b_0_0_0_10_images_b_0_0_0_10_images_IMG_1289.jpg

اساس نیوز : برای رسیدن به مفهوم واقعی  روزه  ابتدا باید وجود آن را باور داشته باشیم.

عبدالرزاق آخوند رهبر امام جمعه اهل سنت آق قلا با بیان این مطلب گفت:مفهوم واقعی روزه به خاطر نیست که  چون دیگران آن را می گیرند ما هم بگیریم.روزه به جهت نشان دادن قدرت جسمانی و میزان طاقت خودمان به دیگران  سفارش نشده و یا بخاطر این نیست که شرمندگی به همراه داشته باشد.

 قرآن کریم می فرماید:روزه برای شما فرض گردانیده شده است تا در زمره انسان های با تقوا قرار بگیرید.پس فلسفه ماه روزه رسیدن به درجه تقوا است.این تقوا هم می تواند ظاهری و هم  باطنی باشد تا آنکه به جلب رضایت الله تعالی منجر شود.

آخوند رهبر افزود:زمانی که روزه می گیریم انتظار ما باید رسیدن به ثواب آن باشد.نوع نگاه ما باید این گونه باشد که خداوند اجر و پاداش ثواب گرفتن روزه را به ما بدهد و در این بین فهم فرهنگ روزه داری نیز بسیارمهم است.

امام جمعه اهل سنت آق قلا شب زنده داری،عزت بخشی به این ماه و عبادت از روی اخلاص را جزو فرهنگ های  روزه داری  دانست و اظهار داشت:کارهای مختلفی است که می توانیم با پرداختن به آنها به فرهنگ ماه روزه برسیم و این کارها می توانند همچون خواندن نماز تهجد در نیمه های شب،قرائت قرآن کریم و وقت گذاشتن برای تسبیح و ذکر باشند.

آخوند رهبرتصریح کرد:فرد مومن و روزه دار می بایست درهمه حال متوجه خداوند سبحان باشد.بالاخص قرآن کریم را بیشتر بخواند. زیرا این کتاب آسمانی در ماه رمضان به ما انسان ها عطا شده است و بنابراین بیش از ماه های دیگر در قلب و روح  ما تاثیر می گذارد.

آخوند رهبر توصیه نمود:ماه روزه فرصت مناسبی است تا به خویشتن بپردازیم.به اینکه کجا بودیم و درکجا قرارگرفتیم.وضعیت حال خودمان را به سنجش بگذاریم و ببینیم با اطرافیان مان چگونه هستیم.چنانچه اگر کینه و کدورتی نسبت به دیگران در ما باشد ، تلاش کنیم تا این کینه و کدورت ها برطرف شوند.

وی یادآورشد:اسلام سفارش اکید به انجام صله رحم دارد.تا مادامی که در بین ما مسلمانان صله رحم برقرار نباشد، نخواهیم توانست از حال،اوضاع و مشکلات یکدیگر با خبر شویم.سعی و کوشش ما باید بر این مبنا باشد که با انجام کارهای خوب محبت دوستان را نسبت به خودمان جلب نماییم.

آخوند رهبر خاطر نشان ساخت:از فرهنگ های دیگر ماه روزه این است که به هنگام پیش آمدن مصائب و مشکلات صبر پیشه کنیم.اگراز سوی کسی مورد شماتت و بی مهری قرار گرفتیم ،سعی مان باید بر این باشد تا وی را مورد عفو و بخشش خودمان قرار بدهیم و اگر با بی ادبی مواجه شدیم نسبت به آن گذشت نماییم.

امام جمعه اهل سنت آق قلا افزود:جلوه ما باید همچون مجاهدینی باشد که در میدان کارزار قرار دارند.بنیان و اساس رفتاری مان را باید در محبت ورزی به دیگران بنا  کرده و علی الخصوص  می بایست زیارت والدین دستگیری  و احوال پرسی از آنها در الویت برنامه هایمان قرار گرفته باشد.اگر چنانچه با این اعمال به استقبال ماه روزه برویم خداوند متعال ما را جزو انسان های دوست دار خودش قرار خواهد داد.

آخوند رهبر بیان نمود:با این گونه اعمال است که می توانیم قبرهای تاریک خودمان را به باغی وسیع از باغ های بهشت مبدل گردانیم.پیامبر گرامی اسلام صلی الله علیه وآله وسلم زمانی که ماه روزه می آمد به اصحاب خود  زیاد حدیث می گفت.دریکی از آن احادیث این چنین آمده است:بوی دهان روزه دار در نزد پرودگار حتی از بوی مسک هم خوشتر است.

  قرآن کریم بیان می دارد:هرعمل انسان برای خودش است، اما  روزه گرفتن خاص برای رضای الله تعالی بنیان نهاده شده است.اینکه چه کسی روزه می گیرد و چه می گیرد را تنها خداوند متعال  می داند و لذا پاداش این کاربه مقدار بسیار زیاد به بندگان داده خواهد شد.

این عالم اهل سنت تاکید کرد:نبی مکرم اسلام در حدیث شریف سفارش می کند آنچه که می تواند راه نفوذ افکار شیطانی را به روی انسان های مومن  ببندد تحمل سختی های روزه داری و رجوع به خداوند متعال از طریق خواندن قرآن کریم است.پس تلاش کنیم تا محبت این ماه عظیم در دل های ما باقی بماند و استقبال ما از آن استقبالی از روی مسرت و خوشحالی باشد.

خبرنگار:طاهرجانی

 

 

 

 

 

مطالب مرتبط:

عراق صدور ویزا برای ایرانی ها را کاهش داد

اعلام جنگ فیلیپین علیه کانادا

فیلیپین به دنبال جدایی از دیوان بین‌المللی کیفری ا

ا

مساجد لیبرال: تله ای برای اروپا و غرب!/تلاش برای ه

نیروهای عراقی وارد نخستین منطقه موصل شدند

امام جمعه خنج:بزرگترین مشکل دنیای اسلام در عدم ش

تنها راه عادی سازی روابط با رژیم صهیونیستی حل عادل

مدیر حوزه علمیه شورک ملکی :شبکه های ماهواره ای منت

توافق محرمانه عربستان و ترکیه ضد نظام سوریه

نوشتن دیدگاه


آخرین خبرهای اهل سنت

نظرات کاربران

کانال تلگرام اساس نیوز

تبلیغات