b_300_300_16777215_10_images_188.jpg

آخوند عبدالباسط نوریزاد ، با ابراز تأسف و تأثر از کشته شدن حجاج مسلمان در حادثه منا ، گفت: در ابتدا باید خدمت خانواده‎های جان‌باختگان تسلیت عرض کرده و برای آنان که به نوعی مجروح شده‎اند آرزوی بهبودی و سلامت کنم.

 وی با ابراز امیدواری برای تعیین تکلیف مفقودین این حادثه و بازگشت آن‌ها به وطن و آغوش خانواده خود افزود: این حادثه واقعاً مصیبت‌بار و متأثرکننده و فاجعه‎ای بزرگ برای جهان اسلام است و بدون تردید یکی از سخت‎ترین روزها برای مسلمانان دنیا خواهد بود.
امام جمعه اهل تسنن گنبدکاووس با تاکید بر بی‎کفایتی و بی‎تدبیری دولت سعودی به عنوان عامل اصلی این حادثه خاطرنشان کرد: این واقعه نشان داد عربستان سعودی توان مدیریت امورات حج و مراسمات این‌چنینی را ندارد.
نوریزاد با بیان اینکه متأسفانه شاهد هستیم که دولت سعودی در ماه حرام و در موعد عید سعید قربان به کشور مسلمان یمن حمله می‎کند و به کشتار زنان و کودکان بی‎گناه افتخار می‎کند، اضافه کرد: عربستان سعودی تمام وجاهت خود را در میان مسلمانان از دست داده است و باید بپذیرد که از معادلات مسلمانان کنار برود.
وی حادثه منا را یک امتحان الهی دانست و گفت: در این امتحان حجاج مسلمان پیروز و رستگار شدند و فوت‌شدگان در بیان قرآن اجری مانند شهادت می‎گیرند اما دولت و رژیم آل سعود در این امتحان الهی هم در نزد خداوند متعال و هم نزد مردم و دولت‎های مسلمان دنیا مردود و رفوزه شد.
امام جمعه اهل تسنن گنبدکاووس با تاکید بر لزوم خروج تصدی‌گری امورات حج از کنترل عربستان سعودی ادامه داد: چندین سال است که فریاد می‎زنیم باید این اتفاق افتاده و حج از انحصار رژیم آل سعود خارج‌شده و مدیریت آن بر عهده همه کشورهای مسلمان قرار بگیرد.
نوریزاد با بیان اینکه تمام بلاها و محنت‎های اخیر مسلمانان منطقه از سوی عربستان سعودی نشأت گرفته است، تصریح کرد: امیدواریم کشورهای اسلامی با اتحاد و یکپارچگی بتوانند مدیریت حج را برعهده‌گرفته و مردم با خیالی آسوده و به عرض ارادت خود به نبی مکرم اسلام (ص) و انجام اعمال حج خود بپردازند.
وی تحریم کردن حج را توسط مسلمین و بیان اینکه ما حج رفتن را نمی‎خواهیم امری به صلاح مسلمانان ندانست و تاکید کرد: دیدگاه اسلام این‌گونه نیست بلکه همه باید برای ایجاد امنیت و مدیریت بهتر حج تلاش کنیم و آن را از حالت انحصاری خارج کنیم.

مطالب مرتبط:

شهرستان «صیاد» افغانستان بدست طالبان سقوط کرد

ا

پایگاه گلوبال فایر پاور : ایران سیزدهمین قدرت نظام

سرکوب سیک‌ مذهب‌ها در شهر هریانه هند شدت گرفت

واکنش حزب «النهضه» تونس به در خواست لغو حج

طالبان ۳۴۰۰ دختر افغان را از تحصیل محروم کرد

بازداشت ۳۸ نفر از حامیان کمپین "نه" در رفراندوم اخ

رای دادگاه هلند در مورد اظهارات یک زن مسلمان در را

خانه هایی که به بهای یک دلار و دو سنت به فروش می‌

پردرآمدترین مشاغل در روسیه کدامند؟

نوشتن دیدگاه


آخرین خبرهای اهل سنت

نظرات کاربران

کانال تلگرام اساس نیوز