b_300_300_16777215_10_images_pdf_534.jpg

اساس: شیخ القرآن مولانا محمد عثمان در مراسم نماز جمعه این هفته (۱۳ فروردین ۱۳۹۵) مسجد جامع الخلیل شهرستان خاش ضمن تلاوت آیه ۹ سوره صف فرمودند:موضوع سوره صف بیان جهاد فی سبیل الله است، جهاد از جهد ، کوشش ، برداشت سختی و تکالیف است چراکه در راه جهاد مشاکل و سختی های گوناگونی وجود دارد.

در راه جهاد بزل ، بخشش مال و قربانی کردن جان ، نفس ، فرزند ، خویشاوند و غیره می باشد که هر یکی به حساب خود مشکل و تکلیف است.
مسلمان کسی است که تمام سختی ها را برای دین خدا و خشنودی الله تعالی تحمل و تقبل می کند و از مال ، جان و خویشاوندان خود در این راه قربانی و تحمل می کند تا دین اسلام  را سربلند و غالب بر تمام اهل ادیان منسوخه و غیر منسوخه کند.
اولین مقام در جنت مقام انبیاء ، دومین مقام صدیقین و سومین مقام شهداء است.
قرآن عظیم الشان در سوره نساء می فرماید: وَمَن یُطِعِ اللّهَ وَالرَّسُولَ فَأُوْلَـئِکَ مَعَ الَّذِینَ أَنْعَمَ اللّهُ عَلَیْهِم مِّنَ النَّبِیِّینَ وَالصِّدِّیقِینَ وَالشُّهَدَاء وَالصَّالِحِینَ وَحَسُنَ أُولَـئِکَ رَفِیقاً [النساء : ۶۹] هر کسی فرمان الله و سنت محمد مصطفی صلی الله علیه و سلم را اطاعت کند فردای قیامت با کسانی همراه می شود که الله تعالی بر آنها انعام کرده است از جمله انبیاء ، صدیقین ، شهداء و صالحین که هر یک درجه مختلفی را دارند.
مقام امام انبیاء افضل تر از همه و بعد مقام صدیقین ، کسانی که حق را بدون دلیل پذیرفتند و در اولین آنها ابوبکر صدیق رضی الله تعالی عنه می باشد و سومین مقام شهداء از جمله سیدنا عمر ، عثمان ، علی ، امیر حمزه ، حسین و بقیه شهدا که در جنگ بدر و احد و… به شهادت رسیدند است لذا جهاد یک نتیجه و ثمره اش این است که شهدایی که برای دین خداوند می جنگند جان و مال خود را فدا می کنند و جنت را برای خود می گیرند.
جهاد به جنگ های که برای کشورگشایی و سلطه طلبی صورت گیرد گفته نمی شود
امروزه در جنگ های قومی و قبیله ای اگر کسی کشته می شود و مردم آنها را شهید می نامند اینها الفاظ و کلماتی برای تسلی بازماندگان است لذا این معنای آن شهیدی را که مرتبه سوم شهداء را در جنت داشته باشد ندارد.
کشته شدگان در جنگ های قومی و قبیله ای شهید به حساب نمی آیند ، هر جنگی که برای دین اسلام باشد یعنی جنگ با مشرکین ، کفار و یهود مانند جنگی که در فلسطین است جهاد گفته می شود و به جنگ های که برای کشورگشایی و سلطه طلبی صورت گیرد جهاد گفته نمی شود.
الله تعالی می فرماید: کفار با شعار و تبلیغات خود اراده می کنند که نور توحید ، اسلام ،قرآن و رسالت را خاموش کنند ولی بدانند که الله تعالی نور اسلام و هدایت را تکمیل می کند و به اوج و انتهای قدرت می رساند و بر تمام غلبه می دهد گرچه تکمیل نور اسلام را کفار ناپسند می دانند.
(هُوَ الَّذِی أَرْسَلَ رَسُولَهُ بِالْهُدَى وَدِینِ الْحَقِّ لِیُظْهِرَهُ عَلَى الدِّینِ کُلِّهِ وَلَوْ کَرِهَ الْمُشْرِکُونَ) الله تعالی آن ذاتی است که رسول خود را برای هدایت و دین حق فرستاد تا غالب بگرداند آن دین را بر تمام ادیان ، گرچه غلبه دین را مشکرین تحمل نمی کنند.
استاد تفسیر مولانا محمد عثمان در بخش دیگر سخنان خود افزود: امروز اسلام رو به پیشرفت است و تعداد کثیری از  کارگران چینی به اسلام مشرف شده اند و همینطور روزانه در دنیا از اهل کتاب و غیر اهل کتاب به اسلام می پیوندند و دین اسلام را اختیار می کنند، گرچه از طرفی دیگر صهیونیست ها و کفار در کشورهای مسلمانان (لاهور پاکستان و ترکیه) انفجار کردند و به صورت های مختلفی نا امنی ، ترس و وحشت بین مسلمانان می آورند تا مردم را مرعوب و دولت ها را تضعیف کنند لذا اینها همه توطئه و مکرهای ملحدین و کفار است که مسلمانان را به عنوان انسان های بی رحم و خشن جلوه دهند.
انفجار در لاهور پاکستان و ترکیه محکوم است
مولانا محمد عثمان در ادامه سخنان خود ضمن محکوم کردن انفجار در لاهور پاکستان اظهار نمود : چندین کودک پسر و دختر طفل در پارک کشته شدند اما اینها همه توطئه های دشمنان هستند لذا در اسلام کشتن مسلمان جایز نیست و این قتل های بی رحمانه محکوم است.
ایشان در ادامه با اشاره به امنیت درکشور گفت: از مسئولین سیاسی و امنیتی کمال تشکر و قدردانی را داریم که برای برگزاری دوره ۱۰ روزه کلاس خلاصه القرآن زمینه ورود مهمانان  شرکت کننده را در شهرستان فراهم نمودند.
وی در پایان وفات مولانا عبدالغنی اسماعیل زهی امام جمعه منطقه گلوگاه شهرستان زاهدان را به حضرت شیخ الاسلام مولانا عبدالحمید تسلیت عرض نمود و از بارگاه الهی برای مرحوم علو درجات و برای بازماندگان اجر و صبر مسئلت نمود.

24/123

مطالب مرتبط:

آخوند جاور:رسول اکرم احیا کننده ارزش های انسانی بو

 

مرگ ابوبکر بغدادی را تایید یا تکذیب نمی کنم

کمک سه میلیارد دلاری ژاپن برای توسعه زنان کشورهای

ا

افتتاح یک مؤسسه قرآنی در اندونزی از سوی «محمود شحا

آتش زدن پرچم اسرائیل در یک کانال تلویزیونی

آغاز عملیات آزادسازی موصل

ا

راه‌اندازی مرکز جدید کمک به بانوان مسلمان در کاناد

روستای بوابه القدس برای دهمین بار تخریب شد

انتخاب مسجد بیرمنگام به عنوان بهترین مسجد انگلیس

نوشتن دیدگاه


آخرین خبرهای اهل سنت

نظرات کاربران

کانال تلگرام اساس نیوز

تبلیغات