b_0_0_0_10_images_photo_2018-03-25_22-29-02-655x400-655x400-asasnews.jpg


اساس نیوز :  مولوی غلام نبی توكلی ،امام جمعه اهل سنت تایباد در خطبه های 15شهریور98 نماز جمعه اهل سنت تايباد، با اشاره به يكی از نام های پروردگار اظهار داشت: نام مبارک سلام یکی از نام های زیبای خداوند متعال است و همیشه بر سر زبان های همه ی ما مسلمانان است.

مولوی غلام نبی توكلی گفت: پیامبر(ص) می فرماید، کسی که از حج بازگردد، مانند روزی است که متولد شده است این شخص نباید نامه اعمال خود را به گناه آلوده کند.

وی افزود: خداوند تبارک و تعالی در قرآن مجید، نود و نه نام خود را به نام اسماء الحسنی یاد کرده است و خواسته تا این نام ها را بخوانیم، ما باید این نام ها را روزانه برای خود وظیفه قرار دهیم.

ایشان در معنای لغوی این نام مبارک اظهار داشت: همه صیغه های این نام مبارک ما را از اشیاء مکروه، از هر عیب و شری که در عالم وجود دارد حفظ می کند، و سلام به معنای امنیت، آسایش و امان می آید. هرجایی سلامتی باشد، امنیت هست و امنیت و سلامتی از نعمت های بزرگ پروردگار است.

امام جمعه تایباد، افزود: اینکه رسول بزرگوار اسلام‌(ص) می فرمایند، سلام را در بین خود انتشار دهید، به اين خاطر است كه سلام نامی از نام های خداوند است و به این معنا است که همه ی شما دوست هم هستید و این نام دوستی، سلامت و امنیت را در بین شما منتشر می کند.

مولوی توکلی در معنای شرعی سلام گفت: خداوند متعال از همه غیر خود، سلام رسان تر است، زیرا خداوند تنها است که از همه عیب ها و نقص هایي که ضد کمال باشد خداوند سالم است، او سالم است هم در ذات خود، هم افعال و هم صفات او سالم است و پروردگار ذاتی است که سلام کننده بر انبیا، اولیا و مقربان درگاه خود است. او ذاتی است که بندگانش را از سختی ها، سلامت نگه میدارد.

استاد حوزه علمیه جامعه الاحناف تايباد بیان داشت: در جلال این نام مبارک باید گفت، زمانی که به صفات خداوند نگاه می کنیم، می بینیم همه ی این صفات به معنای سلامتی در مقابل ضد خود می آیند، مثلا خداوند وقتی به ما در آخرت تحیت می دهد، به ما سلامتی اعطا می کند، در دنیا، وقتی حیات می دهد، یعنی سلامتی اعطا می کند و همچنین خداوند قدرتمند است و برتر از همه هستی است، یعنی خداوند از هیچ چیزی غافل نیست و همه چیز را می داند و اوست که امنیت عطا می کند.

مولوی توکلی به ثمره این نام عزیز اشاره کرد و گفت: ثمره این نام ‌مبارک این است که هر کسی پروردگار خود را به وسیله این نام بزرگ شناخت، باید در مقابل او تضرع کند و خود را به خاک اندازد و سلامتی را از خداوند در دنیا و آخرت بخواهد. امروز متاسفانه این چنین نام زیبایی بدون استفاده مانده است و جوامع اسلامی امروز در التهاب است و جنگ و آتش و تفرقه امروز در جهان اسلام دوری از این نام مبارک است.

مولوی توکلی در بخش دیگر خطبه های 15شهریور98 با خیر مقدم گفتن به حجاج بازگشته از سرزمین وحی، گفت: به حجاج محترم توصیه می کنم، ازین پس حاجی باقی بمانند، خود را آلوده به گناهان نکنند و پرهیز کنند تا حاجی باقی بمانند. پیامبر(ص) می فرماید، کسی که از حج بازگردد، مانند روزی است که متولد شده است. این شخص نباید نامه اعمال خود را به گناه آلوده کند. امیدوارم اثراتی که خداوند بر دل های آنان در ایام حج گذاشته است، تا لحظه وفات باقی بماند.

مطالب مرتبط:

ضرب سکه نقره در اسرائیل با تصویر دونالد ترامپ و کو

کمپین «مسلمانان برای مهاجران» در آمریکا آغاز به کا

درآمد سالیانه داعش چقدر است ؟

ی

حملۀ شیمیایی دوباره داعش به منطقه "تازه"

آخوند حاج مولام آرتقی: هر چه ازدواج آگاهانه تر باش

احتمال برگزاری همه‌پرسی در مناطق جنوبی یمن

برای مولوی جمالزهی....

مشمولین شفاعت و محرومان آن

سفر فوری رئیس موساد به آمریکا در ارتباط با سوریه

نوشتن دیدگاه


آخرین خبرهای اهل سنت

نظرات کاربران

کانال تلگرام اساس نیوز

تبلیغات