b_0_0_0_10_images_Ekran_A01122110.jpg

اساس نیوز: امام جمعه پاوه در همایش تکفیری گری و راه های مقابله با آن که در شهرستان صحنه برگزار شد، گفتند: دیدگاه اهل سنت صد در صد با دیدگاه افراطی گری در هر سبک و لباسی متفاوت و با آن مخالف است؛ ما به عنوان اشاعره کسی را که اهل قبله و نماز باشد، تکفیر نخواهیم کرد، چرا که تکفیر کردن خصلت اهل سنت نیست.

به گزارش اساس نیوز به نقل از پایگاه اطلاع رسانی دفتر امام‌جمعه پاوه؛ روز چهارشنبه 27 اردیبهشت 96 حاج ماموستا ملا قادر قادری در همایش تکفیری گری و راه های مقابله با آن که در شهرستان صحنه وبه همت امام جمعه و مسئولان شهرستان صحنه برگزار گردید، به تاریخچه تکفیر اشاره کردند و گفتند: تاریخچه تکفیر در اسلام به حدود ۱۵ قرن پیش برمی گردد؛ زمانی که عده ای به نام خوارج بر علیه حضرت علی(رض) جبهه گرفتند و با شعار «لا حکم الی لله» از مسیر درست خلافت خارج شدند و نام خود را خوارج نهادند و خود را برحق و سایرین را رد و حکم کفر دادند.

امام‌جمعه پاوه سپس به ریشه تفکر تکفیر اشاره کردند و گفتند: ریشه تکفیر به تاویل و توجیه ناقص از دین، جهل به شریعت اسلام، استفاده از دیدگاه های شاز و نادر در بین فقها، تعصب و تحریکات دشمنان خارج از صف مسلمانان برمی گردد.

ماموستا قادری در این باب افزودند: کسانی که امروز فتوای کشتن و تخریب و انفجار را صادر می کنند، قطعا عالمان متهتک و کسانی هستند که ۴۴ کلمه درس خوانده اند و با استنباط غلط از متن شریعت و آیات قرآن فتوا می دهند و عوام و جاهلان متعصب هم بدون مطالعه به فتاوای آنها عمل می کنند.

وی تکفیر را آفت و مصیبت دنیای اسلام عنوان کردند و گفتند: امروزه تکفیر ربطی به اهل سنت و یا اهل تشیع ندارد یک آفت و مصیبت بزرگ است که دنیای اسلام را در برگرفته و خروجی اش آفت و مصیبت و اسلام هراسی و بدنام کردن مسلمانان و خشن معرفی کردن آئین آسمانی و دستورات پیامبر رحمت است.

ایشان افزودند: امروزه تکفیر بهانه و وسیله ای شده تا قدرتهای جهانی به اسم مبارزه با تروریسم و ارهاب که خود بعضاً سازنده آن هستند در ممالک اسلامی در کنار خانه های ما لانه ساخته و ورود پیدا کرده اند و همه شاهدیم که دنیای اسلام را دچار مصیبت و به اسم مبارزه با تروریسم افغانستان، عراق و سوریه را ویران کردند و تا مصالح خود را در کشورهای مسلمان تامین نکنند دست از اشغال بر نمی دارند.

ماموستا قادری گروه داعش را از حیث شناسنامه وابسته به اهل سنت دانستند و گفتند: معهذا آنچه را که این گروه تکفیری بر سر اهل سنت آورده اند، نه جنگ جهانی اول و نه جنگ جهانی دوم و نه جنگهای ۱۱۱ گانه صلیبی بر سر اهل سنت نیاورده اند. همه جا را تخریب کردند. جوانان ما را کشتند، و باعث شدند در دنیا اسلام هراسی و به تبع آن اسلام ستیزی رواج پیدا کند.

وی به امنیت حاکم در مناطق کردنشین ایران اشاره کردند و گفتند: امروزه در سایه لطف خداوند و راهنماییهای مقام معظم رهبری و حضور نیروهای امنیتی و نظامی و انتظامی امنیت حاکم است اما دارند بر روی فکر جوانان ما کار می کنندو اگر هشیار نباشیم تا چند سال آینده تفکر تندروی را در بین جوانان ما حاکم خواهند کرد. آن وقت مبارزه بسیار مشکل خواهد شد.

امام‌جمعه پاوه سربازان مبارزه با تفکر داعش را علما دانستند و گفتند: اسلحه مبارزه با این تفکر تنها سبّ و دشنام نیست بلکه شناخت و پژوهش و فکراست. زیرا داعش یک فکر و فکر را باید با فکر جواب داد نه با سبّ و دشنام.

ایشان به راه مبارزه با داعش اشاره کردند و گفتند: راه مبارزه با تندروی و تکفیر، شناخت است و اینکه ما باید داعش رابشناسیم که از کجا آمده اند و  به کجا میروند

ماموستا قادری افزودند: در تاریخ آمده است زمانی گروهی مقدس ماب به حضرت علی گفتند: چرا شما با نیروهای جمل و خوارج می جنگیدید در حالیکه آنها اهل نماز و ذکر و تهجداند؟ حضرت علی فرمودند: "نباید از روی ظاهر افراد قضاوت کرد. ما باید حق و باطل را در میزان قرار دهیم و با حق باطل را جدا کنیم." که اگر این گونه باشیم نه داعش، بلکه طراحان داعش هم نمی توانند به ما ضربه وارد کنند.

