b_0_0_0_10_images_hyhyjyjukil.jpg

اساس نیوز : شیخ‌الاسلام مولانا عبدالحمید در مراسم امروز نماز جمعه زاهدان، با اشاره به صفات والای دین اسلام و پیامبر اکرم، به جانفشانی‌های صحابه در نشر دین اشاره کردند و امت اسلامی را «مدیون» آن‌حضرت و جماعت صحابه دانستند.


به گزارش اساس نیوز به نقل از پایگاه اطلاع‌رسانی شیخ‌الاسلام مولانا عبدالحمید، امام‌‌جمعه زاهدان در خطبه‌‌های این هفته‌ی نماز جمعه (18 فروردین 1396) پس از تلاوت آیه‌ی «مُحَمَّدٌ رَسُولُ اللَّهِ وَالَّذِينَ مَعَهُ أَشِدَّاءُ عَلَى الْكُفَّارِ رُحَمَاءُ بَيْنَهُمْ تَرَاهُمْ رُكَّعًا سُجَّدًا يَبْتَغُونَ فَضْلًا مِنَ اللَّهِ وَرِضْوَانًا سِيمَاهُمْ فِي وُجُوهِهِمْ مِنْ أَثَرِ السُّجُودِ ذَلِكَ مَثَلُهُمْ فِي التَّوْرَاةِ وَمَثَلُهُمْ فِي الْإِنْجِيلِ كَزَرْعٍ أَخْرَجَ شَطْأَهُ فَآزَرَهُ فَاسْتَغْلَظَ فَاسْتَوَى عَلَى سُوقِهِ يُعْجِبُ الزُّرَّاعَ لِيَغِيظَ بِهِمُ الْكُفَّارَ وَعَدَ اللَّهُ الَّذِينَ آمَنُوا وَعَمِلُوا الصَّالِحَاتِ مِنْهُمْ مَغْفِرَةً وَأَجْرًا عَظِيمًا» [فتح: 29]، اظهار داشتند: الله تعالی دین اسلام را که دین اعتدال، میانه‌روی و به دور از هر نوع سختگیری و کاستی‌ست به سوی تمام جهانیان تا قیامت فرستاد. اراده‌ی الله تعالی این بود که سایر ادیان سماوی را که مخصوص زمان خاصی بودند با ارسال دینی فراگیر و همیشگی در یک دین جمع کند.
ایشان در ادامه افزودند: الله تعالی تمام تعلیمات و خوبی‌های انبیا و ادیان سماوی گذشته را در پیامبر اکرم و دین اسلام قرار داده است. لذا دین اسلام دینی کامل، قرآن کریم جامع تمام خوبی‌های کتاب‌های گذشته و سیرت طیّبه حضرت محمد جامع‌ترین سیرت هستند. آن‌حضرت آخرین پیامبر و امام‌الانبیاءوالمتقین است.
مدیریت دارالعلوم زاهدان خاطرنشان کردند: الله تعالی این دین را فرستاد تا بر سایر ادیان غلبه حاصل کند و در تمام دنیا انتشار یابد. هیچ دینی نمی‌تواند به اعتبار دلایل و استدلال بر دین اسلام غلبه حاصل کند و این قدرت را الله تعالی به این دین عنایت کرده است. قرآن عظیم‌الشأن از قوی‌ترین دلیل حقانیت دین اسلام است، زیرا قرآن کریم یک معجزه است که تمام دنیا را به مبارزه می‌طلبد.
ایشان ادامه دادند: دین اسلام از لحاظ تعلیمات و احکامی که در آن موجود است بر سایر ادیان برتری دارد. احکام شریعت اسلام به‌هیچ‌وجه دشوار و بالاتر از توان بشر نیستند. اگر احکام اسلام در زمینه‌های مختلف در جهان اجرا شوند، تمام دنیا به امنیت و آرامش می‌رسد.
خطیب جمعه زاهدان گفتند: الله تعالی برای نشر و اجرای این دین بهترین انسان را که حضرت رسول است انتخاب کرد تا دستورات و احکام اسلام را در جامعه اجرا کند و انسان‌های پاک و مقدس را برای انتشار این دین در دنیا تربیت کند.
مولانا عبدالحمید در ادامه به نقش صحابه‌ی کرام در تبلیغ دین اسلام اشاره کردند و گفتند: خداوند متعال برای حمایت از پیامبر اکرم و نشر دین در دنیا بهترین گروه را که جماعت صحابه‌ی کرام رضوان‌الله‌علیهم است، انتخاب فرمود. همان‌طور که در زمین و آسمان مانند دین اسلام، قرآن عظیم‌الشأن و حضرت رسول یافت نمی‌شود، جماعتی مانند جماعت صحابه نیز در هیچ‌جای دنیا یافت نمی‌شود.
ایشان در ادامه افزودند: صحابه پاکترین و شایسته‌ترین انسان‌ها هستند که برای حمایت از دین از همه‌چیز خودشان گذشتند؛ آنان برای دین اسلام و نصرت حضرت رسول جانفدایی و هجرت کردند. صحابه بدون آن‌که اطلاع داشته باشند دین اسلام و رسول اکرم در آینده قدرتمند می‌شوند، مخلصانه از دین اسلام و آن‌حضرت حمایت کردند. صحابه حاضر بودند هر نوع رنج و زحمت و مصیبتی را به جان بخرند و تحمل کنند، اما کوچک‌ترین مشکل و رنجشی برای آن‌حضرت  پیش نیاید.
امام‌جمعه زاهدان در ادامه به تشریح آیه‌ی آخر سوره مبارکه «فتح» پرداختند و گفتند: الله تعالی صحابه را برای حمایت از دین و رسول اکرم و عبادت و بندگی پیدا کرده بود. قرآن عظیم‌الشأن صحابه را جماعتی معرفی می‌کند که با یکدیگر بسیار محبت داشتند و با دشمنان دین به شدت مخالف بودند. صحابه علاقه بسیار زیادی به نماز و عبادت داشتند، همان‌طور که الله تعالی در توصیف آنان می‌فرماید: «تَرَاهُمْ رُكَّعًا سُجَّدًا يَبْتَغُونَ فَضْلًا مِنَ اللَّهِ وَرِضْوَانًا»
ایشان ادامه دادند: صحابه‌ی کرام نماز و سایر عبادات را نه برای ریا و تظاهر، بلکه فقط برای کسب رضایت پروردگار انجام می‌دادند. صحابه چنان نماز می‌خواندند و عبادت می‌کردند که در اثر آن چهره‌های‌شان نورانی بود. رسالت پیامبر اکرم و ویژگی‌‌های جماعتی که با ایشان همراه است، یعنی «صحابه»، در تورات و انجیل آمده بود.
مولانا عبدالحمید در پایان این بخش از سخنان‌شان تاکید کردند: همه‌ی مسلمانان جهان مدیون و بدهکار حضرت رسول و صحابه کرام هستند. باید سیرت پیامبر و صحابه را در زندگی خود پیاده کنند، با آنان محبت داشته باشند و از دینی که به آنان رسانده‌اند حمایت کنند.

