b_300_300_16777215_10_images_00000000000000.jpg

امام جمعه اهل‌سنت زاهدان در خطبه‌های نماز جمعه ۱۳ آذر ۱۳۹۴ (۲۲ صفر ۱۴۳۶) ضمن تاکید بر ناپایداری دنیا، استفاده از فرصت زندگی برای آمادگی آخرت را از خصوصیات انسان‌های عاقل و خردمند دانستند.

مولانا عبدالحمید اظهار داشتند: دنیایی که در آن زندگی می‌کنیم علاوه بر ظاهر، حقایق پنهانی نیز دارد که از چشم ما پنهان‌اند، اما پیامبران به‌عنوان کارشناسان خاص از طریق وحی آنها را به بشر بیان داشتند. همچنین کتاب‌های آسمانی نیز از آن حقایق خبر داده‌اند.
ایشان در ادامه افزودند: خداوند متعال برخی از حقایق را از دید انسان‌ها مخفی کرده است تا آنان را بیازماید که چه کسانی خبر الله را که به‌وسیله انبیا و کتاب‌های آسمانی بیان می‌شوند می‌پذیرند و چه کسانی انکار می‌کنند. انسان‌های ظاهربین که از حقائق پنهان خبر ندارند، حاضر نیستند خبرهای انبیا را بپذیرند، درحالی‌که الله تعالی انبیا را فرستاده است تا جهانیان را در خصوص حقایق پنهان هشدار دهند.
مدیریت دارالعلوم زاهدان افزودند: پیامبران آمدند تا به انسان‌ها بگویند مواظب باشید فریب ظاهر دنیا را نخورید و دل به دنیا ندهید، زیرا متاع و نعمت‌های دنیا کم و ناچیز و فانی هستند، اما نعمت‌های پشت‌پرده که در آخرت هستند به مراتب بهتر و جاودانه هستند. نعمت‌هایی که در آخرت و در بهشت قرار دارند چنان‌اند که در تصور انسان هم نمی‌گنجند و الله تعالی آنها را برای بندگان صالح آماده کرده است. همچنین مشکلات و سختی‌های این دنیا به نسبت سختی‌های جهان آخرت آسان و قابل تحمل‌اند. اما صحنه‌های قبر و قیامت غیرقابل تحمل و رسواکننده هستند.
ایشان اظهار داشتند: در روز قیامت هرآنچه در دنیا آن را از دید مردم مخفی کرده‌ایم برای همگان واضح و آشکار می‌گردد. در آن روز پرده از چهره‌ها برداشته می‌شود و انسان‌هایی که در دنیا با انواع مکر و حیله دنبال پایمال کردن حق دیگران بودند رسوا می‌شوند. در روز قیامت همچنین ایمان، اخلاص، خداترسی و تقوا ظاهر می‌شود و انسان‌های نیکوکاری که محبت خدا و رسول را در دل جای داده بودند، بر خود می‌بالند.
استاد حدیث و تفسیر دارالعلوم زاهدان در ادامه با استناد به آیۀ «یَوْمَئِذٍ یَوَدُّ الَّذِینَ کَفَرُواْ وَعَصَوُاْ الرَّسُولَ لَوْ تُسَوَّى بِهِمُ الأَرْضُ وَلاَ یَکْتُمُونَ اللّهَ حَدِیثًا» [نساء:۴۲] افزودند: الله تعالی در توصیف و تشریح صحنه‌های قیامت می‌فرماید کفار و کسانی که چهره‌های‌شان سیاه شده است در آن روز آرزو می‌کنند ای کاش با خاک یکسان شوند. همین کافری که خبر انبیا را قبول نکرده و امروز الله تعالی چیزهای بزرگی را در اختیارش قرار داده است، ولی او بر سر زن و کودک و کوچک و بزرگ بمب می‌ریزند و به هیچ‌کس رحم نمی‌کنند، آن روز آرزو می‌کند تبدیل به خاک شود، ولی این آرزو در آن روز هیچ دردی را برای‌شان دوا نمی‌کند.
ایشان سپس با تلاوت آیۀ «یَوْمَ نَقُولُ لِجَهَنَّمَ هَلِ امْتَلَأْتِ وَتَقُولُ هَلْ مِن مَّزِیدٍ*وَأُزْلِفَتِ الْجَنَّهُ لِلْمُتَّقِینَ غَیْرَ بَعِیدٍ» [ق:۳۰-۳۱] اظهار داشتند: جهنم در انتظار مجرمان است و می‌خواهد آنها را ببلعد. وقتی همه جهنمیان به جهنم انداخته می‌شوند باز هم درخواست می‌کند و فریاد می‌زند که مجرمان و جنایتکاران را به من تحویل دهید. بهشت نیز برای ورود میهمانانی که در دنیا با تقوا و پرهیزگاری زندگی کرده‌‌اند بی‌قرار است. نعمت‌های بهشت برای کسانی‌که خواب را بر خدا، و دنیا را بر آخرت ترجیح ندادند و الله را اطاعت کردند مهیا و آماده هستند. خداوند متعال دیدار خودش را در بهشت نصیب بهشتیان می‌گرداند و رضایت خویش را که بزرگترین نعمت است از آنان اعلام می‌فرماید.
امام جمعه اهل‌سنت زاهدان در پایان این بخش از سخنان‌شان همگان را به آمادگی برای آخرت توصیه کردند و گفتند: چه خوش‌نصیب است انسانی که فریب ظاهر دنیا را نمی‌خورد، بلکه به آن به‌عنوان یک چیز فانی و فرصتی برای جمع‌آوری توشه آخرت نگاه می‌کند. لذا همه ما باید برای زندگی آخرت‌مان تلاش کرده و عمل نیک انجام دهیم.

مطالب مرتبط:

درخواست سفیر افغانستان در ترکیه از طالبان

 

کم و کیف رابطه انسان با خدا در سخنان امام جمعه اهل

نماینده سنای افغانستان خواستار واگذاری بخشی از دول

مدیرمسئول روزنامه جمهوریت ترکیه بازداشت شد

ا

مولانا عبدالحمید: هیچ نهاد و ارگانی حق ندارد «آزاد

هشدار آخرین رهبر شوروی سابق در مورد احتمال بازگشت

عضو فلسطینی داعش در سوریه به هلاکت رسید

تیراندازی در مسجد النبی در مدینه منوره

اهل سنت ایران چالش ها و فرصت ها

نوشتن دیدگاه


آخرین خبرهای اهل سنت

نظرات کاربران

کانال تلگرام اساس نیوز

تبلیغات