b_0_0_0_10_images_photo_2019-11-03_11-54-58.jpg

اساس نیوز : شیخ خلیل افرا عضو شورای برنامه‌ریزی مدارس علوم دینی اهل سنت در خطبه‌های نمازجمعه (10آبان98)  اهل سنت مسجد خلفای راشدین کنگان، رحمت واسعه و بی‌کران خدای متعال نسبت به بندگانش را مورد بحث قرار داد و گفت: خدای متعال در آیاتی از قرآن عظیم الشأن می‌فرماید: «ولله الاسماءالحسنی فادعوه بها» و می‌فرماید: «یا ایهاالذین امنواالذکرواالله ذکرا کثیرا و سبحوه بکرة واصیلا».


وی یاد خدا را مایه آرامش خواند و گفت: بر انسان واجب است که همیشه به یاد پروردگار باشد و زبانش همواره با ذکر خدا مترنّم و قلبش از حب خدا لبریز باشد.

افرا یادآور شد: همان‌طوری‌که امام فخر رازی صاحب کتاب التفسیر الکبیر می‌فرماید: من در طول زندگی همیشه لفظ الله و لفظ جلاله بر زبانم جاری می‌کنم در وقت احتضارم و خروج روحم و بیرون آمدن از قبر و در حشر هنگام وزن کردن اعمالم ذکر الله را می‌گویم؛ زمانی‌که نامه اعمالم را به دست راستم ‌دهند الله می‌گویم و هنگام ورود به بهشت و رویت خدا در بهشت الله را بر زبان جاری می‌کنم.

وی با اشاره و شرح بعضی از صفات حق‌تعالی در این باب اظهار کرد: در «بسم الله الرحمن الرحیم» که نزد شافعی‌ها آیه‌ای از قرآن است در این آیه بعد از لفظ جلاله الله اول الرحمن و سپس الرحیم آمده است؛ لفظ الله اسم خاص ذات خدای متعال است و بر هیچ کسی اطلاق نمی‌شود.

وی در ادامه شرح این آیه اظهار کرد: الرحمن مشتق از رحمت است و پیامبر می‌فرماید: «لایَدخُلُ الجَنَّةِ اِلاّ رَحیمٌ قالوا کُلُّنا رَحیمٌ» سوگند به آن کس که جانم در دست اوست، کسى جز اهل ترحم به بهشت نمی‌‏رود. عرض کردند: همه ما دل‌رحم و مهربانیم، فرمودند: نه، مگر آن گاه که به عموم مردم رحم کنید.

رئیس هیئت افتای اهل سنت استان بوشهر متذکر شد: «الرحمن» ۱۱۸ بار و «الرحیم» ۲۲۶ بار و «الرحمن الرحیم» ۱۰۰ بار در قرآن ذکر شده است.

وی افزود: «الرحمن» مکررا در قرآن وارد شده در حالی که در دیگر کتب آسمانی در تورات و توابع‌اش در اناجیل و ملحقات‌اش «الرحمن» ذکر نشده است؛ با این اوصاف دشمنان اسلام می‌گویند دین اسلام دین سخت گیری است به دلیل این که یکی از صفات خدا «الجبار» است در صورتی‌که خداوند نسبت به مجرمین و گناه‌کاران جبار است.

عضو شورای برنامه ریزی مدارس علوم دینی اهل سنت در ادامه با بیان این‌که الرحمن دلالت بر گستردگی رحمت خدا می‌کند، اضافه کرد: این صفت خداوند در آیات مختلف قرآن آمده است: «الرحمن علی‌العرش استوی» «الرحمن علم القرآن» «وعبادالرحمن» «قل ادعواالله او ادعواالرحمن»…

خطیب جمعه خاطرنشان کرد: روزانه مسلمانان در نمازهای خود ۳۴ بر الرحمن و الرحیم را تکرار می کنند. هر گاه بلند می‌شوند و هرگاه می‌نشینند، در مسافرت‌ها و در حال بازگشت از مسافرت، در تمام حرکات و سکنات خود بسم الله الرحمن الرحیم را ذکر می‌کنند.

وی با اشاره به روایات و احادیث یادآور شد: خدای متعال یکصد رحمت بر خود نسبت داده است که یک رحمت در دنیا نازل کرده و ۹۹ رحمت برای آخرت ذخیره نموده است و این یک رحمت ممتد در طول زمان و مکان است.

وی با اشاره به دعاها و ادعیه در این‌خصوص گفت: از دعای فرشتگان است که در قرآن می‌فرماید: «ربنا وسعت کل شی رحمة و علما فاغفر للذین تابوا» همانطوریکه علم خدا همه مکان‌ها را احاطه کرده است رحمت خدا هم همه جا را فرا گرفته است.

شیخ افرا افزود: اگر انسان‌ها مهربان و رحیم‌اند خداوند مهربان‌ترین مهربانان است؛ لذا در آخر آیات قرآن، خداوند موصوف به ارحم الراحمین است.

امام جمعه موقت اهل سنت کنگان در پایان سخنان طول عمر با عزت برای مقام معظم رهبری حفظه‌الله و سربلندی اسلام و مسلمین را از درگاه خداوند مسئلت کرد.

مطالب مرتبط:

ائتلاف عربی حمله به نفتکش‌ها در دریای عمان را محکو

 

ارتش نیجریه به روی عزاداران آتش گشود

پ.ک.ک برنامه ای برای خروج از شنگال ندارد

ا

امام جمعه اهل سنت تايباد: ایمان زمانی لذت بخش است

در آفریقای جنوبی هر پنجشنبه برای آزادی فلسطین روزه

کارولینای جنوبی خواستار جدایی از آمریکا

تهدید یک نظامی آمریکایی:همه مسلمانان را می کشم !

سران اتحادیه اروپا: موضع‌ خود در قبال قدس را تغییر

پاسخ امیر قطر به کشورهای عربی

نوشتن دیدگاه


آخرین خبرهای اهل سنت

نظرات کاربران

کانال تلگرام اساس نیوز

تبلیغات