b_300_300_16777215_10_images_284.jpg

کمیسیون حقوق بشراسلامی انگلیس روز پنجشنبه با اشاره به گزارشی که قرار است از وضعیت اسلام هراسی در انگلستان در ماه آتی میلادی منتشر کند، هشدار داد بر اساس یافته های این نهاد مدنی، اسلام هراسی و جرایم ناشی از تنفر در این کشور به شکل بی سابقه رشد داشته است.

این بیانیه می افزاید: این گزارش که برگرفته شده از تجربه زندگی مسلمانان تنظیم شده است، بیان گر تصویری مأیوس کننده از اقلیتی است که دائما تحت فشار افکار کوته فکرانه و تبعیض آمیز قرار گرفته است.
کمیسیون حقوق بشر اسلامی انگلیس ادامه داد: در سال های 2010 تا 2014 میلادی، شمار افرادی که در معرض جرایم ناشی اسلام هراسی بوده اند از 50 درصد به 82 درصد افزایش داشته و همچنین در این بازه زمانی افرادی که مدعی شدند شاهد توهین های کلیشه ای درباره اسلام و مسلمانان بوده اند از 69درصد به 93.3درصد رسیده است.
این بیانیه افزود: این گزارش که بر اساس تحقیقات به عمل آمده از 1782 تن از سراسر انگلیس صورت گرفته، مؤید این است که میزان انزجار از مسلمانان در هر حوزه ای، نسبت به سال 2010 میلادی افزایش داشته است.
کمیسیون حقوق بشر اسلامی انگلیس عنوان کرد: این انزجار شامل مواردی همچون توهین های شفاهی، تبعیض و اهانت های فیزیکی بوده است.
این بیانیه افزود: نویسندگان این گزارش، مقصر اصلی شرایطی که آن را ‘فضای تنفر’ از مسلمانان می خوانند: رسانه ها، سیاستمداران و مفسرین می دانند که در تلاش هستند تا با ‘دیگری’ خواندن مسلمانان و قانونی ساختن فرهنگ تبعیض از طریق سیاست های اجرائی، اقدام کنند.
این بیانیه به نقل از نویسندگان نوشت: فضای تنفر که به اهتمام سیاستمداران و رسانه های انگلیس و از طریق قانون مبارزه با ‘تروریسم و امنیت سال 2015’ نهادینه شده است تلاش می کند تا فضای نفرت را ترویج دهد؛ و همان طور که این گزارش نشان می دهد، این مساله طی پنج سال گذشته رو به افزایش بوده است.
وخامت وضعیت مسلمانان مقیم انگلیس مدت هاست که موضوع نگرانی ارگان ها و سازمان های حقوق بشری و حامی مسلمانان است و بارها نیز از دولت این کشور خواسته شده است به این مساله رسیدگی کند.
دیوید کامرون، نخست وزیر انگلیس روز سه شنبه گذشته همزمان با انتشار گزارش تکان دهنده در مورد جرایم ناشی از تنفر در این کشور، از پلیس خواست تا ‘جرائم ناشی از تنفر علیه مسلمانان را به عنوان یک گروه ویژه ثبت کنند و آن را هم تراز با یهودی ستیزی بدانند.’
وی در بیانیه ای اعلام کرد: 'مایلم مسلمانان انگلیس بدانند که ما از آن ها در برابر کسانی که به تنفر دامن می زنند حمایت می کنیم و به کسانی که می گویند مسلمانان احساس نمی کنند انگلیسی هستند، پاسخ می دهیم. مایلم پلیس تحرک بیشتری برای مقابله باکسانی داشته باشد که به دیگران به علت دینشان ستم می کنند.'
بااین حال، اظهارات نخست وزیر انگلیس درحالی صورت می گیرد که وی پیشتر بارها در سخنانش جامعه مسلمانان را به دلیل گسترش افراط گرایی و اقدامات وحشیانه برخی گروه های تروریستی به نوعی مورد نکوهش قرار داده و از مسلمانان انگلیس درخواست کرده است تا تلاش بیشتری را برای جلوگیری از نشر افراط گرایی ایفا کنند.
دولت محافظه کار انگلیس همچنین طی سال های اخیر، قوانین متعددی را باهدف جاسوسی علیه مسلمان، به بهانه مبارزه با گسترش افراط گرایی و تروریسم به اجرا گذاشته که این موضوع سبب شده است تا مسلمانان دل خوشی از دولت و دستگاه های نظارتی این کشور نداشته باشند.
کمیسیون حقوق اسلامی انگلیس که سال هاست درزمینهٔ دفاع از حقوق مسلمانان در این کشور فعالیت می کند، اکنون مدعی است که شمار پرونده های اسلام هراسی در انگلیس به گونه ای افزایش داشته که دیگر از توان رسیدگی این نهاد مدنی خارج گشته است.

مطالب مرتبط:

اشک های نماینده مسلمان کنگره آمریکا به خاطر تهدیدا

 

گزیده ای از اصول اساسی اقتصاد اسلامی

تشکیلات‌ خودگردان مردم‌ فلسطین را خلع‌سلاح می‌کند

کنفرانس «باهم ضد تروریسم» با حضور علمای مسلمان و م

امام جمعه اهل سنت کرمانشاه:حفظ حریم قبله اول مسلما

داعش ۱۳ معلم افغان را ربود(افغانستان)

ا

یک تن کشته و دستکم یک تن زخمی؛ نتیجه تیراندازی در

218 بار حکومت نظامی/ مهاجرت اجباری 500 هزار نفر ا

دانشمند مجتهد امام ابوحنیفه نعمان

 

نوشتن دیدگاه


آخرین خبرهای اهل سنت

نظرات کاربران

کانال تلگرام اساس نیوز

تبلیغات