b_300_300_16777215_10_images_3.jpg

نخست وزیر عراق از سیاستمداران عراقی خواست تا صبر و درایت پیشه کرده و به گفت‌وگوهای کنونی در داخل محافل سیاسی عراق برای رسیدن به نتیجه فرصت بدهند.

به نقل از شبکه تلویزیونی السومریه نیوز، حیدر العبادی نخست وزیر عراق در سخنرانی خود خطاب به ملت عراق گفت: کشور به علت تضاد منافع و دیدگاهها با خطر زیان و ضرر روبرو است و نمی توان اصلاحات را در سایه کشمکش ها و چند دستگی ها اجرا کرد.
وی خواستار صبر و درایت و اعطای فرصت به مذاکرات جاری شد تا روند کشورداری مختلف نشود.
العبادی گفت: ما در مسیر تداوم کار دولت و بسته اصلاحات فراگیر گام بر می داریم و روند اصلاحات و تغییرات ادامه دارد.
وی تصریح کرد: اگر اعتراض درخصوص برخی از اسامی و رای ندادن به آنها وجود دارد، باید بگویم که عراق سرشار از نیروهای کاردان و توانمند هست که برای خدمت به کشور کار خواهند کرد.
العبادی افزود: ما افراد جایگزین را معرفی خواهیم کرد تا تنش بخوابد اما تغییرات مورد نظر را محقق خواهیم کرد. نمی توان فعالیت وزارتخانه ها و منافع شهروندان را مختل کرد اما برخی این را می خواهند.
وی تاکید کرد: ما به گزیه تسلیم شدن در برابر هرج و مرج و شکاف و اختلاف و سوق دادن کشور به سرنوشتی نامعلوم و سقوط به لبه پرتگاه تن نخواهیم داد.
نخست وزیر عراق تصریح کرد: اصلاحات وزاری که ما خواستار اجرای آن شدیم برای سوق دادن حرکت دولت به جلو بود نه به تعطیلی کشاندن آن. هدف از این کار کمک به کشور برای گذر از بحران مالی و اقتصادی بود که کشورهای صادر کننده نفت دچار آن شده اند. هدف حمایت و تقویت پیروزیهای بزرگ نیروهای ارتش و داوطلب مردمی و پیشمرگه های کرد بود.
وی تصریح کرد: اختلاف نظر بین نمایندگان درباره فهرست اول و دوم درباره وزیران تکنوکرات وجود دارد.
العبادی درعین حال هشدار داد: هرج و مرج سیاسی است که ممکن است باعث بی ثباتی و سوق دادن عراق به سوی سرنوشت نامعلوم شود.
نخست وزیر عراق گفت: بعد از بررسی مفصل درخصوص فهرست بزرگی از نامزدهای تکنوکرات، اسامی معرفی شده را برگزیدم و انتظار داشتیم که اعتراضاتی از سوی کسانی که به اصلاحات از نگاه منافع تنگ نظرانه نگاه می کنند و بین اصل شراکت و سهم خواهی تفاوت قائل نمی شوند، صورت گیرد.ما فهرست تغییرات وزاری متشکل از تکنوکرات ها را دو هفته قبل براساس خواسته های مردم ارایه دادیم و از پارلمان خواستم که آن را قبول یا رد کرده یا پیشنهاد اصلاح آن را بدهد و کمیته های پارلمان بسیاری از اسامی معرفی شده در این فهرست را رد کرد.
وی افزود: بعد از گفت وگو با فراکسیون های پارلمانی، در مسیر سند ملی اصلاحات به عنوان یکی از گزینه های کار مشترک با پارلمان پیش رفتیم و به فهرست دومی از وزیران تکنوکرات رسیدیم و آن را دو روز پیش بار دیگر به اعضای پارلمان معرفی کردیم اما اختلافی بین نمایندگان درباره فهرست اول و دوم مشاهده کردیم و شکافی در پارلمان در مورد مسائل دیگری که ارتباطی با اصل اصلاحات و تعدیل وزاری مورد نظر نداشت، بروز کرد.
نمایندگان تحصن کننده: توصیف تحصن ما به هرج و مرج قابل قبول نیست
نمایندگان تحصن کننده در پارلمان عراق نیز این اظهارات العبادی را رد کرد ه و گفتند که تهدید کردن آنها و توصیف تحصن آنها به هرج و مرج قابل قبول نیست و العبادی وصلی نمایندگان ملت نیست که درباره تصمیمات آنها حکم کند.
هیثم الجبوری سخنگوی رسمی نمایندگان تحصن کننده به شبکه تلویزیونی السومریه نیوز گفت: تهدید نمایندگان تحصن کننده و هرج و مرج خواندن تحصن آنها غیرقابل قبول است و العبادی وکیل و وصی نمایندگان ملت عراق نیست تا درباره تصمیمات آنها حکم کند.
الجبوری از العبادی خواست تا به اصلاحات دولت خود و ارایه خدمات به ملت و تامین امنیت آنها اهتمام ورزد.

24/209

مطالب مرتبط:

امام جمعه اهل سنت درمیان: شهامت آزادگان را برای نس

رمبوی ترکمنستان

احتمال حمله ترکیه و روسیه به نیروهای کُرد سوریه

 

مصادره ده‌ها هزار نسخه قرآن بدون مجوز در یکی از چا

 

امتناع احزاب از معرفی نامزد مسلمان در میانمار

ترکیه به همراه ارتش آزاد سوریه به ادلب حمله می کند

انتقاد شدید نماینده زاهدان از بی توجهی دولت به محر

تاکید بر همدلی نخبگان مسلمان در نشست تخصصی اساس نی

صید ماهیان خاویاری دریای خزر تا سال 2020 ممنوع اعل

نوشتن دیدگاه


آخرین خبرهای اهل سنت

نظرات کاربران

کانال تلگرام اساس نیوز