b_0_0_0_10_images_photo_2019-09-17_15-47-38.jpg

اساس نیوز : شمارۀ 76-77 مجلۀ ندای اسلام امروز سه‌شنبه 26 شهریور 98 منتشر شد. در ادامه نگاهی گذرا به درون صفحات  این نشریه خواهیم داشت:

مفتی محمدقاسم بنی‌کمال (قاسمی) در یادداشت سردبیر شمارۀ جدید مجلۀ ندای اسلام، به بیان نکاتی دربارۀ چهل‌سالگی نظام جمهوری اسلامی در ایران پرداخته و یادآور شده است: «اعتراف به واقعیت‌ها، اجرای عدالت، مراعات اصول و قواعد همزیستی، عمل به قانون اساسی، اعتنا به تمام مذاهب و اقوام و اعطای حقوق مسلم آنان، نه تنها توطئه‌های دشمنان را بی‌اثر می‌سازد که ضمن تثبیت پایه‌های نظام و ثبات کشور، رضایت الهی و نزول خیرات و برکات بی‌شماری را به‌همراه دارد.»

در ستون «گفتار» ابتدا نکته‌هایی از بیانات چند ماه گذشتۀ حضرت شیخ‌الاسلام مولانا عبدالحمید بیان شده و پس از آن، گزیده‌هایی از سخنان ایشان در کنفرانس بین‌المللی «ظرفیت‌های راهبردی آموزه‌های اسلام در تحقق همزیستی مسالمت‌آمیز» کار شده و در پایان بیانات و دیدگاه‌های امام جمعۀ اهل‌سنّت زاهدان دربارۀ جایگاه و حقوق زنان گزارش شده است.

در ستون «سیرت»، مقالۀ «رهبر جهانیان» اثر محمدآصف قدوایی، یکی از اندیشمندان معاصر جهان اسلام با موضوع زندگی و شخصیت رسول اکرم صلّی‌الله‌علیه‌وسلّم چاپ شده است. این مقاله را عبدالرئوف شهنواز به فارسی برگردانده است.
 
در ستون «صحابه و اهل‌بیت»، بخش نخست از سلسله مقالاتی با موضوع دختران گرامی حضرت رسول الله صلّی‌الله‌علیه‌وسلّم کار شده است. در این بخش حبیب‌الله مرجانی به بررسی زندگانی سیده زینب کبری سلام‌الله‌علیها پرداخته است. در بخش‌های بعدی زندگی سه دخت دیگر رسول مهربانی‌ها بررسی خواهد شد.

«گفت‌وگو با شیخ یوسف صالح قراچه، از علما و دانشوران ترکیه»، یکی از بخش‌های خواندنی این شمارۀ مجلۀ ندای اسلام است. این گفت‌وگو را دکتر صلاح‌الدین شهنوازی انجام داده و محمد ذاکری‌فر و ثناءالله شهنوار به ترجمه و تنظیم آن پرداخته‌اند.

در ستون پرطرفدار«عبادت و سلوک» ابتدا گزیده‌هایی خواندنی از «قوت القلوب ابوطالب مکی» را با ترجمۀ روان دکتر نصیراحمد سیدزاده می‌خوانیم و پس از آن به مقالۀ «راهکارهایی برای آنکه نمازمان را با خشوع بخوانیم» می‌رسیم. این مقاله را یعقوب شه‌بخش نوشته است.

در ستون «تاریخ و اندیشه»، سه مقالۀ «شیخ عطار نیشابوری و آثارش در آینۀ پژوهش و تحقیق» نوشتۀ دکتر محمدرضا شفیعی کدکنی، «ملت افغان از نگاه اقبال» نوشتۀ امیرشعیا حجازی و «ساعتی در خدمت علامه اقبال» نوشتۀ مرحوم سید قاسم رشتیا از شخصیت‌های برجستۀ علمی، فرهنگی و سیاسی افغانستان چاپ شده است.

«نقش نماز در سبک زندگی اسلامی، در پرتو آیات قرآن مجید» نوشتۀ محمدعلی بهلگردی، «فضای مجازی نعمت یا نقمت» نوشتۀ عبدالحکیم سیدزاده، «دامداری، اهمیت، آداب و احکام» نوشتۀ امان الله سعدی، «نکته‌هایی دربارۀ تربیت دینی فرزندان» نوشتۀ شیخ علی طنطاوی و ترجمۀ شبیراحمد صمدانی، «نهاد خانواده؛ ساختار و کارکردها» نوشتۀ محمد ذاکری‌فر، «اینترنت مهم‌ترین چالش پیش‌روی خانواده در عصر حاضر» نوشتۀ ادهم سپاهی، «امام ابوداود سجستانی رحمه‌الله و سنن ابی‌داود» نوشتۀ محمدحنیف حسین‌زائی، عنوان‌ سایر مقالات شمارۀ 76-77 مجلۀ ندای اسلام است.

در ستون «رهاورد» شمارۀ جدید مجلۀ ندای اسلام، بخش دوم سفرنامۀ علامه مفتی محمدتقی عثمانی عراق را می‌خوانیم. همچنین در صفحات پایانی این شماره عبدالحکیم شه‌بخش «فرازوفرودهای زندگی محمد مرسی» رحمه‌الله را از ولادت تا ریاست و شهادت گزارش کرده است. کار او مثل همیشه هنرمندانه و خواندنی‌ست.

مطالب مرتبط:

مولانا چابهاری: بعد از پیامبر اکرم هیچ کس مقام صحا

مولانا مطهری حمله آمریکا و دو کشور اروپایی به سوری

یک روز با حوزه علمیه حنفیه و استاد جلال قاری بهلکه

مولوی مطهری: هر كس در مذهب خود به اعتقادات ديگران

سرنوشت جالب زن افغانی که از پناهندگی به خلبانی رسی

هزاران تن از مسلمانان چچن علیه داعش تظاهرات کردند(

ب

کارگاه آموزشی با هدف مقابله با اسلام هراسی در رسان

نفتکش توقیف شده ایران در آستانه آزاد شدن

تلاش ژاپن برای جذب گردشگران مسلمان

نوشتن دیدگاه


آخرین خبرهای اهل سنت

نظرات کاربران

کانال تلگرام اساس نیوز

تبلیغات