b_300_300_16777215_10_images_000002.jpg

داعشی های لیبی تلاش می کنند سناریوی عراق و سوریه را تکرار کنند اما تا کنون نتوانسته اند از دستاوردهای میدانی و اداره اموال و منابع نفتی که بعضا بر آنها مسلط شده اند، حفاظت کنند.

به نقل از "میدل ایست آنلاین" حمله ای که سحرگاه زندان طرابلس را هدف قرار داد، تمام مشخصات حمله داعشی ها در عراق را داشت. یک گروه کوچک 4 نفره از افراط گرایان توانستند با کلاشینکوف و کمربندهای انفجاری به مجتمع زندانی طرابلس که به شدت تحت محافظت قرار دارد، رخنه کنند و سپس با شلیک یک خمپاره اقدام به گشودن سلول ها کردند. در این حمله قسمتی از دیوارهای زندان منفجر شد و فروریخت.
منابع امنیتی می گویند که هدف آنها آزادسازی یک فرد زندانی بود که بعد از وقوع درگیری، دو تن از مهاجمان که یکی مغربی و دیگری سودانی بودند، کمربند خود را منفجر کردند و پس از مدت اندکی هر 4 نفر به همراه فرد زندانی به هلاکت رسیدند.
معاذ خلیل، سخنگوی گارد محافظان در پایگاه معیتیقه گفت که این 4 نفر به خوبی آموزش دیده بودند و با وجود کم بودن تعدادشان پایگاه را کاملا به هم ریختند.
بعد از گذشت 4 سال از سرنگونی معمر القذافی، دیکتاتور لیبی، این کشور در محاصره منازعه میان دو دولت رقیب است که یکی به صورت رسمی در شرق و دیگری به صورت غیررسمی در طرابلس فعالیت می کنند و تعداد زیادی از گروههای مسلح به دو صف برای حمایت از این دو دولت تقسیم شده اند.
در فاصله ای دور از میدان جنگ در عراق و سوریه، داعش در میان آشوب داخلی در شهر سرت لیبی شروع به رشد کرد و با سیطره بر این شهر نگرانی های بین المللی را درباره افزایش قدرتش در صحنه بی ثبات لیبی برانگیخت.
داعش حضور خود را با سر بریدن مصری های مسیحی در سواحل لیبی و تازیانه زدن محکومان در سرت و حمله به میادین نفتی و یک هتل مجلل در طرابلس اعلام کرد.
لیبی علاوه بر ناآرامی ها و تبدیل شدن به محلی مساعد برای حضور داعش، باید با گروههای تا دندان مسلح و بنیادگرایان حاضر در صحنه نیز مقابله کند.
در حالی که داعشی ها تلاش می کردند بر شهر سرت مسلط شوند جنگجویان داخلی آنان را از شهر درنه اخراج کردند لذا داعش در برابر دیگر گروه های مسلح در محافظت از منابعی که به دست آورده بود و اداره اموال و منابع نفتی از خود ضعف نشان داد.

مطالب مرتبط:

آماده‌باش ناوگان روسیه در دریای خزر

تهدید سازمان ملل از طرف عربستان

ساعت مقاوم در مقابل انفجار اتمی + عکس

سوال بان کی مون از عربستان در مورد وضعیت کودکان یم

انتقاد شدید مولوی گرگیج از برخی از فضاسازی های رسا

بیشتر آمریکایی ها چیزی از اسلام نمی دانند

ممنوع‌الخروج بودن مردان زیر 40 سال صحت ندارد

دوست محمد آخوند میر حسن زاده: هفته وحدت باعث آبرو

مولوی احمد قهستانی: شما با خدا همتایی قرار ندهید،

نوشتن دیدگاه


آخرین خبرهای اهل سنت

نظرات کاربران

کانال تلگرام اساس نیوز