b_300_300_16777215_10_images_video_348.jpg

رئیس جمهور سوریه اعلام کرد که افراد مسلح در صورت زمین گذاشتن سلاح های خود، مشمول عفو خواهند شد .

"بشار اسد" در مصاحبه با شبکه تلویزیونی "ای آر دی" آلمان گفت: هر فردی در سوریه که برای جنگیدن با ارتش سلاح به دست گرفته است، باید سلاحش را زمین بگذارد و با فعالیت مسلحانه نباید به جان و مال مردم آسیب بزند؛ اگر این افراد سلاح را زمین بگذارند، می توانند همچون مردم عادی زندگی کنند و دولت آنها را عفو خواهد کرد.
بشار اسد گروه های تروریستی را به نقض آتش بس متهم کرد و گفت : تروریست ها توافق آتش بس را از همان لحظات اول نقض کردند و ارتش سوریه واکنشی عملی به توافق شکنی آنها نشان نداد تا توافق آتش بس اجرا شود و ادامه داشته باشد.
رئیس جمهور سوریه افزود: برگزاری انتخابات پارلمانی بیانگر پایبندی به قانون اساسی خواهد بود قانونی که نماد حاکمیت و استقلال سوریه است . انتخابات سرگرمی یا امری شخصی نیست بلکه اجرای آن نشان خواهد که قانون اساسی اجرا می شود قانونی که همه ما باید به آن پایبند باشیم.
* کارهایی که انسانی تر از پذیرش پناهجویان است
بشار اسد اعلام کرد: تلاش برای بازگرداندن امنیت و آرامش به سوریه ، جلوگیری از مهاجرت مردم این کشور ، مداخله نکردن در امور داخلی اش و مبارزه با تروریسم، رفتاری انسانی تر از پذیرفتن پناهجویان است .
 * حامیان تروریستها دیر به توافق رسیدند
رئیس جمهور سوریه در پاسخ به این سؤال که چرا رسیدن به توافق آتش بس مدتی طولانی زمان برد، اظهار داشت: برای رسیدن به توافق زمان زیادی طول نکشید، بلکه کشورهای حامی تروریستها و به ویژه آمریکا پس از مدتها به فکر توافق افتادند. آنها از چند ماه قبل صحبت درباره توافق را آغاز کردند.
وی افزود: ما از همان آغاز در داخل این فرایند را آغاز کردیم البته نه به صورت فراگیر، و آن را آشتی ملی نامیدیم. این فرایند در مناطق پس از توقف درگیریها و نبرد آغاز می‌شود و عناصر مسلح عفو می شوند تا به ارتش ملحق شوند و یا به زندگی عادی خود برگردند.
بشار اسد تأکید کرد: ما از چند سال قبل این فعالیتها را آغاز کردیم و این کار در بسیاری از مناطق نتیجه داد. اما اینبار متفاوت و فراگیرتر از گذشته است.
* تنها شرط برای عفو افراد مسلح
بشار اسد درپاسخ به اینکه عناصر وابسته به گروه های مسلح مانند "ارتش آزاد" برای عفو چه کاری باید انجام دهند، اظهار داشت: تنهاکاری که باید انجام دهند این است که سلاح خود را زمین بگذارند. مسأله مهم از نظر قانونی و حقوقی این است که طبق منافع ملت سوریه، یک شهروند حق ندارد سلاح به دست بگیرد و به انسانها و داراییهای آنان صدمه وارد کند. این تمام چیزی است که ما می‌خواهیم.
اسد اظهار داشت: همانطور که گفتم در این صورت آنان را کاملا عفو می کنیم و این امر قبلا اتفاق افتاده و افراد (پس از زمین گذاشتن سلاح) به ارتش سوریه پیوستند و بعضی از آنان نیز وارد فعالیتهای سیاسی شدند.
تعریف تروریست در همه کشورها یکسان است
بشار اسد در ادامه گفت: هرکسی که علیه شهروندان یا دارایی‌های خصوصی و عمومی دست به سلاح می برد، از نظر قانون تروریست است. فکر می کنم در کشور شما نیز قانون به همین گونه است. شما در کشورتان (آلمان) نمی پذیرید که چیزی تحت عنوان معارضان مسلح وجود داشته باشد. همچنین وقتی که در کشورتان گروه های مخالف دارید، نمی پذیرید که گروه هایی تحت عنوان مخالفان میانه رو تشکیل شوند که برای تحقق اهدافشان سلاح به دست بگیرند.
رئیس جمهور سوریه تأکید کرد: بنابراین، چنین چیزی در هیچ کشوری پذیرفتنی نیست. از طرف دیگر ما نمی گوییم که همه مخالفان مسلح افراطی هستند، بلکه می‌گوییم اکثر طرفهایی که وارد صحنه شده‌اند از همان گروه‌های افراطی هستند و بقیه گروه‌هایی که در تبلیغ آنها عنوان شده است میانه رو هستند، در حاشیه قرار دارند و هیچ نفوذی در صحنه ندارند.
وی افزود: بنابراین اکثر پایگاه های آنان وابسته به عناصر افراطی است، نه به این خاطر که افراطی هستند، بلکه این امر به دلیل ترس و یا مسائل مالی و حقوقی است که به آنان پرداخت می شود.
بشار اسد گفت: به همین دلیل می‌گوییم که در حال جنگ با افراطی ها هستیم، زیرا دشمن واقعی یا همان تروریسم اکنون از همین گروه‌های تروریستی تشکیل شده است که عمدتا گروه های داعش، النصره، احرار الشام و جیش الاسلام هستند.
جنگ سوریه داخلی نیست
اسد در پاسخ به سؤال خبرنگار آلمانی مبنی بر اینکه "چگونه میتوان با وجود جنگ داخلی انتخابات برگزار کرد"، اظهار داشت: اولا در سوریه جنگ داخلی وجود ندارد و این تعریف اشتباه است. در جنگ داخلی مسائل اجتماعی مشخصی مانند طوایف و یا قومیتها وجود دارد. ما اکنون با چنین مسائلی مواجه نیستیم زیرا مناطق تحت کنترل دولت سوریه شامل قومیتهای مختلف است و شما اقشار مختلف مردم سوریه را می بینید. بنابراین نمی توانید از وجود جنگ داخلی در سوریه سخن بگویید.
بشار اسد تأکید کرد: در سوریه جنگ بین تروریستها و بقیه است.
وی افزود: موضوع انتخابات یک سرگرمی و یا دیدگاه رئیس جمهور و دولت نیست. انتخابات برگرفته از قانون اساسی است.

