b_300_300_16777215_10_images_0204456203236.jpgرجب طیب اردوغان رییس جمهور ترکیه در کنفرانس خبری مشترک با رئیس جمهوری ایران در آنکارا گفت  ترکیه و ایران برای جلوگیری از خونریزی در منطقه به ویژه در سوریه و عراق باید با یکدیگر همکاری كنند.وی افزود:  با تقویت گفتگوهاى سیاسی میان آنکارا و تهران می توان اختلاف نظرها را به حداقل و مشترکات را به حد اعلی ارتقا رساند. این بیش از همه، به نفع هر دو کشور است. از ديدگاه من تنها در این صورت کشورهای منطقه مى توانند مسائل خود را در أسرع وقت و بدون مداخله خارجی‌ها حل کنند. ما؛ يعنى ترکیه و ایران واقفيم که بيشترين مسؤولیت در اين زمينه برعهده این دو کشور بزرگ منطقه است.


وی اظهار داشت : ترکیه و ایران دو کشوری هستند که از نظر جهانی و منطقه‌ای از اهمیت ویژه‌ای برخوردارند. به همین دلیل باید در زمینه مبارزه با تروریسم و افراط گرایی مذهبی و مشکلاتی که در این راستا باعث بحران انسانی شده است با یکدیگر همکاری کنیم. باید به ویژه جهت به پایان رساندن بحران و توقف جاری شدن خون‌ انسان‌ها در سوریه و عراق تلاش و همکاری کنیم.
اردوغان اضافه کرد: جناب آقای روحانی در چارچوب یک سفر رسمی در حال حاضر در ترکیه حضور دارند و بدین وسیله بار دیگر از میزبانی از آقای روحانی و هیأت محترم‌شان ابراز خرسندی می‌کنم.

رئیس‌جمهور ترکیه تصریح کرد: سومین نشست همکاریهای راهبردی دو کشور امروز در آنکارا برگزار شد، در این نشست چارچو‌ب‌های روابط دو کشور را مورد بحث و بررسی قرار دادیم لذا محدودیت‌هایی در روابط‌مان وجود داشت که نسبت به رفع آنها تصمیماتی باید اتخاذ می‌شد که مورد بحث و بررسی قرار دادیم.

او تأکید کرد:در مذاکراتی که امروز انجام شد در راستای افزایش همکاری‌های مشترک طرفین نظرات خود را اعلام کردند.

رئیس جمهور ترکیه گفت: "همچنین در خصوص سرمایه‌گذاری‌ها هر دوطرف به عنوان مکمل یکدیگر سرمایه‌گذاران خود را تشویق خواهند کرد و طرف ایرانی نسبت به سرمایه‌گذاران خودشان در ترکیه و ما هم سرمایه‌گذاری‌های خودمان را تشویق خواهیم کرد برای حضور در ایران و هر یک بتوانیم از این اقدامات بهره‌مند شویم. حتی برای ورود سرمایه‌گذاران به یک کشور سوم همکاری خواهیم کرد".

اردوغان اظهار داشت تلاش داریم میزان تبادلات تجاری با ایران را به 30 میلیارد دلار در سال برسانیم.

وی افزود برای ترغیب سرمایه گذاران در ایران و ترکیه به منظور سرمایه گذاری در دو کشور وارد عمل خواهیم شد.

ترکیه و ایران  برای توسعه بیش از پیش روابط و مناسبات دو جانبه، هشت یادداشت تفاهم و موافقتنامه همکاری در بخش‌های مختلف به امضا رساندند.

اسناد همکاری بین آنکارا و تهران روز شنبه در حضور رجب طیب اردوغان  و حسن روحانی روسای جمهور ترکیه و ایران و توسط مقامات عالیرتبه دو کشور امضا شد.

موافقتنامه همکاری در رابطه با تامین اجتماعی، یادداشت تفاهم ممنوعیت و جلوگیری از ورود، صدور و جابجایی و انتقال غیر مجاز اموال فرهنگی، یادداشت تفاهم همکاری در زمینه حفظ نباتات و قرنطینه گیاهی، یادداشت تفاهم همکاری در زمینه آموزش عالی، یادداشت تفاهم همکاری بین دانشگاه علوم قضایی ایران و آکادمی عدالت ترکیه، یادداشت تفاهم همکاری بین مرکز ملی اندازه شناسی ایران و موسسه استاندارد و تحقیقات صنعتی ایران و شورای تحقیقات علمی و فنی موسسه اندازه شناسی ملی ترکیه، یادداشت تفاهم همکاری مشترک در زمینه استاندارد سازی، ارزیابی تطبیق و سنجه شناسی و آموزش و بیانیه مشترک حسن نیت بین وزارت دادگستری ایران و ترکیه اسناد و موافقتنامه‌هایی بودند که برای شتاب بخشیدن به سطح روابط تهران و آنکارا به امضا مقامات و مسوولان دو کشور رسید.

25/105

مطالب مرتبط:

روزنامه گاردین :سیا از شبه نظامیان افغان حمایت می

مصاحبه مولانا عبدالحمید با اعتماد آن لاین(ویدئو)

سفر پرخطر دو کودک چینی در جستجوی پدر و مادر

نویسنده عربستانی؛ آری به سفارت اسرائیل در ریاض!

مولانا مطهری:مسلمان واقعی باید دنبال وحدت عملی باش

آموزش قرآن و تعالیم اسلامی به کودکان در مساجد آلما

رئیس جمهور هم هلال شیعی هم مثلث سنی غلط است

نامزدی یک سگ برای عضویت در حزب سوسیال دموکرات آلما

هشدار رهبر جبهه ترکمن‌های عراق نسبت به ورود پیشمرگ

نوشتن دیدگاه


آخرین خبرهای اهل سنت

نظرات کاربران

کانال تلگرام اساس نیوز

تبلیغات