b_300_300_16777215_10_images_00000000000000000000000000000.jpg

مرکز صدور فتوای دینی (دار الافتا) اهل تسنن عراق ورود نیروهای ارتش ترکیه به شمال عراق را محکوم کرد و از دولت بغداد خواست دربرابر این اقدام آنکارا بایستد.

در پی ورود نیروهای ترکیه به استان موصل که باعث خشم دولت و ملت عراق شده است، دارالافتای اهل تسنن و جماعت عراق با صدور بیانیه ای ورود این نیروها را به موصل محکوم و آنها را نیروهای اشغالگر توصیف کرد.
علمای اهل تسنن عراق در این بیانیه از دولت عراق خواستند تدابیر بازدارنده ای در این خصوص اتخاذ کند.
" شیخ خلیل الکیسبی" عضو دبیر خانه دار الافتای اهل تسنن عراق گفت: مداخله ترکیه یا هرگونه مداخله خارجی که حاکمیت عراق را نادیده بگیرد، محکوم می کنیم.
"شیخ مهدی الصمیدعی" مفتی اهل سنت عراق نیز گفت: از دولت می خواهیم توضیح دهد چرا نیروهای ترکیه بدون اجازه و بدون اطلاع دولت وارد عراق شده اند، ما نمی دانیم چه کسانی به این نیروها اجازه داده اند وارد عراق شوند؟
"شیخ سعد مشعن" رئیس تجمع عشایر الطایی استان صلاح الدین عراق نیز  تصریح کرد: ما از نخست وزیر عراق می خواهیم  گام های لازم را برای پایان دادن به این وضع بردارد.
"حسین فلیح زوبعی" استاد دانشگاه، هرگونه دخالت خارجی از طرف ترکیه، آمریکا یا هر کشور دیگری را در عراق، مردود دانست.
ورود نیروهای ترکیه به خاک عراق این اعتقاد را در برخی بوجود آورده است که این اقدام در حمایت از تروریسم صورت گرفته و این درحالی است که آنکارا باید به حاکمیت عراق احترام بگذارد و بدون تردید عراقی ها برای دفاع از سرزمین خود آماده اند. بسیاری از اهل سنت و شیعیان عراق معتقدند ورود نیروهای ترکیه به کشورشان به مثابه تلاش برای تجزیه این کشور است، عراقی ها این امر را نمی پذیرند و در این شرایط انسجام و همبستگی برای حمایت از مرزهای خود را ضروری می دانند. ضرورت عقب نشینی ارتش ترکیه از خاک عراق خواسته ای مردمی و سیاسی بوده و دولت عراق بارها تأکید کرده است هیچ گونه توافقنامه ای با دولت ترکیه که اجازه عبور از مرزها را به هر بهانه ای بدهد، امضا نمی کند.

مطالب مرتبط:

آمریکا به سوی جنگ جهانی سوم پیش می رود

توافق طرفین جنگ یمن برای تبادل اسرای جنگی

زربافی پرده کعبه در نمایشگاه تونس

فشار امارات عربی بر ترامپ برای حذف رکس تیلرسون وز

با خوردوی ویژه پوتین آشنا شوید!

توافق آمریکا و روسیه برای آتش بس در سوریه

مسابقه کشورهای عربی برای بازگشایی سفارتخانه ها در

انتصاب یک زن بعنوان معاون وزیر امور دیانت در ترکیه

پرسش افکار عمومی درباره عقبه گروه های تروریستی

نوشتن دیدگاه


آخرین خبرهای اهل سنت

نظرات کاربران

کانال تلگرام اساس نیوز