b_300_300_16777215_10_images_pdf_564.jpg

در پی برخورد یک گلوله توپ از ارمنستان به خانه‌ای در آذربایجان شرقی، مقام‌های مرزبانی این منطقه مراتب اعتراض رسمی خود را به طرف ارمنی ابلاغ کرده‌اند.

بر پایه گزارش‌ها، بامداد دوشنبه (۱۶ فروردین) در جریان درگیری‌ها در منطقه مورد مناقشۀ قره‌باغ یک گلوله توپ به خانه‌ای روستایی در شهرستان خداآفرین برخورد کرد.
سعید شبستری، معاون سیاسی و امنیتی استاندار آذربایجان شرقی در این رابطه گفت: «بامداد دوشنبه در جریان درگیری در منطقه مورد مناقشه ارمنستان و جمهوری آذربایجان، یک گلوله توپ بعد از اصابت به حیاط یکی از خانه‌های روستایی در منطقه قلی‌بیگلو شهرستان خداآفرین منفجر شد که بر اثر این حادثه، خانه مذکور آسیب دید و شیشه‌های خانه‌های مجاور نیز شکست اما خوشبختانه تلفاتی در بر نداشت.»
وی افزود: «طبق نظر کارشناسان نظامی، این گلوله توپ از سوی نیروهای ارمنستان شلیک شده است.»
دبیر شورای تامین استان همچنین با بیان اینکه مراتب اعتراض رسمی مرزبانی به طرف ارمنی ابلاغ شده است، افزود: «تمام اقدامات لازم از سوی شورای تامین استان انجام شده و روند کار از طریق وزارت امور خارجه و مراجع دیپلماتیک به طور جدی در حال پیگیری است.»
این در حالی است که  ساعت ۱۹ روز شنبه (۱۴ فروردین) نیز در پی اصابت سه گلوله انفجاری به نزدیکی یکی از روستاهای شهرستان خداآفرین، تذکر جدی و اخطار رسمی به طرفین درگیری داده شد و دو طرف متعهد شدند این اتفاق تکرار نشود.
این حادثه به غیر از وارد آوردن خسارت مختصر به یکی از تیرهای برق فشار قوی که باعث قطع برق در منطقه شد، خوشبختانه هیچ گونه خسارت مالی و جانی دیگری در بر نداشت.
جمهوری اسلامی ایران پیش از این نیز توقف درگیری‌ها میان آذربایجان و ارمنستان را خواستار شده است.
سردار حسین دهقان، وزیر دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح ایران چند روز پیش از همتایان خود در جمهوری آذربایجان و ارمنستان خواست با خویشتن‌داری و گفت‌وگو بحران قره‌باغ را حل و فصل کنند.پیشتر حسین جابری انصاری، سخنگوی وزارت خارجه ایران، اعلام کرده بود: «تشدید درگیری‌ها در منطقۀ قره‌باغ میان جمهوری آذربایجان و ارمنستان موجب نگرانی شدید جمهوری اسلامی ایران است.»
منطقۀ قره‌باغ در داخل خاک جمهوری آذربایجان قرار دارد، اما ارامنه بر آن کنترل دارند. ارامنه پس از پایان جنگ جدایی‌طلبانۀ خود با آذربایجان در سال ۱۹۹۴ این منطقۀ خودمختار را تحت حمایت نظامی و مالی کشور ارمنستان اداره می‌کردند.
نیروهای تحت حمایت ارمنستان و جمهوری آذربایجان یکدیگر را متهم به نقض آتش‌بسی کرده‌اند که در سال ۱۹۹۴ و پس از کشته شدن حدود ۳۰ هزار نفر در درگیری‌های چند ساله به دست آمد.

24/154

مطالب مرتبط:

احتمال از سرگیری حج عمره زائران ایرانی

نخست وزیر هند آدم کشی به نام گاوپرستی را محکوم کر

بشار اسد: جنایات گروههای تروریستی در سوریه پیامدها

محاصره حلب کامل شد/اسد با فرمان عفو، افراد مسلح را

ب

داعش مسئولیت حمله به گارد ملی روسیه در چچن را بر ع

تندروهای ما به کجای می روند ؟

مسجدی که فراموش شده است

فرار گسترده اعضای داعش از دیرالزور

موضع متفاوت ترامپ درباره سوریه :با داعش می جنگیم ن

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

نظرسنجی

آیا با راه اندازی شبکه ماهواره ای اهل سنت ایران در داخل کشور موافق هستید؟
  • رای: 0%
  • رای: 0%
جمع رای:
اولین رای:
آخرین رای:

آخرین خبرهای اهل سنت

کانال تلگرام اساس نیوز