ایشان تصریح کردند: اسوه برای ما رسول الله (ص) است، هر کس و هر گروهی در خلاف سیره پاک رسول الله (ص) حرکت کند؛ با هر نام و نشانی که باشد، باطل است.

امام‌جمعه پاوه دیدگاه اهل سنت را متفاوت با تکفیر عنوان کردند و گفتند: دیدگاه اهل سنت صد در صد با دیدگاه افراطی گری در هر سبک و لباسی متفاوت و با آن مخالف است؛ ما به عنوان اشاعره کسی را که اهل قبله و نماز باشد، تکفیر نخواهیم کرد، چرا که تکفیر کردن خصلت اهل سنت نیست.

وی سپس به راه های سرمایه گذاری داعش در مناطق ما اشاره کردند و گفتند: یکی از راه هایی که امروزه داعش از طریق آن در مناطق ما در حال سرمایه گذاری است این است که جوانان ما را از مساجد به این اعتبار که پیشنمازان مساجد دولتی هستند و روحانیون آنها حکومتی می باشند، دور می کنند و بدلیل وضعیت بیکاری و فقر در جامعه، جوانان ما را به سوی خود می کشانند

ماموستا قادری در این باره افزودند: امروزه مدارس ما در برنامه ریزی ضعیف اند و مساجد ما کارشان فقط خواندن نمازهای جماعت یومیه شده است؛ لذا اگر میخواهیم در مسیر پیش رو موفق باشیم، باید در برنامه خود تغییر ایجاد کرده و تجدید نظر نماییم.

وی افزودند: فضاهای مجازی نیز در به انحراف کشاندن فکر جوانان بسیار موثرند. امروزه جوانان ما با کمبود وسایل سرگرمی سالم مواجه اند و همین مسئله باعث شده آنان را به سمت فضاهای مجازی که پیامشان پیام تخریب است، کشانده می شوند و متأسفانه ما هم آنرا ساده می نگریم؛ شاعر پارسی گوی در این خصوص می فرماید:
عـــدو را به کوچک نبـاید شمـرد ... که کوه کلان دیدم از سنگ خرد
نبینی که چــــون با هم آیند مور ... زشیـــران جنگـــی برآرنـــد شور


ایشان تصریح کردند: باید خیلی هشیار باشیم، اگر امروز جوانی در دامن تندروی گرفتار می شود اگر هشیار و زیرک و آگاه نباشیم، فردا و پس فردا جمعیتی می شوند.

ماموستا ملا قادر قادری در ادامه به مسئله انتخابات نیز اشاره کردند و بیان اینکه همه باید فعالانه در انتخابات شرکت کنیم، افزودند: مردم ایران ملتی فرهنگی و انقلابی هستند. متاسفانه رجال مملکت در تبلیغات خود حریم ها را شکستند و به جوانان جرأت اهانت به مسئولان دادند و بعضی ارگانها مورد تهاجم آنها قرار گرفتند و بعضی از رجال مذهبی نیز که ملبس به لباس روحانیت بودند مورد هجمه واقع شدند و به عبارت دیگر از ابزارهای غیر مقدس بجهت دستیابی به یک امر مقدس استفاده شد.

وی گفتند: ما ایرانی یکپارچه می خواهیم و دشمن ما هم زیاد است. رأی یک کرد، یک ترک، یک لر، یک بلوچ، یک عرب و یک فارس سرنوشت ساز است؛ شاعر خوش بیان در خصوص محبت دیار و وطن می فرماید:
روزی که به امر حق جهان شد ایجاد ... آدم شد خلق و آدمی زاده بزاد
مهــر وطن و محبـت قــــوم و نژاد ... در طینت مردم به ودیعت بنهاد

ایشان گفتند:  ان شاء الله 29 اردیبهشت شاهد انتخابات پرشوری باشیم که نتیجه اش وحدت و تفاهم و یکپارچگی در مقابل کسانی باشد که نسبت به مملکت ما حسود و حاقدند .

امام جمعه پاوه در پایان از مسئولین شهرستان صحنه تشکر کردندو گفتند: ادارۀ شهری چون صحنه که در آن اهل تشیع و اهل حق زندگی می کنند مقداری متفاوت است، لذا از تمامی مسئولین که باحکمت و درایت این شهر را اداره می کنند، تقدیر می کنم.

وی افزودند: این جمله امام علی به مالک اشتر برای ما درس است که فرمودند: ای مالک آنهایی که در مصر زندگی می کنند، یا برادر دینی و یا از لحاظ انسانیت با شما برادرند، پس در حکومتداری با مدارا و حکمت رفتار کنید.

مطالب مرتبط:

آموزش قرآن به نیروهای پلیس در «قندوز» افغانستان

ورود یهودیان، دزدان و خیانتکاران ممنوع

طرح احداث پایگاه نظامی کشورهای مخالف قطر در بحرین

پاسداشت کوروش در تنگنای نگرش های سنتی

دیدار دوباره خانواده فلسطینی در سرزمین وحی پس از 1

مشقات کولبران کرد+تصاویر

دستگیری عاملان هتک حرمت قرآن در انگلیس

ماموستا بازرگان:اسلام دین رحمت و مهربانی است

خواستگاری منحصر به فرد جوان روس

نوشتن دیدگاه


آخرین خبرهای اهل سنت

نظرات کاربران

کانال تلگرام اساس نیوز

تبلیغات