند.
او درباره اعزام بازماندگان این حادثه به حج تمتع طبق وعده قبلی عربستان، اظهار کرد: قطعا در حج امسال دعوتی از خانواده‌های جان‌باختگان حادثه جرثقیل نخواهد شد، اما پیگیری می‌کنیم در حج آینده این اتفاق صورت گیرد.
دیه شهدای منا واجب است
وی درباره دیه شهدای منا نیز توضیح داد: به استناد احکام شیعه و اهل تسنن به مقامات وزارت حج عربستان تاکید شد پرداخت این دیه واجب است. حتی درخواست شد فیلم‌های حادثه منا در اختیار ایران قرار گیرد و آخرین ارزیابی‌های کمیته حقیقت‌یاب که در عربستان تشکیل شده به ایران اعلام شود. این مسائل در حال پیگیری است
نشست خبری رییس سازمان حج و زیارت
رییس سازمان حج و زیارت همچنین درباره حکم دو مامور خاطی فرودگاه جده گفت: اعلام نشدن نتیجه دادگاه موجب تعجب وزیر حج عربستان شده بود. با توجه به لحن او به نظر می‌رسد این حکم صادر شده است. وزیر حج عربستان اعلام کرد این موضوع را پیگیری و نتایج را اعلام می‌کند.
میانجی‌گری ترکیه پیشنهاد خودشان بوده
اوحدی درباره صحت میانجی‌گری ترکیه برای انجام مذاکرات حج ایران و عربستان اظهار کرد: ترکیه اعلام کرده بود برای صدور ویزای زائران ایرانی در دبی وارد مذاکره با عربستان شده است. قطعا این پیشنهاد نظر شخصی خودشان بوده، چون دولت ایران هیچ وقت چنین پیشنهادی را مطرح نکرده و ما نظر خودمان را مکتوب به عربستان اعلام کرده‌ایم که همان پیشنهاد وزارت خارجه است.
وی یادآور شد:‌ پیش از آغاز مذاکرات حج نشستی جلسات متعددی با آقایان ظریف، عراقچی و امیرعبدالهی برگزار شد. وزارت امور خارجه ایران برای فراهم کردن تمهیدات لازم برای صدور ویزای زائران ایرانی در داخل کشور، اعلام آمادگی کرد، چرا که تا وقتی عربستان حافظ منافعی را در ایران مشخص کرده لازم نیست در کشور ثالثی ویزای اتباع ایرانی صادر شود.

24/272

مطالب مرتبط:

گزارش یک مجله آمریکایی از شرایط اقتصادی عربستان

پایان اعتصاب 71 روزه در زندان "اسرائیل"

ایجاد نا امنی در منطقه به سود دشمنان ایران است

اعتراض آهنگ‌ساز مشهور اسرائیلی به حوادث مسجدالاقصی

هکر داعش در کویت به دام افتاد! + عکس

افتتاح خانه ویژه زنان مسلمان بی‌سرپرست در «بوستون»

مولانا فیض محمد سادات:جامعه اسلامی باید به سنت و ر

قطر قصد ترور عبدالفتاح السیسی را دارد

 

داعش هواداران رئال مادرید را به خاک و خون کشید

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

آخرین خبرهای اهل سنت

کانال تلگرام اساس نیوز