سوریه درحال نبرد با توطئه غرب عربستان و قطر است
بشار اسد خاطرنشان کرد: ما در حال نبرد برای حفظ استقلال کشورمان هستیم، زیرا کشورهای دیگر و به ویژه غرب، عربستان و قطر به دنبال براندازی دولت سوریه هستند. هدف نابود کردن کشور سوریه و تبدیل آن به یک کشور طایفه ای مانند لبنان و یا شاید عراق است.
بشار اسد گفت: قانون اساسی نماد وحدت و حاکمیت و استقلال کشور است و ما باید به آن پایبند باشیم. قانون اساسی فقط یک نوشته روی کاغذ نیست بلکه چگونگی اجرای آن است. یکی از همین مسائل انتخابات می باشد. این حق دولت نیست بلکه حق تک تک شهروندان سوری است، آنان باید تصمیم بگیرند که چه می خواهند. اگر از هر شهروند سوری بپرسید، به شما خواهد گفت که خواستار پارلمانی جدید است.

مطالب مرتبط:

اخطارتل آویو به فیس بوک و گوگل از انتشار مطالب ضد

ا

واکنش رهبر مسلمانان مالت به جنایت داعش در بارسلون

خبر کوتاه: دبیر کل اتحادیه عرب حمله تروریستی به کل

د

مسعود بارزانی: هرگز رئیس کردستان مستقل نخواهم شد!

بازگشت ده ها افراط گرای اندونزیایی از سوریه

ا

استیلای شیطان بزرگ بر جغرافیای اسلام

فرمانده داعش در چچن در حمله پلیس گرجستان کشته شد

گزارش تصویری خبرنگار اساس نیوز از سفر به کردستان (

تکذیب سخنان منتسب به مولانا عبدالحمید در مورد جنگ

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

آخرین خبرهای اهل سنت

کانال تلگرام اساس نیوز