b_300_300_16777215_10_images_188.jpg

آخوند عبدالباسط نوریزاد ، با ابراز تأسف و تأثر از کشته شدن حجاج مسلمان در حادثه منا ، گفت: در ابتدا باید خدمت خانواده‎های جان‌باختگان تسلیت عرض کرده و برای آنان که به نوعی مجروح شده‎اند آرزوی بهبودی و سلامت کنم.

 وی با ابراز امیدواری برای تعیین تکلیف مفقودین این حادثه و بازگشت آن‌ها به وطن و آغوش خانواده خود افزود: این حادثه واقعاً مصیبت‌بار و متأثرکننده و فاجعه‎ای بزرگ برای جهان اسلام است و بدون تردید یکی از سخت‎ترین روزها برای مسلمانان دنیا خواهد بود.
امام جمعه اهل تسنن گنبدکاووس با تاکید بر بی‎کفایتی و بی‎تدبیری دولت سعودی به عنوان عامل اصلی این حادثه خاطرنشان کرد: این واقعه نشان داد عربستان سعودی توان مدیریت امورات حج و مراسمات این‌چنینی را ندارد.
نوریزاد با بیان اینکه متأسفانه شاهد هستیم که دولت سعودی در ماه حرام و در موعد عید سعید قربان به کشور مسلمان یمن حمله می‎کند و به کشتار زنان و کودکان بی‎گناه افتخار می‎کند، اضافه کرد: عربستان سعودی تمام وجاهت خود را در میان مسلمانان از دست داده است و باید بپذیرد که از معادلات مسلمانان کنار برود.
وی حادثه منا را یک امتحان الهی دانست و گفت: در این امتحان حجاج مسلمان پیروز و رستگار شدند و فوت‌شدگان در بیان قرآن اجری مانند شهادت می‎گیرند اما دولت و رژیم آل سعود در این امتحان الهی هم در نزد خداوند متعال و هم نزد مردم و دولت‎های مسلمان دنیا مردود و رفوزه شد.
امام جمعه اهل تسنن گنبدکاووس با تاکید بر لزوم خروج تصدی‌گری امورات حج از کنترل عربستان سعودی ادامه داد: چندین سال است که فریاد می‎زنیم باید این اتفاق افتاده و حج از انحصار رژیم آل سعود خارج‌شده و مدیریت آن بر عهده همه کشورهای مسلمان قرار بگیرد.
نوریزاد با بیان اینکه تمام بلاها و محنت‎های اخیر مسلمانان منطقه از سوی عربستان سعودی نشأت گرفته است، تصریح کرد: امیدواریم کشورهای اسلامی با اتحاد و یکپارچگی بتوانند مدیریت حج را برعهده‌گرفته و مردم با خیالی آسوده و به عرض ارادت خود به نبی مکرم اسلام (ص) و انجام اعمال حج خود بپردازند.
وی تحریم کردن حج را توسط مسلمین و بیان اینکه ما حج رفتن را نمی‎خواهیم امری به صلاح مسلمانان ندانست و تاکید کرد: دیدگاه اسلام این‌گونه نیست بلکه همه باید برای ایجاد امنیت و مدیریت بهتر حج تلاش کنیم و آن را از حالت انحصاری خارج کنیم.

مطالب مرتبط:

درخواست فرزند «طالبانی» از نماینده‌های کُرد عراق

مسجد حضرت زینب در باکو تطیل شد

داعش برای فروش سیگار مجازات تعیین کرد(شلاق زدن)

ا

رهبر کره شمالی دستور بازگشایی راه ارتباط تلفنی با

مقامات تاجیکستان فریاد کشیدن، کندن موی سر و توی سر

اتحادیه عرب: ترکیه از عراق بیرون برود

داعش با سوء استفاده از متون دینی به جنایتش مشروعیت

کانادا خواستار آزادی زوج اسیر در افغانستان شد

ا

عربستان در لیست سیاه سازمان ملل قرار گرفت

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

آخرین خبرهای اهل سنت

کانال تلگرام اساس نیوز