b_0_0_0_10_images_photo_2019-10-07_10-35-23.jpg

اساس نیوز : شیخ حسین درستکار امام جمعه موقت اهل سنت گوده در خطبه‌های نمازجمعه (12مهر98) در جمع نمازگزاران گفت: یکی از مطالبات خدا و رسولش که در کتاب و سنت به آن سفارش شده است تقویت خود از نقاط ضعف است. انسانی که در عین حال ضعیف خلق شده است مامور است که خود را از ضعف‌ها نجات بدهد، خود و جامعه خود را تقویت کند. انسان ضعیف و جامعه ضعیف هرگز نمی توانند در مقابل مشکلات و ناملایمات مقاومت کنند. اما این انسان می تواند در مقابل انواع و اقسام مشکلات و گرفتاری‌ها دست‌وپنجه نرم کند و مقاومت کند.

شیخ حسین درستکار: هر انسان مؤمنی که خود را بخدا وصل کند و از او استمداد بجوید امکان ندارد که دچار ضعف شود.
وی با بیان اینکه همواره در طول تاریخ انسان‌های قوی و مقتدر پیروز شده اند و مانده‌اند، اما انسان‌های ضعیف و ناتوان شکست خورده اند و از بین رفته‌اند، گفت: قرآن از ضعف انسان سخن گفته است: «وخلق الإنسان ضعیفا». اما در جای جای قرآن اشاراتی است و رسول اکرم نیز تفریع کرده اینکه انسان باید قوی باشد. «المؤمن القوی …» در هر دو خیر است اما انسان مؤمن قوی و نیرومند نزد خداوند محبوب تر است.

وی خطاب به مؤمنین تصریح کرد: بر آنچه به تو نفع می‌رساند حریص باش و با انگیزه و بدون ضعف برای به دست آوردن منافع واقعی خودت حرکت کن و از خداوند استعانت بجوی و احساس عجز و ناتوانی نکن، نگو نمی‌توانم، نگو نمی‌شود، و اگر در این راستا مشکلی به تو اصابت کرد، شکستی به تو رسید باز هم اینجا مواظب باش دچار شکست روحی نشوی که بدترین شکست برای انسان محسوب می شود.

شیخ درستکار متذکر شد: گفتن اگر، ای کاش، راه نفوذ شیطان را بر انسان باز می‌کند، شیطان می‌خواهد انسان را در رفتار و تصمیم و اقدامش اینگونه دچار شکست کند. این توجیهات نبوی خیلی واضح است که انسان مؤمن باید همواره در صدد کسب قوت و اقتدار باشد.

خطیب جمعه با بیان اینکه عوامل زیادی جهت تقویت انسان و نجات او از ضعف‌ها وجود دارد، بیان کرد: ضعف فقط ضعف جسمی منظور نیست، ضعف در همه جنبه‌ها، ضعف جسمی، فکری و روحی، مادی و معنوی، ضعف اجتماعی و فردی، در همه زمینه ها انسان باید تقویت شود.

وی با اشاره به راه‌کارهای کسب قوت و توانمندی و از بین بردن ضعف و جبران و درمان آن، گفت: مهمترین قوت، قوت معنوی است. چون انسان مؤمن به کسی ایمان دارد که قوی و مقتدر است و از صفاتش القوی، العزیز، القوی القادر، المقتدر و القدیر است.

امام جمعه موقت اهل سنت گوده یادآور شد: هر انسان مؤمنی که خود را بخدا وصل کند و از او استمداد بجوید امکان ندارد که دچار ضعف بشود این را مطمئن باشید. آنهایی که دچار ضعف و شکست شدند دست خود را از دست خدا جدا کردند.

وی دومین عامل موفقیت را داشتن اراده و انگیزه بر اساس ایمان دانست و گفت: انسانی که در زندگی‌اش اراده و انگیزه و هدف نداشته باشد هرگز نمی تواند انسانی قوی باشد. انسان با انگیزه ایمان حاضر است از خودش هزینه کند یا در مساجد خدا حضور پیدا کند.

درستکار با اشاره به اینکه دعا از اسباب قوت معنوی است، گفت: “استعانت” در اوقات طلب نیاز و حاجت بکار می‌رود، «وایاک نستعین» یعنی کمک خواستن از خدا. “استعاذه به الله” در جایی که انسان دچار ضعف شد به خداوند پناه می برد. «اللهم إنی أعوذ بک من الهم والحزن والعجز والکسل … ». که پناه بردن به خدا یکی از حالت‌های دعاست.

خطیب جمعه توکل بر خدا را سبب بعدی موفقیت عنوان کرد و گفت: توکل یعنی اینکه انسان از ابزار و وسائل استفاده کند اما اعتمادش به آنها نباشد. اعتمادش بر خالق اسباب و مسببات است.«حسبی الله ونعم الوکیل» یعنی الله برای من کافیست و چه خوب پشتیبانی است.

مطالب مرتبط:

شیخ قتالی: نرمی و عدم سنگدلی از شاخصه های خطبه پیا

ترجمه ساموآیی قرآن؛ کمک به تصحیح تصورات نادرست از

افزایش شرط بندی ها در آمریکا بعداز برکناری رییس'ا

حمله داعش در تونس

 

از درخواست امام جمعه ایرانشهر برای حفظ آرامش تا تو

یونان سه سرباز کودتاچی را به ترکیه تحویل می دهد

ا

جنگنده‌های اسرائیلی نوار غزه را بمباران کردند

استقبال نمازگزاران از مسجد باستانی بدون سقف / عکس

نگراني از افزايش پيوستن زنان تونسي به گروه هاي ترو

نوشتن دیدگاه


آخرین خبرهای اهل سنت

نظرات کاربران

کانال تلگرام اساس نیوز

تبلیغات