b_300_300_16777215_10_images_000085.png

سرویس اطلاعاتی آلمان سیاست خارجی عربستان سعودی را عاملی برای بی‌ثباتی در جهان عرب ارزیابی کرده و نسبت به آن هشدار داده است. به گفته‌ی این نهاد، عربستان از یک سیاست "مداخله‌جویانه‌ پرتکاپو" پیروی می‌کند.

سرویس اطلاعاتی آلمان (BND) نسبت به نقش بی‌ثبات‌کننده‌ عربستان سعودی در جهان عرب هشدار داده است.
این نهاد به ‌ویژه نگاهی بدبینانه به محمد بن سلمان، وزیر دفاع عربستان سعودی دارد.
به گزارش خبرگزاری آلمان، سرویس اطلاعاتی آلمان در تحلیلی نوشته است: «رویکرد دیپلماتیک تاکنون محتاطانه‌ اعضای پیر رهبری خانواده سلطنتی، جای خود را به سیاست مداخله‌جویانه‌ پرتحرکی داده است.»
این موضوع ناظر بر وضعیت عربستان سعودی به عنوان "قدرت سنی منطقه‌ای در حوزه‌ تنش میان تغییر پارادایم سیاست خارجی و تثبیت سیاست داخلی" و نیز در رقابت با ایران است.
سرویس اطلاعاتی آلمان در تحلیل خود به‌ ویژه نگاهی انتقادی به محمد بن سلمان، فرزند ملک سلمان پادشاه کنونی عربستان سعودی دارد.
به باور این نهاد، تمرکز قدرت حوزه‌های اقتصادی و سیاست خارجی در دستان ولیعهد عربستان، "حامل این خطر پنهان است که او در تلاش برای تثبیت موقعیت خود به عنوان جانشین پادشاه، حتی در زمان حیات پدرش زیاده‌روی کند."
تحلیلگران اطلاعاتی آلمان معتقدند که محمد بن سلمان با اقدامات یا اصلاحات پرهزینه می‌تواند ناخشنودی دیگر اعضای خانواده‌ی سلطنتی و مردم عربستان را متوجه خود کند. افزون بر آن این خطر نیز وجود دارد که "مناسبات دوستانه به ویژه با کشورهای ائتلاف در منطقه به خطر افتد."
سرویس اطلاعاتی آلمان در تحلیل خود همچنین نوشته است که ملک سلمان و فرزندش محمد می‌خواهند موقعیت خود را به عنوان "رهبران جهان عرب" تثبیت کنند. آنان می‌کوشند با "مؤلفه‌های نیرومند نظامی و نیز ائتلاف‌های تازه‌ منطقه‌ای" برنامه‌های سیاست خارجی عربستان را گسترش بخشند.
ریاض و تهران متقابلا از نقش یکدیگر برداشتی تهدیدآمیز دارند و چنین برداشتی از گذرگاه "بی‌اعتمادی زیاد و متقابل و خصومت‌های مذهبی ایدئولوژیک" تقویت می‌شود. رقابت استراتژیک هر دو کشور عمیقا در منطقه تاثیر می‌گذارد. عرصه‌های اصلی چنین رقابتی برای کسب نفوذ در سوریه، لبنان، بحرین و عراق است.
تحلیلگران اطلاعاتی آلمان بر این باورند که عربستان سعودی با مداخله‌ نظامی در یمن می‌خواهد ثابت کند که حاضر است ریسک‌های بزرگ نظامی، مالی و سیاسی بپذیرد تا از نظر سیاست منطقه‌ای در حاشیه قرار نگیرد.

مطالب مرتبط:

مولانا عبدالحمید :سرنوشت مردم افغانستان باید توسط

کاهش شدید ارزش روبل روسیه

مصادره دو محموله سلاح سعودي در يمن

آمار خسارات وارده به داعش در موصل

درخواست داعش از زنان عضو این گروهک تروریستی

بازگشت مسلمانان آراکان به میانمار، طبق برنامه‌ریزی

آغاز شانزدهمین کنگره جامعه مسلمانان آمریکایی در شی

زنان عربستانی برای نخستین بار در مسابقه دوی ماراتن

جزیره‌ای که برای سال نو «اینترنت» را قطع می‌کند

نوشتن دیدگاه


آخرین خبرهای اهل سنت

نظرات کاربران

کانال تلگرام اساس نیوز