b_300_300_16777215_10_images_htrhjhry7tk.jpg

اساس نیوز : مولوی سيد احمد عبداللهی امام جمعه اهل سنت اسديه خراسان جنوبی در خطبه های 19مهر98 نمازجمعه اهل سنت اسديه، با اشاره به اینکه اجرای عدالت وظیفه همه افراد است، پیشرفت جامعه، استحکام خانواده، اطاعت پذیری فرزندان و نزول برکات را از مهم ترین ثمرات و نتایج رعایت عدالت در تمام سطوح جامعه بیان نمود.

مولوی عبداللهی پس از تلاوت آیه «لَقَدْ أَرْسَلْنَا رُسُلَنَا بِالْبَيِّنَاتِ وَ أَنزَلْنَا مَعَهُمُ الْكِتَابَ وَ الْمِيزَانَ لِيَقُومَ النَّاسُ بِالْقِسْطِ وَ أَنزَلْنَا الْحَدِيدَ فِيهِ بَأْسٌ شَدِيدٌ وَ مَنَافِعُ لِلنَّاسِ»(حدید/۲۵) ، اظهار داشت: خداوند فلسفه بعثت انبیاء را اقامه عدل در جامعه بیان فرموده است، جهان تشنه عدالت است و رعایت آن ضامن استحکام خانواده و سبب اطاعت فرزندان از والدین است. اگر فردی با دیگران به عدالت رفتار نمی کند، نباید انتظار رفتار عادلانه دیگران را با خودش داشته باشد، بنابراین عدالت باعث نزول خیرات و برکات در جامعه می شود.

ایشان بر لزوم اجرای عدالت از ناحیه حاکمان و زمامداران کشورهای اسلامی تاکید نموده ، تصریح کرد: اگر حاکمان اسلامی عدالت را در سرلوحه کارشان قرار دهند یقینا جامعه مُحب آنان خواهد شد و در قلب مردم جای می گیرند و باعث قوت و شوکت و ماندگاری حکومت آنها خواهد شد.

امام جمعه اهل سنت اسدیه با بیان اینکه هر فرد در حیطه و محدوده خودش باید عدالت داشته باشد، گفت: عدالت وظیفه ای همگانی است که هر فردی از هر قشری که باشد وظیفه دارد آن را در جامعه قائم کند. «عدالت در قضاوت»، خداوند می فرماید: «وَإِذَا حَكَمْتُم بَيْنَ النَّاسِ أَن تَحْكُمُوا بِالْعَدْل»(نساء/۵۸)، زمانی که در بین مردم داوری می کنید، عادلانه داوری کنید. عدالت بین «همسران»، عدالت در مورد «زیردستان»، عدالت در بین «شاگردان» و عدالت بین «فرزندان» که باید در تمام این موارد رفتاری بر اساس عدالت صورت گیرد.

خطیب جمعه اهل سنت اسدیه با اشاره به اینکه عدل به معنی برابری و مساوات است، پیرامون کاربرد مختلف این مفهوم، بیان داشت؛۱٫عدل در میان خود و پروردگار این است که حق خدا را بر حظ نفس و رضا جویی او را بر خواهش های خویش مقدم بدارد، به اوامر او امتثال ورزد و از نواهی او کاملا اجتناب کند.۲٫عدل با نفس خویش، با نفس خود به انصاف رفتار کند یعنی نفس خود را از مهلکات جسمانی و روحانی محافظت کند، خواهش های مضر او را انجام ندهد و با نیروی صبر و قناعت او را مهار نماید.۳٫عدل با دیگران، با تمام مخلوقات به انصاف رفتار نماید، خیرخواهی و همدردی را در سرلوحه کار خود قرار دهد، با احدی خیانت نکند، در قول و عمل و ظاهر و باطن اذیتش به کسی نرسد، حقوق همه مخلوقات حتی حیوانات را پایمال نکند و اگر به خاطر معامله ای دو گروه جهت داوری به او مراجعه کردند، بحق قضاوت نماید و به هیچ طرف تمایل نداشته باشد.

مولوی عبداللهی در پایان با اشاره به نامه رئیس سازمان وظیفه عمومی ناجا به ائمه جمعه، گفت: مشمولین غایب سربازی هر چه زودتر تکلیف خودشان را مشخص کنند و خدمت سربازی که وظیفه ای ملی است را طی کنند تا در آینده دچار مشکل نشوند.

مطالب مرتبط:

سلاح جدید طالبان ، هندوانه بمب‌گذاری شده /عکس

وزیران حج و نفت عربستان برکنار شدند

در سایه وحدت هیچ گروه، کشور و قدرتی نخواهد توانست

پس از شمارش آراء ولادیمیر پوتین با 76,67 درصد آراء

خارجی ها بايد به حاکميت ملى و دين مردم افغانستان ا

آخوند رهبر درک ذات و ماهیت روزه داری از اهمیت زیاد

شیخ محمود خوش خبر:اهل سنت واقعی اهل تکفیر و خشونت

امام جمعه گنبدکاووس:ایمان انسان مومن با رضایت و خش

مولانا فاروقی:امت اسلامی در بدترین شرایط خود قرار

نوشتن دیدگاه


آخرین خبرهای اهل سنت

نظرات کاربران

کانال تلگرام اساس نیوز

تبلیغات