b_0_0_0_10_images_2301484-655x4asasnews.jpg
اساس نیوز : مولوی غلام حيدر فاروقی ، امام جمعه اهل سنت بيرجند در خطبه های 15شهریور98 نماز جمعه با بيان اينكه شهادت واژه بسیار مقدسی است، شهدا را شمع محفل بشریت خواند و افزود: شهدا می سوزند و به دیگران روشنایی می بخشند. مقام و منزلت شهید چنان بزرگ و والا است که خداوند متعال می فرماید: وَلَا تَحْسَبَنَّ الَّذِينَ قُتِلُوا فِي سَبِيلِ اللَّـهِ أَمْوَاتًا بَلْ أَحْيَاءٌ عِندَ رَبِّهِمْ يُرْزَقُونَ. شما گمان نکنید که شهدا مانند دیگر انسان های معمولی مرده اند، نزد خداوند آنها زنده هستند و نزد خداوند روزی داده می شوند و به آنچه که خداوند به آنها داده است بسیار خوشحال هستند.

مولوی غلام حيدر فاروقی گفت: امام حسين با قيام خود به مسلمانان آموختند که نباید در برابر ظلم سکوت کنند و در هر زمان و مکان مي بايست بر علیه ستمگران قیام كرد ولو اینکه شهادت پايان راه باشد.

امام جمعه اهل سنت بيرجند به تبيين مقام شهید با استفاده از روايات اسلامی پرداخت و اضافه كرد: پیامبر(ص) می فرمایند، روح شهید وقتی که از کالبد او جدا می شود در جسم بدن یک پرنده سبز رنگی قرار می گیرد و این پرنده صبح و شب در بهشت از انواع و اقسام میوه ها و نعمت های بهشت بهره مند می شود و تا قیامت روح شهید در بهشت از نعمت های بهشتي استفاده می کند و در قیامت این روح به جسم خود شهید بر می گردد. در راویت دیگری پیامبر(ص) می فرمایند، دو قطره در نزد خداوند بسیار محبوب هستند، اول قطره خونی که در راه خدا بر زمین ریخته می شود و دوم قطره اشکی است که در تاریکی شب از ترس و خشیت خدا از چشم ها سرازیر می شود و همچنین پیامبر(ص) می فرماید، که همه گناهان شهید بخاطر مقام والای شهادت بخشیده می شود به جز دینی که بر گردن او است که باید ادا گردد.

مولوی فاروقی با بيان اينكه روایات زیادی در کتب معتبر اهل سنت در مورد محبت اهل بیت وجود دارد اظهار داشت: انسانهایی که تهمت می زنند که اهل سنت اهل بیت پیامبر را دوست ندارد، انسانهایی ناآگاه، خائن و دروغگو هستند. در روایتی در کتاب صحیح بخاری و صحیح مسلم وجود دارد که پیامبر احترام اهل بیتش را سفارش می کند. توصیه پیامبر (ص) در مورد سفارش اهل بیت همسران و فرزندان می باشد.

وی افزود: روایات اختصاصی فراواني در مورد اهل بیت و صحابه وجود دارد. پیامبر (ص)در مورد فضیلت حضرت علی می فرمایند، زمانی که قلعه خیبر چند روز در محاصره مسلمانان قرار داشت فتح نمی شد پیامبر پرچم خیبر را به دست حضرت علی داد و بدست او خیبر فتح شد. همچنين پیامبر(ص) در روایتی دیگر می فرمایند، کسی كه اهانت و دشنام به حضرت علی بدهد، به من پیامبر دشنام داده است.

خطيب جمعه اهل سنت بيرجند ادامه داد: تمام مذاهب اهل سنت محبت اهل بیت(ع) را جزء واجبات و ایمان خود می داند. پیامبر(ص) می فرمایند، فاطمه سرور زنان بهشت است و هم چنین حضرت حسن و حضرت حسین را سرور و سردار جوانان بهشت دانسته اند.

وی افزود: اهل سنت محبت اهل بیت را واجب و اهانت به اهل بیت پیامبر را حرام می داند. هیچ یک از مذاهب اربعه اهل سنت نسبت به اهل بیت پیامبر(ص) بغض و دشمنی ندارند. هر کس که با اهل بیت پیامبر(ص) دشمنی داشته باشد اهل سنت نیست و همه مذاهب اهل سنت متفق القول بر این نظر هستند.

مولوی فاروقی در بخش ديگر سخنان خود هدف امام حسين از قیام را اصلاح دین رسول الله دانست و خاطر نشان كرد: وقتی که امام حسین فساد اخلاقی و اجتماعی، منکرات، ظلم و جور و تجاوز و غارت بیت المال را در دستگاه و حکومت یزید فاسق می بینيد قيام مي نمايند و در اين راه به شهادت مي رسند.

وی ادامه داد: امام حسین این درس را به ما می دهد که امر به معروف و نهی از منکر بر شما فرض است. امام حسین می بیند که نباید در برابر ظلم یزید و یزیدیان سکوت کرد و سکوت گناه بزرگی است.

مدير مدرسه علميه الصديق بيرجند ادامه داد: بدبختی تمام کشورهای اسلامی این است که مسلمانان در برابر منکراتی که می بینند سکوت می کنند.

وی افزود: پیامبر(ص) می فرماید، وظیفه هر مسلمان، زن و مرد این است که امر به معروف و نهی از منکر را انجام دهد و این بر آن ها واجب است. در جامعه ای که فساد، فحشا، ظلم و ستم ادامه دارد، اگر مردم سکوت داشته باشند، خداوند وقتی عذاب می فرستد دامنگیر همه می شود.

مولوی فاروقی تصریح کرد: امام حسین برای اصلاح امت پيامبر(ص) قیام کردند زیرا نمی توانستند ظلم دستگاه یزید را تحمل کنند و با شهادت خود به ما مسلمانان این درس را آموختند که مسلمانان نباید در برابر ظلم سکوت کنند و باید در هر زمان و مکان بر علیه ستمگران قیام کنند ولو اینکه به شهادت برسند پس امربه معروف و نهی از منکر درسی دیگري بود که امام حسین به ما آموختند. راه امام حسین پایبند بودن به احکام دینی و امر به معروف و نهی از منکر است.

مطالب مرتبط:

تصویب قانون در جهت کاهش جمعیت مسلمانان در میانمار

مولانا موحدی : علمای مذاهب مختلف باید دیدارهای بیش

ترامپ تهدید به مرگ شد

کدام کشورها تلگرام را تا به امروز مسدود کردند ؟

زنان مسلمان اروپاقربانی تبعیض و بی عدالتی

 

ترکیه یک جنگنده روسی را سرنگون کرد

تربیت فرزندان در مکتب نبوی

رغد صدام : روزی به عراق برگردم با همه تسویه حساب م

کناره گیری شخصیت برجسته دینی و سیاسی اهل سنت پاکست

 

نوشتن دیدگاه


آخرین خبرهای اهل سنت

نظرات کاربران

کانال تلگرام اساس نیوز

تبلیغات