b_0_0_0_10_images_ghtjteutteu.jpg

اساس نیوز : شیخ‌الاسلام مولانا عبدالحمید در بخش نخست سخنانشان در مراسم نماز جمعه اهل‌سنت زاهدان (15 آذر 1398)، ضمن برشمردن صفات مؤمنین راستین، به تأثیر «اعتقاد به توحید و معاد» در اجتناب از گناه و ایجاد تحول در زندگی صحابه اشاره کردند.

عبدالحمید پس از تلاوت آیه‌های 2 تا 4 سوره مبارکۀ انفال، اظهار داشتند: وقتی اعتقاد به توحید، آخرت و نبوت حضرت محمد صلی‌الله‌علیه‌و‌سلم و حقانیت قرآن مجید در دل‌های صحابه کرام رضی‌الله‌عنهم به‌وجود آمد چنان تحول و انقلابی در زندگی‌شان پیدا شد که احساس کردند تازه از مادر متولد شده‌اند.

ایشان ادامه دادند: صحابه زندگی قبل از اسلام را که با مادی‌پرستی، بت‌پرستی و دوری از خدا گذشته بود مرگ می‌دانستند، با ظهور اسلام دل‌های مرده‌شان زنده شد و در دل محبت و یگانگی خدا و اعتقاد به حساب‌وکتاب به‌وجود آمد. تحول ایمان تحول عظیمی بود که در صحابه انگیزۀ اطاعت و فرمانبرداری به‌وجود آورد. ایمان و اعتقاد راسخ به توحید پروردگار و روز قیامت بزرگترین عواملی هستند که انسان را از گناه و معصیت بازمی‌دارند.
ایشان افزودند: پس از ایمان به توحید، دیگر در میان صحابه نافرمانی، معصیت، گناه و شیطان جایی نداشت، نفس‌های امّاره‌بالسوء تبدیل به «نفس مطمئنه» شده بودند. صحابه از اطاعت خدا و رسول آرامش حاصل می‌کردند. کسانی که قبلا خدا را نمی‌شناختند مشتاق ملاقات خدا گشتند، حاضر شدند تمام زندگی‌شان را از دست بدهند ولی حاضر نشدند از اسلام، خدا و رسول دست ‌بردارند.

صحابه به اقتضای ایمان در سخت‌ترین شرایط از رسول اکرم اتباع کردند
مولانا عبدالحمید با بیان اینکه «صحابه در سخت‌ترین شرایط از خدا و رسول اطاعت کردند» اظهار داشتند: صحابه در همه‌حال و در سخت‌ترین شرایط فرمان خدا و رسول را در جان و مال خود نافذ کردند؛ وقتی دستور پرداخت زکات داده شد بهترین مال خود را به‌عنوان زکات دادند، وقتی دستور نماز، روزه و حج رسید در میان صحابه کسی وجود نداشت که نماز نخواند و روزه نگیرد، وقتی به جهاد که در آن خطر جان بود فرمان داده شد همۀ صحابه اطاعت کردند.
امام‌جمعه اهل‌سنت زاهدان با اشاره به سختی‌های جنگ "تبوک"، اظهار داشتند: صحابه در جنگ بدر، احد، احزاب و در  شرایط دشوار از حریم اسلام دفاع کردند. در جنگ تبوک که در سخت‌ترین شرایط اتفاق افتاد و جنگ با یکی از دو ابرقدرت آن زمان بود صحابه دوشادوش آن‌حضرت صلی‌الله‌علیه‌وسلم در مرزهای خودشان حضور پیدا کردند که این بیانگر قدرت، توانایی، فداکاری و جان‌نثاری صحابه در راه دفاع از اسلام و اطاعت از رسول‌الله بود. در تبوک گرما شدید و مسیر طولانی بود، سواری به اندازه کافی وجود نداشت، صحابه به اقتضای ایمان که در ریشه‌های دل‌های‌شان رسوخ کرده بود از رسول اکرم اتباع کردند.