 

“توانمندی” و “تجربه” مهمترین عواملی هستند که باید در انتخابات مدنظر قرار گیرند
امام‌جمعه زاهدان در فرازی دیگری از سخنان‌شان به ثبت‌نام ریاست‌جمهوری و شوراها اشاره کردند و گفتند: مردم باید در موضوع انتخابات، منافع شخصی و گروهی و قرابت‌های قومی و فامیلی را کنار بگذارند و منافع ملی و عمومی را در نظر بگیرند.
ایشان تاکید کردند: مردم باید به این بیندیشند که چه کسانی بهتر می‌توانند شهر و کشور را بسازند و عدالت، قانون و یکسان‌نگری را در کشور اجرا کنند. باید افرادی را مدنظر قرار دهیم که همه ملت ایران را با یک نگاه بنگرند، زیرا ملت ایران از لحاظ قانونی در حقوق با یکدیگر مساوی هستند.
مولانا عبدالحمید در پایان تاکید کردند: وجود تبعیض در میان ملت ایران مغایر با شریعت اسلام و بر خلاف عقل است. وحدت ملی و استحکام کشور در یکسان‌نگری و اجرای عدالت است. لذا توانمندی و تجربه مهمترین عواملی هستند که باید در انتخابات ریاست جمهوری و شورا مدنظر قرار گیرند.

مطالب مرتبط:

تصاویر اشتباهی که ادعا می شود از قتل عام مسلمانان

به همکاری نزدیکتر دولت آینده انگلیس با مسلمانان ام

همه گروههای مسلح در سوریه سلاح شیمیایی دارند

بحرین روابط خود را با ایران قطع کرد

درهای یک مسجد در جنوب غرب پاریس همچنان بسته می مان

ا

بازگشت ترکمنستان به ایران ؛نتیجه یک گریزناپذیری ژئ

فرار مردم غرب موصل از مسیر دجله

حکم قاضی فدرال آمریکا به نفع مسلمانان

وزیر دفاع قطر از آمادگی دفاعی کشورش در برابر تجاوز

نوشتن دیدگاه


آخرین خبرهای اهل سنت

نظرات کاربران

کانال تلگرام اساس نیوز

تبلیغات