b_300_300_16777215_10_images_000053.jpg

رئیس جمهور ترکیه در پاسخ به سران روسیه که گفته‌اند اسنادی دارند که دخالت ترکیه در خرید نفت از داعش در سوریه را ثابت می‌کند، گفت: روسیه در سوریه چه می‌کند... ما از مردم سوریه حمایت میکنیم.

رجب طیب اردوغان رئیس جمهور ترکیه ساعتی پس از سخنرانی ولادیمیر پوتین رئیس جمهور روسیه که گفته بود، «ترکیه پشیمان می‌شود» تصریح کرد که ترکیه وضعیت اقتصادی‌اش خوب است و در آینده بهتر خواهد شد.
اردوغان در بخش نخست سخنرانی‌اش در کنفرانس سندیکاهای ترکیه که به شکل مستقیم از شبکه «تی‌آر‌تی» پخش شد، به مسائل اقتصادی کشورش پرداخت و گفت: به دشمنان خارجی اجازه نمی‌دهیم از تروریسم حمایت کنند و مانع پیشرفت ما شوند... ترکیه در مدت اخیر شاهد سه مرحله انتخابات بوده و این امر، بر برخی طرح‌های اقتصادی تاثیر گذاشته است.
رئیس جمهور ترکیه درباره نتایج انتخابات اخیر که منجر به حزب متبوعش شد، گفت: ابهام اقتصادی و بیم از آینده بر آراء رأی‌دهندگان تاثیر گذاشت و مردم برای خاطر «ثبات» به «عدالت و توسعه» رای دادند.اردوغان در بخش دیگری از صحبت‌هایش درباره تنش‌های اخیر میان ترکیه و روسیه، گفت: سوریه همسایه ماست اما روسیه بگوید در سوریه چکار می‌کند؟وی در ادامه مدعی شد که ترکیه به مرز سوریه احترام می‌گذارد اما روسیه حضورش در سوریه قانونی نیست که این چنین رفتار کند.
به گفته اردوغان، فقط ترکیه است که از مردم سوریه حمایت می‌کند و دیگران برای منافع خودشان در سوریه دخالت می‌کنند.اردوغان در ادامه درباره سوریه، گفت: فقط مردم سوریه هستند که در این کشور مشروعیت دارند.
.. آنچه روسیه در سوریه انجام می‌دهد، مشروعیت ندارد. او با اشاره به داعش و بیان اینکه داعش فقط عمر نظام سوریه را طولانی می‌کند، گفت: روسیه تلاش می‌کند دنیا را متقاعد کند که ترکیه از داعش نفت می‌خرد. در نشست گروه بیست به اعضا گفتم، اگر روسیه بتواند این مسئله را ثابت کند، من استعفا خواهم کرد اما اگر پوتین با سند نتوانست مسئله خرید نفت از داعش را ثابت کند، آیا پوتین حاضر است استعفا کند؟اردوغان ادامه داد: ما از کشورهای مشخصی نفت می‌خریم.
.. پس چه کسی از داعش نفت می‌خرد؟... [اما] رژیم سوریه و شرکت‌های بین‌المللی از داعش نفت می‌خرند.رجب طیب اردوغان در گفت: با رئیس‌جمهور ایران صحبت کردم و هشدار دادم که شما در برخی اشتباهات [در خصوص اتهامات روسیه به ترکیه] شرکت دارید. بعد از این بود که چنین افتراءاتی از ادبیات مسئولان ایران و برخی منابع خبری [در ایران] حذف شد.
وی بدون اشاره مستقیم به روسیه گفت: ترکیه هیچ خصومتی ندارد با کشورهایی که با آنان درباره سوریه اختلاف‌نظر دارد... ملت ترکیه می‌تواند بی‌سرپناه و گرسنه بماند، اما نمی‌تواند استقلالش را از دست بدهد.او در بخشی دیگر از سخنانش درباره آوارگان سوری نیز خبر داد که قطر آمادگی‌اش را اعلام کرده که شماری از آوارگان سوری را در خاک خود بپذیرد.
رئیس‌جمهور ترکیه افزود: ما مثل اروپایی‌ها از موج آوارگان گله نمی‌کنیم. ما کار برای حمایت از آوارگان را ادامه می‌دهیم. ما به کشور و اقتصاد و جامعه‌ای قوی نیاز داریم و اگر نتوانیم، طوفان بحران ما را خواهد برد. غرب نمی‌خواهد تبعات این مسئله را تحمل کند. ما مجبوریم که قوی باشیم.. برخی می‌گویند ترکیه از سه جهت به دریا راه دارد اما باید بگویم دشمنان از چهار جهت ما را احاطه کرده‌اند.
اردوغان در خصوص بودجه طرح‌های علمی نیز گفت: ما در حوزه پژوهش علمی پیشرفت بزرگی به دست آورده‌ایم و آماده‌ایم هر آنچه برای طرح‌های علمی لازم است، ارائه کنیم.

مطالب مرتبط:

مفتی الازهر :تکفیر شیعیان مردود است

 

مرسی: من رئیس‌جمهور همه مردم مصر هستم

توقف تجارت افغانستان-پاکستان در مرز مهم «تورخم»

درخواست برنامه جهانی غذا برای کمک بیشتر به مسلمان

توسعه مراکز عالی آموزشی علوم اسلامی در ازبکستان

بشار اسد: کشورهای غربی قابل اعتماد نیستند

داعش در یک قدمی امارات

«

همکاری مطبوعات وسازمانهای مذهبی قزاقستان درمبارزه

 

ترکیه به دنبال ترور شخصیت های کُرد در اروپا است

ا

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

نظرسنجی

آیا با راه اندازی شبکه ماهواره ای اهل سنت ایران در داخل کشور موافق هستید؟
  • رای: 0%
  • رای: 0%
جمع رای:
اولین رای:
آخرین رای:

آخرین خبرهای اهل سنت

کانال تلگرام اساس نیوز