b_0_0_0_10_images_fjfrjteuj0505.jpg

اساس نیوز : مولوی غلام حيدر فاروقی امام جمعه اهل سنت بیرجند در خطبه های نمازجمعه (10آبان98) با اشاره به اينكه ترس و امید لازمه ی ایمان هر مومن است، خاطر نشان كرد: هر مومن باید از عذاب، خشم و غضب خدا ترس داشته باشد و باید به رحمت‌ بی پایان پروردگارش امیدوار باشد.


وی افزود: خداوند در قرآن می فرماید، از دیگران نترسید زیرا همه چیز در دست خداست، نفع وضرر، حل مشکلات، رزق و روزی و شفای بیماران و خدا می فرماید فقط از من بترسید و از دیگران نترسید.

ایشان افزود: ما دو نوع اصطلاح داریم یکی رجاء به معنی امید و دیگری تمنا به معنی آرزو. امید توام با سعی و تلاش است و بدون تلاش انسان به آنچه که امیدوار است نمی رسد، ولی آرزو سعی و تلاشی به دنبال ندارد. مثلا یک کشاورز در یک زمینی بذری می کارد و به موقع زراعتش را آبیاری می کند و زمین را از علف های هرز پاک می کند و سپس امیدوار است در فصل برداشت محصول، محصول خوبی داشته باشد.این امید است. اما فردی در زمین شوره زار و ناهمواری تخمی بر زمین می کارد و منتظر باران است که محصولش آبیاری شود و زمین خود را از علف های هرز پاک نمی کند و آرزو می کند مثل بقیه افراد در فصل محصول، محصول خوبی داشته باشد این آرزو است.

ایشان خاطرنشان کرد: قلب مومن مانند زمین حاصلخیزی است که در آن درخت ایمان قرار دارد و طاعات و عباداتی که مومن انجام می دهد به منزله ی آبیاری این درخت ایمان است و وقتی که این درخت ایمان با طاعات و عبادات آبیاری می شود و اخلاق رذیله (حسد، بخل، کینه و…) هم که در قلب انسان قرار دارد به منزله علف های هرز هستند، مومن باید برای رشد درخت ایمان قلبش را از این علف های هرز پاک سازد تا نهال ایمان رشد کند و به ثمر برسد.

وی افزود: وقتی مومن به دستورات خدا عمل کند و قلبش از این صفات رذیله پاک گردد باید امیدوار باشد که خداوند سعادت دنیا و آخرت را نصیب او گرداند.

استاد حدیث حوزه علمیه الصدیق بیرجند اظهار داشت: ما اهل سنت طبق آیات قرآن و احادیث پیامبر معتقد هستیم که یکی از بهترین نعمتهای بهشت برای اهل بهشت، دیدار و ملاقات پروردگارشان است. خداوند می فرماید کسی که آرزو دارد پروردگارش را ملاقات کند، باید عمل صالح و توام با اخلاص داشته باشد و عملی که موجب رضای پروردگار باشد و در مخلوق خدا کسی را شریک نسازد. و از ریا و خودنمایی دور باشد. ریا و خودنمایی شرک اصغر است.

ایشان اظهار داشت: سه نوع امید وجود دارد؛ دو نوع پسندیده و خوب، یک نوع ناپسند و مذموم است. نوعی که مذموم و ناپسند است، این است که انسان دست از گناه و معصیت برنمی دارد، دستورات خدا را ترک می کند، و سپس امید دارد که وقتی دعا می کند خداوند دعایش را اجابت کند و اگر مشکلی دارد خداوند مشکلش را حل کند. این آرزو و امید که توام با دستورات خداوند نباشد مذموم و مردود است.

ایشان ادامه داد: یک نوع امید این است، که انسان عمل صالح و شایسته انجام می دهد، به دستورات خدا و پیامبر عمل می کند و در عمل خود اخلاص دارد و امیدوار که خداوند عمل را بپذیرد و در ازای آن اجر و پاداش بدهد. این نوع امید پسندیده است.

وی افزود: نوع سوم دیگر امید، این است که انسان مرتکب گناه و خطا شده باشد و سپس پشیمان است. دست برمی دارد و توبه می کند و از خدا طلب آمرزش می کند و بعد امیدوار است که خداوند به فضل و کرمش گناهانش را مغفرت نماید. این‌ نوع امید، خوب است. مسلمان در هیچ لحظه و شرایطی نباید از رحمت خدا نا امید باشد.

امام جمعه اهل سنت بیرجند افزود: ترس از خدا جزء صفات مومنین است و انسان بايد از خشم و غضب خدا بترسد و باید انسان خدا را در همه شئون زندگی و حالتها، شاهد و مراقب بر اعمال خود بداند، علاوه بر اینکه فرشتگان همه کردار، اعمال و گفتار انسانها را ضبط می کنند خداوند هم می بیند و شاهد و ناظر است. انسان ها باید از روز قیامت بترسد و هیچ کس نجات و فریادرس نیست فقط اعمال خوب ما می تواند ما را نجات دهند. روز قیامت، زمین بر علیه ما شهادت می دهد و کار شایسته و ناشایست ما را در دنیا که بر روی زمین انجام دادیم تحت نظر دارد.

وي افزود: مسلمان باید در قلبش ترس از خدا باشد، اگر ترس از خدا از قلب انسان خارج شود قلب مخروبه است و این قلب می تواند آشیانه ای برای شیطان باشد. ترس از خدا انسان را از گناه و معصیت باز می دارد. ترس از خدا انسان ها را به طاعات و عبادات سوق می دهد و نسبت به عبادات کوتاهی نکنند. ما باید از خداوند ترس داشته و به رحمت خداوند امیدوار باشیم.

مطالب مرتبط:

حمله انتحاری در مسجدی در نیجریه ۵۰ کشته بر جای گذا

آتش زدن مسجدی برای دومین بار در استرالیا

داعش برای تقویت جایگاهش خود را به دروغ به اهل سنت

امام جمعه موقت بانه : مردم در انتخاب رئیس جمهور "ص

دست رد ایران به میانجیگری ها میان تهران و واشنگتن

 

خانه ای که ذکر و یاد خدا و تلاوت قرآن نباشد محل و

هشدار کلیساهای مسیحی قدس به تجاوزگری صهیونیست ها

هتک حرمت به پیامبر (ص) و حضرت مسیح (ع) درفیسبوک

ابطال کارت شناسایی مسلمانان «روهینگیا» در هند

نوشتن دیدگاه


آخرین خبرهای اهل سنت

نظرات کاربران

کانال تلگرام اساس نیوز

تبلیغات