b_0_0_0_10_images_IMG_5873-450x300.jpg

اساس نیوز :  ماموستا عثمان یوسفی ، شهر ربط سردشت در خطبه های نماز جمعه 12مهر98 ضمن تشریح ضرورت خدمت مقدس سربازی به مزایای آن اشاره کرد و گفت: خدمت سربازی جوان را اعتماد به نفس و دارای انگیزه میکند و شخص سرباز از آن موقع احساس بزرگی و وظیفه در مقابل زندگی میکند و سعی در حل مشکلات خود با دست خود می کند.

وی موضوع اصلی سخنان راباموضوع خوشبختی درقران شروع کرد و افزود: نهاد خانواده، یکی از اساسی ترین ارکان جامعه، بشری و بستر فرهنگهای گوناگون و زمینه ساز خوشبختی و یا بدبختی انسانها و ملتهاست. دین اسلام نیز  هدفش که برنامه سعادت و تکامل بشر است عنایت ویژه ای به سلامت، رشد و پویایی این نهاد سرنوشت ساز دارد زیرا خانواده نهادی است که بر پایه ازدواج مرد و زن، شکل میگیرد و با تولید مثل، توسعه می یابد. این نهاد، اساس زندگی شخصیت انسان و مهمترین عامل تکامل جامعه است، از این رو اسلام برای تاسیس و تحکیم این نهاد سرنوشت ساز و پیشگیری از فروپاشی آن، رهنمودهای بسیار مهمی عرضه کرده است. تامل در این رهنمودها و مقایسه آنها با آن چه در سایر مکاتب درباره خانواده دیده میشود، به روشنی نشان میدهد که این مکتب ریشه در وحی الهی دارد و منطبق با فطرت انسانی است و برای صیانت خانواده و پیشگیری از فروپاشی آن، راهی جز عمل به رهنمودهای این آیین الهی نیست. ما  به چند مورد از این عوامل از منظر قرآن و روایات می پردازیم.

وی تصریح نمود: خوشبختی در خانواده چیزی است که میتوان با طرز کردار و گفتار، آن را تامین کرد زیرا خوشبختی و سعادت خرید و فروش نمی شود وگرنه فقرا هرگز شیرینی زندگی را نمی چشیدند. این طور نیست که هرگاه ثروت وجود داشته باشد، خوشبختی خود به خود از راه برسد. البته اگر بقیه عوامل خوشبختی جمع باشد ثروت چیزی بسیار خوب خواهد بود. به اصطلاح، ثروت برای خوشبختی علت تامه نیست تا خوشبختی ملزوم آن باشد. «بدون تردید، کانون گرم خانواده و صفای آن، با پول، شهرت و … ارتباط مستقیم ندارد با محبت کردن به یکدیگر و با خودیاری میتوانند چنان صفا و ایمانی در دلها به وجود آورند که خروارها پول و ثروت جای آن را نگیرد.»۱(البته معنای این گفته­ ها تشویق به فقر نیست)

خطیب جمعه افزود: وقتی رضایت از زندگی را خوشبختی بدانیم دیگر برای سعادتمند شدن به دنبال پول و ثروت نخواهیم بود. چه بسا خانواده های فقیری که در اوج رضایت و خوشبختی به سر میبرند و با همه نداریهایشان احساس خوشبختی میکنند، همان گونه که گفته اند: «سعادت و خوشبختی، ممکن است به انسان روی آورد. در خانه ی محقر و کوچک هم سعادت را میتوان به دست آورد، بدون آن که شریک زندگی انسان، شخصی کاملا بیعیب و زیبا باشد..»

وی اظهار داشت: همه چیز به چگونه نگریستن برمیگردد. گاهی داشتن ثروت و مادیات باعث اختلاف و بدبختی میشود، چنان که اگر علاقه به پول و افتخارات این دنیایی از روی زمین برانداخته میشد چه قدر مردم با هم دوستانه زندگی میکردند؛ به نظر من این امر، درمان همه دردهاست..»

خطیب جمعه اشاره به عوامل خوشبختی کرد و گفت: کسی که درصدد ساختن خانهای است، قبل از ساختن، مقدمات آن را فراهم میسازد؛ زمین میخرد، مصالح آماده میکند و طرح میریزد تا خانه آیندهاش کاملا مطلوب و بی عیب باشد. در زندگی نیز باید از قبل، در انتخاب اعضای خانواده و چگونه ساختن زندگی آینده بسیار دقت کرد؛ اینها از مهمترین مسائلی است که سلامت و پایداری زندگی را تامین کرده و خوشبختی را به ارمغان میآورد.

مطالب مرتبط:

نمایندگان اهل سنت مجلس :در تغییرات کابینه نخبگان ا

استاداونق:بدگویی و عدم محبت به برادر دینی از مظاهر

طالبان افغان: جنگ تنها انتخاب طالبان نیست

 

پاسخ فوتبالیست مسلمان به سیاستمدار اسلام‌ستیز

دیده شدن پرنده قرآنی ابابیل بر فراز آسمان ترکیه

"زلزله سیاسی" سفر اسد به مسکو

مارک زاکربرگ از خود و از شبکه فیسبوک انتقاد کرد

دانشمند غربی که می خواست ایراد علمی از قرآن بگیرد

کویت برگزاری هر نوع مراسم دینی در خارج از محدوده ح

نوشتن دیدگاه


آخرین خبرهای اهل سنت

نظرات کاربران

کانال تلگرام اساس نیوز

تبلیغات