ایشان ادامه دادند: روزی فرزند یکی از صحابه گفت: کاش من در زمان حیات رسول‌الله زنده بودم و پیامبر را بر دوشم می‌گذاشتم. صحابی فرمود: پسرم این آرزو را نکن، زیرا در زمان پیامبر فشارِ دشمن بر مسلمانان بسیار شدید بود و شرایط بسیار سختی وجود داشت و در آن روزها حمایت از دین بسیار سخت بود. الآن از پیامبر اطاعت کنید و بر اسلام عمل کنید.
مدیر دارالعلوم زاهدان خاطرنشان کردند: امروز متأسفانه ایمان‌ها ضعیف و محبت خدا در دل‌ها کم شده است که در نتیجۀ آن مسلمانان در انجام فرائض و پرهیز از گناه کوتاهی می‌‌کنند. مسلمان امروزی از دروغ، غیبت، تهمت و دیگر گناهان صغیره و کبیره و از اصرار بر گناه پرهیز نمی‌کند، زیرا از چنان ایمان قوی‌ای که بازدارنده از گناه و وادارکننده به خیر باشد محروم است.

ایشان با اشاره به صفات مؤمن برحق اظهار داشتند: مؤمن کسی است که وقتی نام خدا گرفته می‌شود دلش می‌لرزد و وقتی آیات خداوند تلاوت می‌شوند به ایمانش افزوده می‌شود. خداوند محسن ماست، ما هرچه داریم از او داریم، در محاصره نعمت‌های او هستیم لذا از خوف خدا و عظمت و جلال او دل‌های ما باید بلرزد.
مولانا عبدالحمید ادامه دادند: قرآن بخوانید و بشنوید و به آن عمل کنید تا ایمان‌تان تقویت بشود. قرآن قوت، کیفیت و روشنایی ایمان را افزایش می‌دهد. خودتان قرآن بخوانید و به فرزندان هم قرآن یاد بدهید. قرآن بزرگترین سرمایه‌ای است که خداوند به بشر داده است، به محض اینکه تلاوت قرآن شروع می‌شود دل‌ها متأثر می‌شوند.

از اسباب استفاده کنید ولی اعتقاد و توکل‌تان بر خدا باشد
امام‌جمعه اهل‌سنت زاهدان در ادامۀ سخنان‌شان «توکل بر خدا» را از دیگر صفات مؤمنین برشمردند و ابراز داشتند: از اسباب استفاده کنید ولی اعتقاد و توکل‌تان بر خدا باشد؛ دنیا دارالاسباب است، به پزشک مراجعه کنید، دارو استفاده کنید ولی شفا را از خدا بدانید، چون اگر خداوند شفا ندهد از دست دکتر و دارو چیزی برنمی‌آید. آب بنوشید و غذا بخورید ولی اعتقاد داشته باشید تا زمانی که اذن الله نباشد هیچ استفاده‌ای از آب و غذا به بدن نمی‌رسد. تجارت، کشاورزی و دامداری بکنید ولی اعتقاد داشته باشید زمانی از این کانال به شما روزی می‌رسد که الله بخواهد.
ایشان در پایان خاطرنشان کردند:  مؤمنین برحق آنانی‌اند که بر خدا توکل دارند، نماز می‌خوانند، زکات می‌دهند، از آنچه خداوند به آنها روزی داده خرج می‌کنند. الله تعالی به این گروه از مؤمنین بشارت مغفرت و بهشت داده است.

مطالب مرتبط:

شیخ حسن جاسمی: امنیت جامعه حاصل ازخودگذشتگی نیروی

احیای امربه معروف و نهی از منکر یکی از راه های ترو

«دم خروس» شبکه های ماهواره ای مدعی اهل سنت در ماجر

آسیب شناسی ساختاری و محتوایی سایت های شاخص اهل سنت

خروج اولین گروه از افراد مسلح از شرق حلب

اسرائیل: داعش در نزدیکی جولان، اردوگاه آموزشی تأس

آخوند خوجملی: هرکس تلاش بیشتر در کسب روزی کند روزی

چاووش اوغلو: در صورت حمله به ترکمن ها اقدام به عمل

سردار سلیمانی:ظریف مسئول سیاست خارجی جمهوری اسلامی

نوشتن دیدگاه


آخرین خبرهای اهل سنت

نظرات کاربران

کانال تلگرام اساس نیوز

تبلیغات